• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

האם תושבי בני ברק לא צריכים להכנס למקלטים בגלל הבטחת הגרח"ק זיע"א?

מו"ר רבי בן ציון מוצפי
שאלה-276613
אני גר בבני ברק. ידוע שלא יפלו טילים בב"ב.
האם צריך אצלנו להכנס לממ"ד בזמן אזעקות, בבית?
כשנמצא בבי"כ בב"ב, האם להפסיק התפילה בזמן אזעקה?

תשובה
מי שלא נשמע להוראות מתגרה עם ה........
וההבטחה היתה תקפה בזמן שהיה חי ולא בימינו. כך שמעתי מהרב הגאון רבי דוב פוברסקי שליט"א.
מה לפי דעת הרב מוצפי ההבטחה לא קיימת לאחר פטירת הצדיק?

עכשיו במוצש"ק פרשת נח, שאלתי את הגאון רבי בנימין חותה על זה.
והשיב לי שחלילה וחס. ודאי יש חובה להשמע לכללים ולהכנס למרחב מוגן. ומי שלא עושה כן דמו בראשו ח"ו.

לפי הידוע לי אין מקור הלכתי שהיכא שיש הבטחה של צדיק לא צריך לעשות השתדלות.
נסביר שוב: זה לא ענין של הבטחה, החזו"א אמר זאת עם הסבר ברור, באומרו: 'וכי אינכם רואים שדפי גמרא מקיפים את העיר', ורבינו הגרח"ק זיע"א הוסיף בזה כפי שמבואר בגליון שיח אמונה במצורף לעיל.
חבל שהבטחה המתבססת על התורה והאמונה בכוחה החזק להגן. ומציאות של למעלה מ50 שנה שזה נכון, לא מצליחים לשכנע ת"ח שזו עיר מוגנת נקודה, [ואם זה מוגן, אין השתדלות בזה, והפסקת תפילה וכד', הוא חשש איסור!]

נסביר שוב: זה לא ענין של הבטחה, החזו"א אמר זאת עם הסבר ברור, באומרו: 'וכי אינכם רואים שדפי גמרא מקיפים את העיר', ורבינו הגרח"ק זיע"א הוסיף בזה כפי שמבואר בגליון שיח אמונה במצורף לעיל.
חבל שהבטחה המתבססת על התורה והאמונה בכוחה החזק להגן. ומציאות של למעלה מ50 שנה שזה נכון, לא מצליחים לשכנע ת"ח שזו עיר מוגנת נקודה, [ואם זה מוגן, אין השתדלות בזה, והפסקת תפילה וכד', הוא חשש איסור!]
לא כתבת שום סברא הלכתית
אני לא אומר שזה לא נכון שדפי גמרא מגינים וכו' אבל זה לא סברא הלכתית ופשוט.

[ואם זה מוגן, אין השתדלות בזה, והפסקת תפילה וכד', הוא חשש איסור!]
ציטוט מאתר דרשו, לכאו' התשובה במשפט האחרון.
בשעה האחרונה נשאל הפוסק הגאון רבי יהודה אריה דינר רב מרכז העיר בני ברק על ידי התושבים מהדרום אשר כל העת טילים נופלים לכיוונם ע"י אויבי ישראל
ושאלו מה לעשות כאשר עומדים באמצע תפילת שמונה עשרה ונשמעת אזעקה האם להפסיק באמצע התפילה וללכת למרחב המוגן או להמשיך בתפילה וללכת רק לאחר סיום תפילת שמונה עשרה שלפעמים יכול להיות מאוחר מדי וזה חשש סכנה והכריע הפוסק הגרי"א דינר שיש להפסיק את התפילה וללכת מיידית למרחב המוגן שפיקוח נפש קודם
והוסיף הגרי"א דינר ששמע זאת ממרן ראש הישיבה זיע"א ושאל את מרן ראש הישיבה בטעם הדבר שהרי כתוב בגמרא שמסתם נחש לא צריך להפסיק הואיל ורוב נחשים לא ממיתים וכך אנו רואין שרוב הטילים לא ממיתים וא"כ למה יפסיק באמצע תפילת שמונה עשרה והשיב ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זיע"ה שבנחש הנחש עצמו רובם לא ממיתים ומשא"כ הפצצות כולם מסוכנים וכל אחד ואחד שלא מזיק זה נס

חשבתי סברא בזה שאע''פ שיש כיפת ברזל אבל זה הצלה חיצונית שהוא מונע מהטיל מליפול אבל בעצם יש כאן טיןל והוי כעקרב שצריך לפסוק והמיירט נידון כהתחדשות.

פשוט וברור שחובה גמורה לעשות השתדלות בכל מקום ברחבי הארץ להיכנס למחרבים המוגנים אף שיש הבטחה בכמה מקומות
בבני ברק יש הבטחה של החזו"א
בקרית ספר רב העיר ה' קסלר אמר שרבי חיים אמר לו שהבטחת החזו"א מועילה גם לשמה...
בטבריה הרב קוק אומר שהאזקעות שמה זה שטויות
בביתר יש הבטחה מהאדמו"ר מעורלוי...
וכן ע"ז הדרך...
אין לדבר סוף
ח"ו, איננו מערערים בכי הוא זה בדבריהם, אבל חובת ההשתדלות בודאי שיש כאן!
אגב, מה שדנתם באריכות על דעתו של מרן הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א
אכן, נכדו הרב חיים מלין שליט"א בקו שיח יצחק שפרסם ג"כ את הוראת זקנו שצריך לפנות מה שיש במקלטים
אמר בפירוש, שמו"ז אמר לו שעל אף הבטחת החזו"א, יש חובה גמורה לעשות השתדלות והדברים פשוטים...

מו"ר רבי בן ציון מוצפי
שאלה-276613
אני גר בבני ברק. ידוע שלא יפלו טילים בב"ב.
האם צריך אצלנו להכנס לממ"ד בזמן אזעקות, בבית?
כשנמצא בבי"כ בב"ב, האם להפסיק התפילה בזמן אזעקה?

תשובה
מי שלא נשמע להוראות מתגרה עם ה........
וההבטחה היתה תקפה בזמן שהיה חי ולא בימינו. כך שמעתי מהרב הגאון רבי דוב פוברסקי שליט"א.

בנוגע להוראות משם החזו"א - בודאי הגרח"ק נחשב לבר סמכא יותר, מצד היותו בן בית אצל דודו החזו"א.
ובל נשכח - שהעובדות מוכיחות שגדולים צדיקים בחייהם יותר מבמיתתם!

מהסרטון המצורף נראה מוכח להדיא שעל אף שמבטיח שלא יקרה כלום, מ"מ עושה השתדלות ללכת למרחב מוגן, ודו"ק.
כל אחד רואה מה שרוצה לראות, אני ראיתי ליהפך, שבגלל שלא רוצה שיהיה חילול ה', הולך, שים לב טוב, למה שנאמר שם ברקע, ואז התגובה של הרב שליט"א, ודו"ק.
אבל חבל על הויכוח, כי דעת רבינו הגר"ח זיע"א, כך היתה.
אבל בקשה אחת יש לי מי שחושב שההבטחה לא קיימת\צריך השתדלות, שלא יעמוד בחדר מדרגות, כי זה שום דבר, אם אתה חושב שצריך, אז תרד למקלט או תיכנס לממ"ד וסגור את הדלת אחריך בדיוק כמו שעושים בשאר הערים. אין הבטחה לחצאין. מי שמאמין מאמין לגמרי, ומי שלא, אז בבקשה לרדת מקומה רביעית עד המקלט... ודי למבין...
אי אפשר להפסיק באמצע קרי"ש ותפילה, ובסוף לעמוד בחדר מדרגות, שזה כמעט ולא מועיל... אם אתה מפסיק בתפילה בגלל חשש סכנה אמיתי, אז תלך למקומות שצריך ללכת כשיש סכנה אמיתי...

לפי הידוע לי אין מקור הלכתי שהיכא שיש הבטחה של צדיק לא צריך לעשות השתדלות.
להעיר ממעשה דנחום איש גמזו, שצווה שקודם יוציאו הכלים ורק אח"כ אותו, ועשו כדבריו למרות שהיה סכנה... ואולי שם שאני שמלומד בניסים הוא..
ועדיין צ"ע אם נאמר שגם הגרח"ק מלומד בניסים. ואם יש לחלק בין היכא שהוא עצמו שם, כמעשה הנ"ל, דנפיש זכותיה ואיתרחיש ליה ניסא, לבין הבטחה כללית היכא שאינו נמצא שם ממש...

כל אחד רואה מה שרוצה לראות, אני ראיתי ליהפך, שבגלל שלא רוצה שיהיה חילול ה', הולך, שים לב טוב, למה שנאמר שם ברקע, ואז התגובה של הרב שליט"א, ודו"ק.
אבל בקשה אחת יש לי מי שחושב שההבטחה לא קיימת\צריך השתדלות, שלא יעמוד בחדר מדרגות, כי זה שום דבר, אם אתה חושב שצריך, אז תרד למקלט או תיכנס לממ"ד וסגור את הדלת אחריך בדיוק כמו שעושים בשאר הערים. אין הבטחה לחצאין. מי שמאמין מאמין לגמרי, ומי שלא, אז בבקשה לרדת מקומה רביעית עד המקלט... ודי למבין...
אי אפשר להפסיק באמצע קרי"ש ותפילה, ובסוף לעמוד בחדר מדרגות, שזה כמעט ולא מועיל... אם אתה מפסיק בתפילה בגלל חשש סכנה אמיתי, אז תלך למקומות שצריך ללכת כשיש סכנה אמיתי...
אין כלל מקום להסתפק, שהרי @רבינו הביא את דברי נכדו של הרב זילברשטין שאמר בשם מו"ז שחובה לעשות השתדלות.
וכן מוכח מהמכתב שהוציא לפנות את המקלטים, ומהוראה זו מבואר להדיא שאין לסמוך על הנס. דו"ק.

מביא פה ממה שאמר הרב אבינר- הכל ציטוטים מגדולי ישראל
שלכו"ע צריך ללכת למרחב מוגן
הצג קובץ מצורף 13607
בלת"ק

מה שהובא כאן בשם הגר"ח קניבסקי זצ"ל שאף בב"ב צריך להיכנס למקלט, הוא שקר וכזב, ובאוזניי שמעתי ממנו שא"צ בב"ב ללכת למקלט [ומאידך, במקומות אחרים - שמעתי ממנו שאף במקומות שיש פריצות וכו' גם כן חייבים להיכנס למקלט], וכן העיד לי כעת בנו הגרי"ש שליט"א שאביו אחז שאף אפשר ללכת ברחוב כשיש אזעקה.

מאידך, דעת הגראי"ל שטינמן, הגר"נ קרליץ, הגר"ד לנדו, הגרמ"ה הירש, והגר"י זילברשטיין, שאף שההבטחה תקפה גם בזמנינו [ודלא כדברים שהובאו לעיל מתוך בורות וחוסר ידיעה, שאי"ז קיים בזמנינו], מ"מ אין זה פוטר מחובת השתדלות.

בלת"ק

מה שהובא כאן בשם הגר"ח קניבסקי זצ"ל שאף בב"ב צריך להיכנס למקלט, הוא שקר וכזב, ובאוזניי שמעתי ממנו שא"צ בב"ב ללכת למקלט [ומאידך, במקומות אחרים - שמעתי ממנו שאף במקומות שיש פריצות וכו' גם כן חייבים להיכנס למקלט], וכן העיד לי כעת בנו הגרי"ש שליט"א שאביו אחז שאף אפשר ללכת ברחוב כשיש אזעקה.

מאידך, דעת הגראי"ל שטינמן, הגר"נ קרליץ, הגר"ד לנדו, הגרמ"ה הירש, והגר"י זילברשטיין, שאף שההבטחה תקפה גם בזמנינו [ודלא כדברים שהובאו לעיל מתוך בורות וחוסר ידיעה, שאי"ז קיים בזמנינו], מ"מ אין זה פוטר מחובת השתדלות.
נשמח אם תביא מקורות למה שהבאת.
היכן כתבו זאת הרבנים?

1697996110267.png

מצויין, כתוב: 'לבסוף לבקשת עובדי ביה"ח', לא השתדלות לא סכנה ולא כי ההבטחה לא קיימת, ודו"ק.
הבאתי ראיה לשיטתך...
הוא אמר להם שמכיון שהחולה נמצא אז יש הגנה ואין צורך ללכת למקום מוגן (כלומר, שהמקום שהוא נמצא הוא המוגן באמת).
אך בביה"ח לא קיבלו את הסברא הזו, ובכ"ז ביקשו שילך, לכן הוא הלך.

חזור
חלק עליון