• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

הליכות ברכות

מרן שליט"א אמר בשיעורו השבועי האחרון, שכל מי שיש לו ספר זה בבית, יקרע את העמוד שכתוב בו שמי שמיקל ברוב יבש וכו' יצא לו בנים שבבניקים, כי אלו דברי שטות.

מרן שליט"א אמר בשיעורו השבועי האחרון, שכל מי שיש לו ספר זה בבית, יקרע את העמוד שכתוב בו שמי שמיקל ברוב יבש וכו' יצא לו בנים שבבניקים, כי אלו דברי שטות.
ידוע כי הרב מלכא דרכו ללכת על פי דרך המשנ״ב משום מה. ואף שמביא לעיתים דעת מרן.

יש לי הרבה דברים להגיד על דרכו. בין היתר כי בזמן בחרותי בישיבה (המונהגת על פי דרכו של מרן) בא הרב מלכא להחליף את הראש ישיבה בשיעור (חתן של הראש ישיבה, מי שיודע יבין מאליו) והעביר שיעור הלכתי בעניין ברכת הפיצה. והאריך לומר כי עבר על כל הפיצריות של ירושלים לוודא כי מכניסים כ-90% חלב, וברכתו מזונות. וכששאלו אותו הבחורים שהרי מרן כותב לגמרי הפך זאת בחזו״ע ברכות כי הכל תלוי בטעם. אמר כי יש לו הבנה שם בדברי מרן ולא התייחס. כמובן שכל המעיין היטב בדברי מרן יראה שדברי הרב מלכא אין לו מקום בדברי מרן שכותב בבירור הן בהלכה והן בביאור הפך הגמור ממש.

ויעוין עוד במ״ש הרב ללוש לדברי הרב מלכא:

ויש לי עוד די הרבה דוגמאות לדרכו המשונה של הרב מלכא בהלכה, בה מתעלם לחלוטין מדרך הב״י ומפסקי מרן.
ועוד טענות אישיות שאין מקומן עטן.

והעיקר הוא שמי שהולך בדרך מרן ובכ״ז מעוניין ללמוד פסקי הרב מלכא, יקפיד לא להתייחס לפסקיו כהלכה למעשה.

זה נמצא גם בהליכות ברכות (ששם חובה לקרוע את ההקדמה...) וגם בהליכות שבת ח"ב

וכן
ועוד הוסיף מרן שליט''א שהמחבר הזה כותב שצריך לברך שהחיינו על פאה נכרית ב''מ שאלו דעותיו...

יקרע את העמוד שכתוב בו שמי שמיקל ברוב יבש וכו' יצא לו בנים שבבניקים, כי אלו דברי שטות.
אין עמוד שבו כתובים הדברים הנ"ל. אלו דבריו בהקדמתו
1645339015065.png 1645339038044.png

עוד הוסיף מרן שליט''א שהמחבר הזה כותב שצריך לברך שהחיינו על פאה נכרית ב''מ שאלו דעותיו...
זה לשונות בהליכות ברכות
1645338544973.png
והסברא בזה ברורה מאוד, שהרי ההולכת סוברת שמותר [ואע"פ שיש לדון על עצם הלכה זו, מ"מ כך היא עושה בפועל], וכיון שכן למה לא תברך?

וכדברים אלו ממש כתב הרב מרדכי גרוס

1645338458330.png

וגם דעת הגר"נ קרליץ כן
1645346039392.png

נערך לאחרונה:
זה לשונות בהליכות ברכות
1645338544973.png

והסברא בזה ברורה מאוד, שהרי ההולכת סוברת שמותר [ואע"פ שיש לדון על עצם הלכה זו, מ"מ כך היא עושה בפועל], וכיון שכן למה לא תברך?
מופלא בעיני איך לא ראית את הבעיייתיות במה שכתב, שהרי כותב:
״אף שיש פוסקים שאוסרים ללכת בפאה מכל מקום זו שהולכת בפאה סומכת על המתירים וכו׳״
והרי לא בא ללמד הלכות כיסוי ראש אלא הלכות ברכות, והרי בא לומר שעל פניו נימא סב״ל ולא יברך. ותוך כדי דיבור גם חשף את השקפתו שאשה יכולה לסמוך על המתירים לחבוש פאה נכרית. וד״ל.

ולגבי מה שכתבת ברישא, הנה דברי מרן הראש״ל שהובאו בקובץ בית יוסף האחרון.
(וברור למעיין שהוא מדבר על הרב הנ״ל מתוך הדברים שהובאו כאן בדיון)

קבצים מצורפים

• דעת הראש״ל נגד הרב מלכא.pdf
    866.2 KB · צפיות: 51
והעביר שיעור הלכתי בעניין ברכת הפיצה. והאריך לומר כי עבר על כל הפיצריות של ירושלים לוודא כי מכניסים כ-90% חלב, וברכתו מזונות.
אין סיכוי בעולם שברוב חנויות הפיצה מערבים כמות כזו. אין שום סיבה בעולם שיעשו זאת. זה לא כלכלי.
בזמנו כשלמדו אצלינו בכולל הלכות ברכות, ביקשו מפיצה בר אילן מגש של בצק בלי שום תוספת, ואלו שטעמו אמרו כי הלחמניות "המוציא" של אנג'ל יותר מתוקות מזה.
וגם עשיתי כעת סבב טלפונים, עם הפיצות המרכזיות באזור בר אילן בי-ם, להלן תשובותיהם:
פיצה בר אילן ואמרו לי שהחלב יחד עם הסוכר הם מעל 50%.
דוקטור פיצה אמרו לי שיש רוב חלב, אבל לא ידעו להגיד לי אם יש 90%. היה נשמע שאין.
בפיצה-סיטי כ80% אחוז חלב (כלומר על כל 3 קילו קמח ליטר חלב. כנגד כל 4 ליטר חלב ליטר מים. וע"ז מוסיפים שמן וסוכר).
דוקוטור פיצה 65% חלב.
ונמצא שאין אף פיצה שמכניסים 90%.
ודי בזה.
(וכל זה אחר שברור שאם הם משקרים זה לומר שיש יותר חלב ממה שיש באמת, ואין צד שישקרו להיפך).

אם מישהו יכול לבדוק אם כותב כדברים הללו בספרו, (ואולי להביא גם צילום), אודה מאוד.

אין סיכוי בעולם שברוב חנויות הפיצה מערבים כמות כזו. אין שום סיבה בעולם שיעשו זאת. זה לא כלכלי.
דבר ראשון, אודה שלא דייקתי וכתבתי 90% לגוזמא. מ״ש שיהיה רוב חלב ממים כדי שתהיה ברכתו מזונות.
(ואילו דבריי היו כדברי הלכה וכד׳ הייתי מדקדק יותר*
בזמנו כשלמדו אצלינו בכולל הלכות ברכות, ביקשו מפיצה בר אילן מגש של בצק בלי שום תוספת, ואלו שטעמו אמרו כי הלחמניות "המוציא" של אנג'ל יותר מתוקות מזה.
כאמור הרב מלכא לא פוסק בדעה הזו, וסובר שכל שיש רוב על פני המים בבצק ברכתו מזונות.

וליתר אריכות ועיון, יעיין מר מ״ש מרן זצוק״ל בהליכות עולם בברכות הנהנין בנדון, שכתב שם ג׳ דרכים, ואנו הולכים בדרך האמצע. ע״ש.
אם מישהו יכול לבדוק אם כותב כדברים הללו בספרו, (ואולי להביא גם צילום), אודה מאוד.
כפי שאמרתי הוא אמר לנו כן בעל פה בשיעור.

דבר ראשון, אודה שלא דייקתי וכתבתי 90% לגוזמא. מ״ש שיהיה רוב חלב ממים כדי שתהיה ברכתו מזונות.
לא הבנתי מה כן אמר.
כאמור הרב מלכא לא פוסק בדעה הזו, וסובר שכל שיש רוב על פני המים בבצק ברכתו מזונות.
לפי מרן זיע"א אין נפק"מ כלל ב"כמות" אלא תלוי ב"טעם" בלבד.

לא הבנתי מה כן אמר.
מ״ש - מה שאמר. שכל שיש רוב חלב מברכים מזונות.

ואכן, לפי דעת מרן זצוק״ל לא הולכים אחר כמות אלא אחר הטעם, ולזה התכוונתי שהרב מלכא נוטה קו נגד פסקי מרן זצוק״ל ומרן השו״ע. וזו רק אחת דוגמאות מיני אלף שקיימות.
וחבל שאני צריך לחזור על אותו דבר כמה פעמים...

וגם עשיתי כעת סבב טלפונים, עם הפיצות המרכזיות באזור בר אילן בי-ם, להלן תשובותיהם:
פיצה בר אילן ואמרו לי שהחלב יחד עם הסוכר הם מעל 50%.
דוקטור פיצה אמרו לי שיש רוב חלב, אבל לא ידעו להגיד לי אם יש 90%. היה נשמע שאין.
בפיצה-סיטי כ80% אחוז חלב (כלומר על כל 3 קילו קמח ליטר חלב. כנגד כל 4 ליטר חלב ליטר מים. וע"ז מוסיפים שמן וסוכר).
דוקוטור פיצה 65% חלב.
ונמצא שאין אף פיצה שמכניסים 90%.
ודי בזה.
(וכל זה אחר שברור שאם הם משקרים זה לומר שיש יותר חלב ממה שיש באמת, ואין צד שישקרו להיפך).

מה עם פיצה אורי???

חזור
חלק עליון