• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

ההקדשה של מרן שליט"א לשר התורה שליט"א

גאון הגאונים רבי יעקב חיים סופר שליט"א [בספריו רואים בכל תג וזוית את החריפות, הלמדנות, הבקיאות, הגאונות שמבצבצת בכל פינה...]
תראו מה כתבו לו גדולי ישראל בהסכמה לספריו הרבים לפני 30 שנה ויותר [תארים שלא מצינו בשום אדם]

גם לפני כחצי שנה בערך בנו הג"ר דוד סופר היה הרב המקדים ומרן רבינו יצחק שליט"א שיבח אותו ללא גבולות, ואמר שמרן אביו זצ"ל אמר שהגאון האדיר רבי יעקב חיים סופר הוא הבקי הגדול ביותר שיש בימינו [ולזה נתכוון רבינו יצחק שכתב בהקדשה "גדול הבקיאים כיום"]. וזה מראה כמובן על ענוותנותו הגדולה של מרן שליט"א.

אבל הוא אכן שולט בכל מקצועות התורה.
הייתי מוסיף, כאחד ששמע ממנו קצת שיעורים בלילי שבתות בשכונת בר אילן בירושלים [אני לומד באיזה ישיבה הסמוכה לשם], ועל דהא נאמר להתענג על ה'. לא רק במקצועת התורה, הוא גם בעל רגש גדול, בעל מוסר גדול. ובאמת כמו שכתב מרן שליט''א בהקדשתו 'את והב בסופה' לא בא חלילה מלהוריד בערכו - 'גדול הבקאים'. וזו דוגמא מוחשית שאנחנו צריכים להפנים כל חו''ר הפורום, שהשיח יהיה בצורה של 'את והב בסופה' ולעולם לא לתקוף איזה רב 'אישי' ח''ו, 'היזהר בגחלת'.

אבל הוא אכן שולט בכל מקצועות התורה.
כולם צודקים. ופשוט שמה שפשוט אמר זה פשוט.
כוונתי הייתה שהכותרת שר התורה שליט"א לא ברור במי מדובר, ולכן אם מכנים את הרב יעקב חיים סופר כשר התורה, וזה נכון, בכול זאות עדיין לא ברור שמדובר בו. וחוץ מזה יש הרבה תוארים.

לפני כמה חודשים הייתי באיזה גמ"ח ל"ע, ובשעה שהמתנתי שמעתי שנים מאחינו בני אשכנז מדברים ביניהם, והאחד מספר לחברו שכעת הם עורכים כתבים של הגרח"ק זצ"ל, ובאחד המקומות ראו שמציין לאיזה ספר, והזכיר שם הספר אך שכחתי שמו, וחיפשו בכל הספרים בעלי שם זה, ובמאגרי מידע כאוצר החכמה וכדומה ולא מצאו לא מיניה ולא מקצתיה, ושאלו לבניו ולתלמידיו של הרב ז"ל ולא ידעו לפרש, עד שאמר להם נכדו הרב הוניגסברג "תעשו מה שהרב היה עושה", וכששאלו אותו מה כוונתו, אמר להם, שכמה וכמה פעמים כשנעלם לגרח"ק ז"ל איזה מקור, שלחו לברר המקור אצל הגרי"ח סופר שליט"א, והיה מראה לו המקור, וכן עשו ששאלו להגרי"ח וברגע כממריה אמר להם "כוונתו לספר פלוני שנדפס בסוף ספר פלוני בעמוד פלוני" ומדובר באיזה ספר נידח, ושם היה, והיה משתומם טובא.
כך שמעתי באוזני מבעל המעשה כשהיה מסל"ת לחברו.

הייתי מוסיף, כאחד ששמע ממנו קצת שיעורים בלילי שבתות בשכונת בר אילן בירושלים [אני לומד באיזה ישיבה הסמוכה לשם], ועל דהא נאמר להתענג על ה'. לא רק במקצועת התורה, הוא גם בעל רגש גדול, בעל מוסר גדול. ובאמת כמו שכתב מרן שליט''א בהקדשתו 'את והב בסופה' לא בא חלילה מלהוריד בערכו - 'גדול הבקאים'. וזו דוגמא מוחשית שאנחנו צריכים להפנים כל חו''ר הפורום, שהשיח יהיה בצורה של 'את והב בסופה' ולעולם לא לתקוף איזה רב 'אישי' ח''ו, 'היזהר בגחלת'.
אני יכול לציין שהוא בעל ענווה גדול בזמנו לפני כ15 שנה כמעט חזרתי מפגישה לשידוך זה היה בחודש אלול התפללתי ערבית באור הצפון ונסעתי הבייתה
לאחר התפילה ראיתי כמה אברכים מסתודדים סביב ת"ח אחד ומבקשים ברכות שאלתי מי אותו ת"ח ואמרו לי שזה הרב יעקב סופר נגשתי גם כן והצגתי את עצמי הרב בירך אותי בחמימות ובענווה גדולה ולבסוף אמר עכשיו אתה תאמר לי וכן למר הייתי ממש מןפתע שכזה צדיק מבקש ממני ברכה

הפלא הגדול הוא שהרב סופר לא מפגין ומפציץ ומראה לכולם את הבקיאות בשיעורים שלו, (שלא כדרך הרבה רבנים) וזה אומר המון.....

לא לפחות בשיעורים שיש במרחבי הרשת, הכל זה אמונה מוסר ופרשת שבוע

הפלא הגדול הוא שהרב סופר לא מפגין ומפציץ ומראה לכולם את הבקיאות בשיעורים שלו, (שלא כדרך הרבה רבנים) וזה אומר המון.....

לא לפחות בשיעורים שיש במרחבי הרשת, הכל זה אמונה מוסר ופרשת שבוע
זה מחמת פשטותו וענוותנותו.
זכורני לפני שנים שהיה יושב בבית כנסת אור הצפון ולומד, והפראק שלו מונח לצידו ויושב רק עם חולצה ועוסק בתורה בשקיעות עצומה ולא מרגיש מה קורה סביבו.
גם ראיתי לפני שנים רבות אותו ואת בנו נכנסים שם למקווה, והתפלאתי איך רוחצים יחד, אך לאחר מכן שלח את בנו לחדר המקווה הפרטי של הרבנים, והוא עצמו רחץ וטבל עם כלל הציבור.
גם היחס שלו לילדים שבאים להתברך ממנו הוא יוצא מן הכלל, איך משתעשע עמם ומברכם ועל הדרך מחנכם לכיבוד אב ואם.
באמת הנהגה שאינה מצויה כ"כ.

(שלא כדרך הרבה רבנים)
תמחל לי אלף פעמים, אבל למה תוספת זו נצרכת? למה בכדי 'להגדיל' מאן דהו, צריך 'לדרוך' על אחרים???
הגע בעצמך וכי הרב סופר שהוא איש המוסר והמידות, ובו אתה דן, היה סובל אמירה כזו?!
ושוב, מחילה אלף פעמים.

אם הוא באמת כ"כ בקי בספרי מרן זיע"א זה מגדיל עליו כמה קושיות, וכגון מה שכתב בספרו דברי יעקב חיים שמרן זיע"א סובר שכל מקום שכתוב בפוסקים "אפשר" הוא דרך ענוה, למרות שברוב המקומות מרן זיע"א נוקט בפשטות שזה ספק, ורק בכמה מקומות השתמש בכלל זה. וצ"ע.

אם הוא באמת כ"כ בקי בספרי מרן זיע"א זה מגדיל עליו כמה קושיות, וכגון מה שכתב בספרו דברי יעקב חיים שמרן זיע"א סובר שכל מקום שכתוב בפוסקים "אפשר" הוא דרך ענוה, למרות שברוב המקומות מרן זיע"א נוקט בפשטות שזה ספק, ורק בכמה מקומות השתמש בכלל זה. וצ"ע.
כבר דנו בזה בעבר הרב @איש תם שליט"א ואנוכי הקטן כאן באחד האשכולות. עיי"ש.
ולעצם הענין אין לי מושג כמה גדולה בקיאותו בספרי מו"ר הגר"ע זצ"ל, אבל אם גזירה היא נקבל!

חזור
חלק עליון