• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

הקלטה ללא ידיעה

אושרי רביב

Well-known member
שאל הרב קורסיה
שיעורים או הרצאות שנמסרים לרבים בתשלום, כמו חינוך ילדים או שלום בית וכד', שהמרצה דורש שאין להקליט את השיעור אך מותר לסכם
כיוון שישנם אנשים שקשה להם לסכם ולהקשיב תוך כדי רצף של דיבור, האם מותר לאדם להקליט את השיעור מבלי ידיעת המרצה, ואת ההקלטה הוא ישמע בעצמו ולא יעביר לאחרים?
והתשובה לכך נראה לפי מה שכתב בשו"ת מרכבות ארגמן, שאם מודיעים על כך למרצה ושזה לשימוש פרטי, יהיה מותר.
החלק לא נמצא כעת על ידי לציין מקורו.
וגם לדעת הגרח"ק כמדומני יש להתיר בזה בשופי.
אני עתה בלא ספרים, אך בעוד מועד אציין את כל המקורות ותשובה פרטנית בנידון.

מרכבות ארגמן
ח"ו סימן מה
ראיתי דבריו ויש"כ

אך בכל זאת, בנד"ד הרב או המרצה מתירים לסכם, אך כיון שזה קשה גם לסכם וגם להקשיב רוצים להקליט ואח"כ לסכם, הרי ממה נפשך הדברים יהיו כתובים בסופו של דבר, אלא כיון שמשלמים על זה אז הם מקפידים שלא יקליטו ואחרים לא יבואו להרצאות. אך במקרה שהמקליט מסכם ומוחק ולא מעביר לאף אדם, אולי יהיה מותר

מישהו יכול להסביר לי מה המניע של מרצה שלא מסכים שיקליטו אותו? ממה הוא מפחד? זה לכאו' קטנות המוחין שמפחד שיגלו שהוא חוזר על דרשה אחת 100 פעם
אתה שופט ת"ח מבלי שקראת את התשובה שלו?? אם תקרא תבין שאתה רחוק מאוד

מישהו יכול להסביר לי מה המניע של מרצה שלא מסכים שיקליטו אותו? ממה הוא מפחד? זה לכאו' קטנות המוחין שמפחד שיגלו שהוא חוזר על דרשה אחת 100 פעם...
אני יודע על מרצה אחד שכיוון שדבריו אינם כתובים חושש שיקחו לו את הדברים ויפרסמו כשלהם.(ובאמת ראיתי לאחד שהעתיק אחת הרצאותיו כמעט מילה במילה).
כמו כן לא כל דבר שאומרים בהרצאה רוצים שיצא החוצה אם זה בסגנון או בתשובות הניתנות.

אתה שופט ת"ח מבלי שקראת את התשובה שלו?? אם תקרא תבין שאתה רחוק מאוד
לא דיברתי על מישהו מסוים, ולא על בעל תשוב'ה מסוים, אלא באופן כללי על המרצים שלא נותנים שיקליטום
ויפה השיב החכם @נוריאל :
אני יודע על מרצה אחד שכיוון שדבריו אינם כתובים חושש שיקחו לו את הדברים ויפרסמו כשלהם.(ובאמת ראיתי לאחד שהעתיק אחת הרצאותיו כמעט מילה במילה).
כמו כן לא כל דבר שאומרים בהרצאה רוצים שיצא החוצה אם זה בסגנון או בתשובות הניתנות.
ודבריו מתקבלים על הדעת

חזור
חלק עליון