• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

בדיקות דור ישרים

בנימין לוריא

Administrator
חבר צוות
ידועה דעת רבותינו שליט"א (וזצ"ל) שכיום יש גם לספרדים לבצע בדיקה זו.
אולם, היום מישהו פירסם שהוא שוחח עם מישהו שאמר לו שבתור בחור בשידוכים היתה בחורה שדרשה שהוא יעשה בדיקת דור ישרים והוא ניגש למרן הראשל"צ שליט"א, והרב אמר לו באופן חד משמעי שאע"פ שהוא יודע שיש כאלה שאומרים בשמו שהוא כן דוגל לעשות את הבדיקה, אך הוא אמר לו שלא חייב לעשות, אתה רוצה - תעשה, אתה לא רוצה - אל תעשה. [ואפילו הוסיף שעדיף שלא].
אני טענתי שתורה שבכתב עדיפא [אא"כ הדברים נאמרו בשיעור השבועי, שאז לענ"ד אפשר לסמוך על זה], ובמיוחד שהדברים מסתברים וכן הורו רבנים רבים וראשי ישיבות שצריך לעשות, וא"כ לא מסתבר שדעתו כפי שהובאה בע"פ, ולדעתי או שלהד"ם או שהיה זה הוראת שעה.
אם מישהו יודע מהי דעתו בע"פ ויודע מה משיב לשואליו, אני אשמח שיעדכן.

מצ"ב מכתב ממרן הראשל"צ שליט"א (משנת תשע"ה) ומראשי הישיבות הספרדים ומרבנים נוספים.

קבצים מצורפים

• הרב יצחק יוסף.pdf
    352.3 KB · צפיות: 26
  • מכתב רי הספרדים.pdf
    842.8 KB · צפיות: 18
  • מכתב גדולי הדור-מורחב וסופי.pdf
    28.4 KB · צפיות: 17
  • דור ישרים-מרן הרב עובדיה.pdf
    327.8 KB · צפיות: 18
נערך לאחרונה:
מרן שליט"א כתב מפורש "ראוי ונכון", זאת לא לשון של חובה. ושמענו כמה פעמים ממנו בזמנו, שאין זאת חובה גמורה, אלא ירצה יעשה ירצה לא יעשה - וכמו שהבאת מהבחור הנ"ל.

מבחינה רפואית לאשכנזים יש הרבה יותר סיכויים למחלות גנטיות מאשר לספרדים.
בגלל זה היו צריכים את כל רבני הספרדים שיגידו שגם לספרדים כדאי לחשוש ולעשות את הבדיקה. לאשכנזים זה די ברור שצריך.
כשאירגנתי קבוצה של בדיקות כאלו בישיבה, בחורים ספרדים באו ושאלו אם גם הם צריכים, וחלק באמת אמרו שבגלל שהם ספרדים הם לא עושים.
כשמציעים שידוך למישהו אני שומע הרבה פעמים שאומרים שבגלל שהם ספרדים הם לא עשו (או לא עושים) את הבדיקה הזו.

מענין מאוד הרב אפרים כהן בנו של חכם שלום אמר לי שהוא לא מאמין בזה
וכיון שהזכירו את הצדיק רבי אפרים הי"ו, נא ואנא העתירו בתפילה לרפואתו השלימה של רבי אפרים בן יעל הכהן בתוך שאר חולי ישראל, ויחזור לאיתנו הראשון בקרוב, אמן

ראיתי את הרשימה של רמת הסיכונים, יש עדות אצלנו שהסיכון גדול יותר ויש פחות,
וכמו שכבר אמרו כאן שאצל אחינו הסיכון גדול יותר.
כל אחד יברר על פי מוצאו (ושל המוצעת) מה רמת הסיכון ויעשה שאלת חכם.

בלי קשר כ״כ לנושא, אך קשור במידה מסוימת
אני חצי תוניסאי חצי פולני
חבר טוב שלי שעסק ברפואה אמר לי שה״גנים הספרדיים מתקנים את הפגמים בגנים האשכנזיים״
(מיותר לציין שלא עשיתי בדיקת דור ישרים)

חברים, לא כדאי להחליט בנושאים רפואיים על סמך "חבר שלי אמר לי".
מומלץ להתקשר לרבנים שהתמחו בנושאים הללו ומתעדכנים תדיר בהתפתחויות הרפואיות ובדעת גדולי ישראל.
למשל אצל מכון פועה 02-6515050

חזור
חלק עליון