• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

הנחת שערות בתוך הספר

מולסון

Active member
מישהו יודע מה דעת מרן הראשון לציון בהנחת שערות בתוך הספר?
ראיתי ב' מקורות בילקוט יוסף, באחד כותב שאין להניח ובשני כותב שיש בזה סוד.
תודה רבה.

קבצים מצורפים

• 53699_267.png
    53699_267.png
    129.9 KB · צפיות: 23
  • 53703_310.png
    53703_310.png
    54.6 KB · צפיות: 23
מישהו יודע מה דעת מרן הראשון לציון בהנחת שערות בתוך הספר?
ראיתי ב' מקורות בילקוט יוסף, באחד כותב שאין להניח ובשני כותב שיש בזה סוד.
תודה רבה.
גם מה שכתב שיש מקילין להניח המשקפיים לסימן, משמע שיש מחמירין צ''ע לענ''ד.

לענ"ד גם אם יש בזה סוד, מ"מ גדול כבוד הבריות. ומי התיר לאדם לשים שערותיו בספרים ציבוריים ואח"כ אנשים יגעלו מלממוד בהם.
[ובכלל יש לתמוה וכי אין בזה ביזוי ספרי הקודש להניח בתוכם שערות? ושמא שערות הזקן שיש בהם סודות גבוהים שאני].

מה חושב לעצמו אדם שבא לשאול שאלה כזו, די עם הטינוף הזה
הרב השואל של שאלה עניינית, ברור לי שגם הוא מסכים שיש בזה חוסר היגיינה וכדו', השואל ר שאל מצד ההלכה מה הדין בזה.

ושוב, מענין מדוע לא כתבו בזה לאסור מטעם דגדול כבוד הבריות.

זה חמור מאד ואני אסביר. תארו לכם שאדם שואל שאלה כזו, מה קורה בלי לדבר על השואל עצמו, מה קורה באנשים שמתחתנים ואין להם הגיינה גם בדברים של בינו לבינה וכן כל כיוצא בזה, צריך לעורר בזה. פעם שמתי דאורדורנט בישיבה, ואני שומע איזה תגובות של בחור שליליות, ואני חושב לעצמי, הוא לא מבין שהוא דוחה אנשים ומגעיל אותם עם הריח שלו?! אתה יודע כמה כאלה יושיבים בבית כנסת וישיבה שפשוט דוחים אותך?! זה צריך תיקון דחוף לדעתי, כנל לבי שערות בספרים וכל כיוצא בזה

אנחנו חיים כבר בעולם אחר עם תרבות אחר לא בארץ מצרים, תחשבו איזה כיף להיכנס לשירותים נקיים מבושמים או בית וכדומה או אדם עם ריח טוב וכן כמה מגעיל ההפך מזה אבל יש מקובעים שאין מה לעשות איתם, רק להתרחק.
אני מסכים עם דבריך.
ויש בזה גם ענין של כבוד התורה, שלומדי התורה צריכים לנהוג בעצמם בדרך מכובדת ולא מוזנחת. ככה שגם אנשים שלא מהמגזר החרדי שיראו אותם, יתפעלו מהם ויראו שלומדי התורה זה דבר טוב ומכובד.

סליחה @עידן יקר ונכבד, אולי תסביר לי מה כל כך מגעיל בשערות של זקן יותר ממה שהם על הפנים של האדם? מה זה משנה אם הם מחוברים או תלושים?
ובסוד אני יגיד לך שרואים שלא טבלת מעולם במקוה עסיסי...
לעצם הדיון זכור לי שכתב בזה ידידנו שליט"א החריף ובקי בכל חדרי תורה, ואין לי סבלנות לחפש עכשיו

סליחה @עידן יקר ונכבד, אולי תסביר לי מה כל כך מגעיל בשערות של זקן יותר ממה שהם על הפנים של האדם? מה זה משנה אם הם מחוברים או תלושים?
היה לי ר''מ בישיבה שהיה שם שערו בגמ' שלו ולא זכור לי שמישהו נגעל (אולי לעגו על זה)
ידידנו שליט"א החריף ובקי בכל חדרי תורה
מי הוא זה ואיזה הוא?

יש פפה תגובות שלפיהם לא נותר לי אלא לשמור מרחק מאותם מגיבים. כנראה שהם בצד ההוא שדיברתי עליו. שיבוסם להם ושתמיד יהיו בחברת אנשים כמותם ואני אשאר בחברת אנשים שמעדיפים הגיינה יותר

מרן הראש"ל דיבר דווקא הרבה על כבוד הבריות כמו לדוג' מישהו שאוכל בצל או שום ובא ליד מישהו אחר -זה ממש לא נעים. וסיפר שהיה מישהו כזה ליד מרן ומרן בגלל זה היה עונה לא תשובות בתמציות יותר...

חזור
חלק עליון