• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

מורשת מרן האמיתית

ציון ש

Well-known member
שאלה לרבני הפורום:
מהי מורשתו של מרן?
ואני אסביר את כוונתו הרי שם הארגון זה לא רק 'תורתו של מרן',
למרן היה אמנם תפקיד עיקרי שראה לנגד עיניו שהתגלם בפסקיו ותורתו כמובן.
אבל הרי למרן גם היה לב רחב, ויש מורשת מרן גם במידות ואהבת ישראל, שלדעתי אפשר לפתח יותר את הנושא הזה,
כמו כן מרן אהב מנגינות וגם בזה יש מורשת מסוימת,
ויש להוסיף גם את מורשתו בקבלה וכדו'.
אמנם אנחנו מתעסקים בעיקר במורשת העיקרית שלו שהיא פסקיו אך המורשת שלו הרבה יותר רחבה,
ואני בטוח ששכחתי כמה נושאים נוספים,
האם אני צודק?
(וכמובן שהארגון מתעסק בעוד נושאים אך אני שואל עלינו תלמידיו מהי מורשתו בעיניכם ואיך זה נוגע אלינו למעשה?)

חכם @ציון ש היקר
קודם כל באמת מגיע לך הרבה יישר כח על הדאגה לכל מורשת מרן בכל מה שמשתמע ממנה
אבל לא זכיתי להבין מה אתה מציע שנעשה?
אני בלי נדר משתדל להעלות לכאן כל קובץ חדש שמתפרסם עם פיוטים בהשתתפות מרן זיע"א
אמנם זה לא מרוכז יחד אבל תבדוק ותראה כמה כבר הבאתי
אם יש לך עוד רעיונות מעשיים שלא גוזלים זמן רב תציע ונשתדל

שאלה לרבני הפורום:
מהי מורשתו של מרן?
ואני אסביר את כוונתו הרי שם הארגון זה לא רק 'תורתו של מרן',
למרן היה אמנם תפקיד עיקרי שראה לנגד עיניו שהתגלם בפסקיו ותורתו כמובן.
אבל הרי למרן גם היה לב רחב, ויש מורשת מרן גם במידות ואהבת ישראל, שלדעתי אפשר לפתח יותר את הנושא הזה,
כמו כן מרן אהב מנגינות וגם בזה יש מורשת מסוימת,
ויש להוסיף גם את מורשתו בקבלה וכדו'.
אמנם אנחנו מתעסקים בעיקר במורשת העיקרית שלו שהיא פסקיו אך המורשת שלו הרבה יותר רחבה,
ואני בטוח ששכחתי כמה נושאים נוספים,
האם אני צודק?
(וכמובן שהארגון מתעסק בעוד נושאים אך אני שואל עלינו תלמידיו מהי מורשתו בעיניכם ואיך זה נוגע אלינו למעשה?)
לא מדובר על פולחן שיגעוני. אם מרן שנולד בעירק אהב שירים בנוסח אומכולתום ימח שמה, זה לא אמור להביא את תלמידיו בתורה לשמיעת מנגינות אמוציונליות אלה.

מרן זצ"ל הרחיב לבאר בכתב (בדברי ברכה לספרי שירים וכדומה ובדרושים שכתב) ובע"פ (בדרשותיו כמה פעמים) מעלת המורשת הפיוטית שלנו ושיש לחזק אותה ולהחדיר בקרב הדור הצעיר שהיא מביאה לקירבת ה' ועבודת ה' משובחת מתוך שמחה וטוב לבב מלבד מה שהוסיף בזה מענין שירת הלויים וכו' ואכ"מ.

לא מדובר על פולחן שיגעוני. אם מרן שנולד בעירק אהב שירים בנוסח אומכולתום ימח שמה, זה לא אמור להביא את תלמידיו בתורה לשמיעת מנגינות אמוציונליות אלה.
כבר כתבו לך כאן דברים נכוחים, ונמחקו.
וכמדומה ששכחת גמרא מפורשת במסכת חולין בדף ט' רע"א מה שאמר רב חנניא בר שלמיא משמיה דרב. ודו"ק שם היטב.
ותראה כאן בדברי נשוא האשכול זיע"א מה שאמר בזה:

כבר כתבו לך כאן דברים נכוחים, ונמחקו.
וכמדומה ששכחת גמרא מפורשת במסכת חולין בדף ט' רע"א מה שאמר רב חנניא בר שלמיא משמיה דרב. ודו"ק שם היטב.
ותראה כאן בדברי נשוא האשכול זיע"א מה שאמר בזה:
ידידי חכם משה הנה לנו הזדמנות לקיים מצות עשה מדברי קבלה דכתיב אל תען וכו'
למען כבודי אותך אני מצרף מאמר נחמד מידידינו המוזקאי הדגול אריאל כהן יצ"ו
1681830933270.png1681830962688.png1681830982467.png1681831008798.png1681831030646.png1681831053607.png

הנה לנו הזדמנות לקיים מצות עשה מדברי קבלה דכתיב אל תען וכו'
חכם @יצחק משען הבוטות שלך לא מכבדת אותך ולא את הפורום.
לגוף הנושא,
זה שמרן הרב זצ"ל אהב מאוד שירים ערביים זה ידוע לכל לכל מי שהכירו, אבל עדיין איני לא יודע אם ראוי לפרסם את זה משום כבודו. אבל אם כבר הנושא הועלה מרן הראש"ל שליט"א אמר בשיעור שמישהו אמר לו הוא רוצה לשמוע שירים ערביים והוא ענה לו כשתהיה מרן תשמע...

נערך לאחרונה:
לא הבנתי מה כוונת פותח האשכול
הדיון שמתנהל פה - זו כוונתי, כבר מזמן שמתי לב שכל אחד רואה את מרן ומורשתו אחרת מהשני, וכמו שאמר המשורר 'מרן שלי'.
זה רק מוכיח על העומק והגוונים שבאישיותו של מרן וכמו שכתוב על מרע"ה שכל נשמות ישראל היו כלולים בנשמתו, וכך גם במרן זצ"ל שכל אחד מוצא במרן חלק אחר.
ואולי זה גם מסביר את המחלוקות שיש בדעת מרן בין בניו הרבנים שליט"א.

מחילה מכל הצדיקים היקרים.
אני הבנתי שכוונתו של 'ציון ש' פשוט לעורר ענין שלא תמיד מייחסים למרן - אהבת ישראל גדולה, זהירות מפגיעה בזולת וכיו"ב. הרבה מעלות שאנחנו כתלמידיו או עכ"פ כרוצים להקרות תלמידיו יכולים ללמוד ממנו, והנקודה שנראה לי שהוא רצה להעלות זה שיש מרן מעבר להלכה, לאו דוקא פיוטים שזה גם חשוב, אלא גם מידות, ענוה ועוד כהנה רבות.
יצחק משען - אשריך שאתה מעלה סרטונים של מרן מפייט, זה מוסיף עוד נופך לדמות הגדולה והקדושה שאנו מתגעגעים אליה.
ואולי, רק בדרך אולי כדי שחס ושלום לא יתקוף התוקף, אפשר להוסיף [מי שמכיר באופן אישי או מסיפורים וספרים] בפורום גם נושאים הקשורים ושופכים אור על מידותיו של מרן זצ"ל.

מחילה מכל הצדיקים היקרים.
אני הבנתי שכוונתו של 'ציון ש' פשוט לעורר ענין שלא תמיד מייחסים למרן - אהבת ישראל גדולה, זהירות מפגיעה בזולת וכיו"ב. הרבה מעלות שאנחנו כתלמידיו או עכ"פ כרוצים להקרות תלמידיו יכולים ללמוד ממנו, והנקודה שנראה לי שהוא רצה להעלות זה שיש מרן מעבר להלכה, לאו דוקא פיוטים שזה גם חשוב, אלא גם מידות, ענוה ועוד כהנה רבות.
יצחק משען - אשריך שאתה מעלה סרטונים של מרן מפייט, זה מוסיף עוד נופך לדמות הגדולה והקדושה שאנו מתגעגעים אליה.
ואולי, רק בדרך אולי כדי שחס ושלום לא יתקוף התוקף, אפשר להוסיף [מי שמכיר באופן אישי או מסיפורים וספרים] בפורום גם נושאים הקשורים ושופכים אור על מידותיו של מרן זצ"ל.
בדיוק! לא יכולתי לנסח את זה יותר טוב ממה שכתבת...

חזור
חלק עליון