• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

התקרבות למרן הראשון לציון

שלום, אני אשכנזי, ובהיות שכמעט ולא מצינו אצלנו הרבה כמו הראשל"צ בגאונותו בתורה רציתי להתקרב אליו ולהשקות ממעיניו הנובעים. וברצותי לידע איפה יש למצוא אותו ולהתקרב אל כבוד תורתו. אנה מי שיש לו תשובה להודיע אותי (לפחות בפרטי).

לענ"ד ראשית יש להתקרב ע"י לימוד בספריו ושמיעת שיעוריו.
ב"ה יש לו את סדרת הספרים "ילקוט יוסף" וגם "עין יצחק" ו"שלחן המערכת" ו"שו"ת הראשון לציון", וזה חוץ מ"אגרת לבני תורה" ועוד.
כמו כן, בכל מוצ"ש משודר שיעורו מביהכנ"ס היזדים בתחנות הרדיו, בקווי התוכן ובאתרים השונים.

אין צורך מיד להתקרב אליו בפועל, שכן בכדי לקיים "מן הבאר ההיא ישקו העדרים" תוכל לעשות זאת גם בדרך הנ"ל, ומה ייתן לך ומה יוסיף לך כעת להתקרב בצורה אחרת.
אל תדאג, רוב חברי הפורום ותלמידיו לא קרובים אליו בפועל, אך מתקרבים ע"י לימוד ודיון בתורתו (ובתורת אביו - מרן זצ"ל), וכן ע"י שמיעת שיעוריו הקבועים והנמסרים מפעם לפעם.
כמו כן ניתן גם לשלוח לרב שאלות.

דעתי היא שכרגע די בזה. (עכ"פ, הרב מתפלל בביהכנ"ס "אור חביב" בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים, וניתן לראותו שם).

חשוב להדגיש: שאם כבודו אשכנזי מבטן ומלידה והוריו שמרו ושומרים תורה ומצוות, הרי שבענייני הלכה יש ללכת אחר "אל תיטוש תורת אמך" ולצאת ביד רמ"א, ואמנם מרן הראש"ל מזכיר בד"כ גם את דעת רבני האשכנזים לפסוק על פיהם למענם.

לענ"ד ראשית יש להתקרב ע"י לימוד בספריו ושמיעת שיעוריו.
ב"ה יש לו את סדרת הספרים "ילקוט יוסף" וגם "עין יצחק" ו"שלחן המערכת" ו"שו"ת הראשון לציון", וזה חוץ מ"אגרת לבני תורה" ועוד.
כמו כן, בכל מוצ"ש משודר שיעורו מביהכנ"ס היזדים בתחנות הרדיו, בקווי התוכן ובאתרים השונים.

אין צורך מיד להתקרב אליו בפועל, שכן בכדי לקיים "מן הבאר ההיא ישקו העדרים" תוכל לעשות זאת גם בדרך הנ"ל, ומה ייתן לך ומה יוסיף לך כעת להתקרב בצורה אחרת.
אל תדאג, רוב חברי הפורום ותלמידיו לא קרובים אליו בפועל, אך מתקרבים ע"י לימוד ודיון בתורתו (ובתורת אביו - מרן זצ"ל), וכן ע"י שמיעת שיעוריו הקבועים והנמסרים מפעם לפעם.
כמו כן ניתן גם לשלוח לרב שאלות.

דעתי היא שכרגע די בזה. (עכ"פ, הרב מתפלל בביהכנ"ס "אור חביב" בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים, וניתן לראותו שם).

חשוב להדגיש: שאם כבודו אשכנזי מבטן ומלידה והוריו שמרו ושומרים תורה ומצוות, הרי שבענייני הלכה יש ללכת אחר "אל תיטוש תורת אמך" ולצאת ביד רמ"א, ואמנם מרן הראש"ל מזכיר בד"כ גם את דעת רבני האשכנזים לפסוק על פיהם למענם.
כן בטוח, אני לומד בספריו ושו"ת יביע אומר כבר הרבה זמן, ויודע אני שהרבה מן הפסקים שלו הם הלכה ולא למעשה אצלי- בגלל שאני אשכנזי. אבל אין היום אצל אשכנזים ספר כמו ילקוט יוסף בכלל, עם כל הבקיאות שם. וכן אני מקפיד בכל שבוע לשמוע שיעורו השבועי במוצש"ק, מידי פעם אני ג"כ מופיע שם בביהכנ"ס, אבל כמעט ולא נותנים להגיש אל כבוד תורתו.
ומ"מ מבואר בפוסקים שכדי להגיע להוראה צריכין ללמוד מרבי ממש ולא רק מספריו. ואיפה יש לכתוב לו שאלות? (שמגיעים אליו ממש ולא למזכירות)

שמגיעים אליו ממש ולא למזכירות
אין דבר כזה.
כל השאלות מופנות ללשכתו, במייל: <rabbis@rab.gov.il>
המזכירות מעבירות את זה למרן שליט"א, וכשיש פנאי הוא עונה.
סתם ככה תדעו חברי הפורום, ששאל חבר קרוב אליי את הלשכה, לגבי קבלת הסכמה לספר. ואמרו לו שיש ללא הגזמה מאות ספרים שממתינים בתור לקבלת הסכמה, לכן ייקח לו זמן...
ברוך ה', שכל ישראל מכירים באישיותו וגדולתו של מרן שליט"א ממשיך דרך מרן רבינו הגדול זיע"א.

כן בטוח, אני לומד בספריו ושו"ת יביע אומר כבר הרבה זמן, ויודע אני שהרבה מן הפסקים שלו הם הלכה ולא למעשה אצלי- בגלל שאני אשכנזי. אבל אין היום אצל אשכנזים ספר כמו ילקוט יוסף בכלל, עם כל הבקיאות שם. וכן אני מקפיד בכל שבוע לשמוע שיעורו השבועי במוצש"ק, מידי פעם אני ג"כ מופיע שם בביהכנ"ס, אבל כמעט ולא נותנים להגיש אל כבוד תורתו.
ומ"מ מבואר בפוסקים שכדי להגיע להוראה צריכין ללמוד מרבי ממש ולא רק מספריו. ואיפה יש לכתוב לו שאלות? (שמגיעים אליו ממש ולא למזכירות)
אגב יש לכם את 'פסקי תשובות' שמלקט הרבה דעות מבני אשכנז (וגם עדות המזרח) אומנם הוא כותב בתחילת הספר שלא הלכה למעשה.

ומ"מ מבואר בפוסקים שכדי להגיע להוראה צריכין ללמוד מרבי ממש ולא רק מספריו.
כמדומני שכיום הסכמת הפוסקים ששימוש חכמים בדורות אלו זה הלימוד בספרים.

כמו"כ לבני אשכנז יש כיום ספר פסקי תשובות נפלא ביותר וגם משנה ברורה הוצאת דרשו...

אז אגיב לזה.
א) פסקי תשובות כותב הלכות עם מראי מקומות בלי ציטוט מקורותיהם, ובכן אי אפשר באמת ללמוד היטב הענין. וכן היא בדרשו. ובדרשו יותר גרוע, שאין מביאים רק פוסקים ליטאים (ואפילו מן החסידים הם כמעט לא מביאים ומן הספרדים מביאים רק לפעמים הבן איש חי או האור לציון). משא"כ בילקוט יוסף מבאר כל הענין בעיון מרישא ועד גמירא כולל כל הפוסקים (ספרדים ליטאים וחסידים) וזה נפלא ביותר.

כמדומני שכיום הסכמת הפוסקים ששימוש חכמים בדורות אלו זה הלימוד בספרים.

כמו"כ לבני אשכנז יש כיום ספר פסקי תשובות נפלא ביותר וגם משנה ברורה הוצאת דרשו...
עיין הערה לעיל. ואבקש ממכם שתראה לי מראה מקום ששימוש חכמים היינו ע"י לימוד בספריהם.

אז אגיב לזה.
א) פסקי תשובות כותב הלכות עם מראי מקומות בלי ציטוט מקורותיהם, ובכן אי אפשר באמת ללמוד היטב הענין. וכן היא בדרשו. ובדרשו יותר גרוע, שאין מביאים רק פוסקים ליטאים (ואפילו מן החסידים הם כמעט לא מביאים ומן הספרדים מביאים רק לפעמים הבן איש חי או האור לציון). משא"כ בילקוט יוסף מבאר כל הענין בעיון מרישא ועד גמירא כולל כל הפוסקים (ספרדים ליטאים וחסידים) וזה נפלא ביותר.
כיון שכב' ציין שהוא מבני אשכנז ואינו הולך אחר פסקי מרן ז"ל וזיע"א אז זה מה שידוע לי, ומה יעזור לכב' הלכה למעשה בספרי הרב אם לא ינהג כך. (כמובן שללמוד ולהחכים בתורה זה חשוב מאוד)

תשובה שענה הגאון הרב בן ציון מוצפי שליט"א באתר דורש ציון

שאלה - 4557
שלום לכבוד הרב
לפני שנה התחזקתי ונכנסתי לישיבה,רציתי עצות מהרב איך נהיים גדולי תורה ובקיאים בהלכה כמו הרב נר"ו?
תשובה
ללמוד הרבה, ולעקוב אחרי ספרי ההלכה, ולעקוב אחרי הגדולים איך מתייחסים לכל ענין חוקרים דנים בודקים ופוסקים, וזה נקרא שימוש חכמים.

לא כ"כ הבנתי מה כבודו רוצה? להיות צמוד לראשון לציון שליט"א? זה לא יקרה. כמו שאמרו החברים, ללמוד בספריו, להגיע פיזית לשיעוריו ביזדים או לראות דרך הלווין. ושימוש ת"ח? מי אמר שצריך את הגדול ביותר? לשמש במראות? בארבעת המינים? סתם בהלכות שבת? תיצמד למורי הוראה או בתי הוראה אם יאפשרו זה מספיק. הרי אתה לא מעלה על דעתך לשבת בלשכת הראשון לציון ולראות את כל המכתבים ומה ענה נכון?

לא כ"כ הבנתי מה כבודו רוצה? להיות צמוד לראשון לציון שליט"א? זה לא יקרה. כמו שאמרו החברים, ללמוד בספריו, להגיע פיזית לשיעוריו ביזדים או לראות דרך הלווין. ושימוש ת"ח? מי אמר שצריך את הגדול ביותר? לשמש במראות? בארבעת המינים? סתם בהלכות שבת? תיצמד למורי הוראה או בתי הוראה אם יאפשרו זה מספיק. הרי אתה לא מעלה על דעתך לשבת בלשכת הראשון לציון ולראות את כל המכתבים ומה ענה נכון?
לא צריכים להיות קיצוני ולישב לידו כל היום, יש מציאות של התקרבות שאפשר לילך ולשאול הרב שאלות בלימוד ולדעת המעשה אשר יעשון. כמדומני אצל האבא ואצל גדולי דור העבר לא היה כל כך קשה להגיע אליהם! זה כנראה ירידת הדורות שכל מי שכבר נעשה גדול, כבר אי אפשר להגיע אליו.
זה מעלה שיש אצל החסידים, שלא כל כך קשה להגיע להרבי. וגם אצל הליטאים יש קובעין זמנים שאפשר לשאול שאלות מראשי הישיבות.

לא צריכין להיות קיצוני ולישב לידו כל היום, יש מציאות של התקרבות שאפשר לילך ולשאול הרב שאלות בלימוד ולדעת המעשה אשר יעשון. כמדומני אצל האבא ואצל גדולי דור העבר לא היה כל כך קשה להגיע אליהם! זה כנראה ירידת הדורות שכל מי שכבר נעשה גדול, כבר אי אפשר להיע אליו.
זה מעלה שיש אצל החסידים, שלא כל כך קשה להגיע להרבי.
מה שידוע לי עכ"פ, כל אחד יכול להגיע לביהכנ"ס אור חביב. אני הייתי שם בשבת ולפני ואחרי כל תפילה הלכנו עם הרב לביתו ובדרך היה אפשר לשאול שאלות. (אנחנו ספציפית גם באנו אח"כ לביתו ושאלנו אותו את כמה וכמה שאלות, אבל בדרך כל אחד יכול לשאול....)

לגבי ספר פסקי הלכות לאשכנזים שמקיף כמעט את כל ד' חלקי השו"ע יש את הספר נטעי גבריאל. שבו הוא מקיף בצורה נפלאה וברורה את רוב חלקי השו"ע (כמדומני שסדרה זו מונה ארבעים כרכים)

חזור
חלק עליון