• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מכתבי ברכה מרבנים

באמת אני שואל בתמימות. למה לא להפסיק עם הדברים הללו שרוצים לדבר עם הרבנים ולקבל מהם המלצות וכדומה, וצריך כל פעם פרוטקציות?... סך הכל לומדים תורה ומזכים את הרבים כדי להרבות כבוד שמים, אלא אם כן הכוונה אחרת. אבל ברוך השם בדורנו אכשור דרא, וזו לא הכוונה אלא לשם שמים בלבד. כך אמור להיות, אחרי הכל התורה אמורה להחזיר למוטב ממילא זה לשם שמים. אז למה לא לפרסם באמת לזיכוי הרבים כדי שמי שצריך אותם ישלח?
אנשים פה בפורום הם בני תורה ברמה גבוהה, ולא משועממים ששולחים 200 שאלות ביום תוך שעתיים של כל מיני שטויות
אחד המיוחד בדורנו שפנוי לכל הדור כולו בפשיטות גדולה, הגאון האדיר רבי בן ציון מוצפי שליט"א, ששואלים אותו שאלות דרך האתר, והוא בעצמו עונה על כל השאלות.
אפילו על שאלות מוזרות וטפשיות, כמו שמישהו שלח לו לאחרונה:
שאלה - 251586
לכבוד הרב מוצפי שליט"א
אם יש לי מכונת זמן ואני נוסע איתה לעתיד ורוצח מישהו, האם זה נחשב לי לרצח אם הרגתי מישהו שעוד לא חי?
עזבו את זה שהשאלה טפשית ולא מתחילה ואותנו לא היה מעניין בכלל, תראו איזו תשובה הרב עונה לו. כי לך תדע מי עומד מאחורי המקלדת, אולי מישהו שמחפש תשומת לב תמימה:
תשובה
מדוע אתה מספר זאת על עצמך..... אל תפתח פה ל.... ואל תלמד משפה של רשעים.
על כך יאות לומר מאמר רבותינו כזה ראה וקדש!
אז למה שלא נפרסם את הדברים הללו לזיכוי הרבים שנוכל לעזור האחד לשני?
וכבר אמרו רבותינו, שבנין השלישי יבנה ע"י מצוות ומעשים טובים של הצדיקים. והאריך בזה בשו"ת משנה הלכות חלק יז חושן משפט סימן קצו. וידועים דברי מרן זיע"א כי לא בא האדם לעולמו אלא להועיל לזולתו. הלשון המדויקת איני זוכר כעת, ואין עיתותי בידי, אבל על כל פנים, זו משאת חייו כל החיים. וקראו היטב וחזרו וקראו שוב ושוב את דברי קדשו שנדפסו בגיליון בשו"ת יביע אומר חלק ב (חלק אורח חיים סימן יח הערה מס' 7 כמדומני) שכתב שם "התועלת היוצאת מן הדרוש" וכו'. לראות מסירות נפש לזיכוי הרבים.
כל שכן אנו שרוצים ומנסים ללכת ולהתחקות בדרכו הגדולה, מדוע לא נועיל לחברנו על ידי פרסום הדברים הנ"ל שיהיו בקלות ובנקל לכל דורש ומבקש?
הכל טוב ויפה רק צריך את הסכמת הרבנים שליט"א.

לא זכיתי להבין למה בדורנו לוקחים כ"כ הרבה הסכמות מרבנים, והרבה פעמים כלל לא מכירים את המחבר...
הרי ידוע מה שכותב מרן רבינו זיע"א יביע אומר בח"ד (חושן משפט סימן א') ועוד, לגבי הסכמת חכמי אשכנז שלא ידפיסו ספרים רק מגיל 40 והתקנה שעשו בזמנו וכו', אבל הספרדים שתמיד נסמכים על ספרי הפוסקים וכמו שהאריך בהקדמת הרב פעלים וכו', אפשר להדפיס גם קודם גיל 40 וכו'.
פולמוס ידוע...
ובפרט שמרן הראשון לציון שליט"א בכמה מקומות מספריו מהם בעין יצחק ועוד, כותב שהסכמה על ספר אין פירושה הסכמה על תוכן הדברים שנאמרו בספר. וכידוע.
וא"כ ממה נפשך אין צורך להביא הסכמות מרובות לספרים, בפרט מרבנים שלא מכירים את המחבר...
הרי אם הספר הוא איכותי, מלא וגדוש, [וכמו שלזה מתכוין הרב פעלים בהקדמתו...] א"כ הסכמה מיותרת... אלא דבזה אפשר להבין אם יקח הסכמה מחכם שמכירו ויעיד שהוא יר"ש ולא חמור נושא ספרים..
אך אם הספר אינו טוב כ"כ והוא ליקוטי בתר ליקוטי... מה יתן לך ומה יוסיף לך הסכמות רבות? [אולי הרבה עמודים לספר...].
נקודה למחשבה..

מי שרוצה לבקש מהגאון הרב דוד יוסף מכתב ברכה יכול
לשלוח הקובץ להרב דוד יוסף <y435101@gmail.com>

מי שרוצה עוד רבנים כמו שקיבלתי בג' ספרי יכול לפנות אלי ב''ה
אני חושב שמגיע לפותח האשכול יישר כח גדול.
יש לו כוונה להועיל לציבור ומי שצריך שישתמש ומי שלא לא. אשריך הרב דהן.

מי שרוצה להרחיב ידיעתו בענין ההסכמה יראה פה בעמ' רד.
דבר שני יש הבדל בין הסכמה למכתב ברכה והיום הרוב המוחלט זה הסוג השני והמלצות ולכן אף פעם זה לא מזיק לבקש ברכה.

ובענין אם יש לחוש לגאוה עי' בשו''ת אשר השיב הרב אושרי אזולאי שכתב בזה בשו''ת ח''ב שיצא השנה.
אם יבוקש אני אעלה את זה לפה.

ומסקנתו שמי שלא לוקח הסכמה בדור זה יש לחוש לגאוה. יעו'ש

קבצים מצורפים

• בכל דרכיך תשעז.pdf
    5.1 MB · צפיות: 11
באמת אני שואל בתמימות. למה לא להפסיק עם הדברים הללו שרוצים לדבר עם הרבנים ולקבל מהם המלצות וכדומה, וצריך כל פעם פרוטקציות?... סך הכל לומדים תורה ומזכים את הרבים כדי להרבות כבוד שמים, אלא אם כן הכוונה אחרת. אבל ברוך השם בדורנו אכשור דרא, וזו לא הכוונה אלא לשם שמים בלבד. כך אמור להיות, אחרי הכל התורה אמורה להחזיר למוטב ממילא זה לשם שמים. אז למה לא לפרסם באמת לזיכוי הרבים כדי שמי שצריך אותם ישלח?
אנשים פה בפורום הם בני תורה ברמה גבוהה, ולא משועממים ששולחים 200 שאלות ביום תוך שעתיים של כל מיני שטויות
כמו שמס' טלפון מובן שאין לתת ללא רשות ה''ה הכא.
בכתובת שכמעט כל רב בתפקיד יש לו גישה למחשב כל יום
והרב לוי פירסמתי כי כבר ראיתי במקום אחר בפורום שפרסמו
ואת המס' של הפל'
בני ביתו נותנים לפחות פעם

מעלת ההסכמה היא גדולה, ואכן אינה הסכמה על כל הספר, אבל לרוב לפחות היא על המחבר. וכמה חבל שיש כאלה שמסתובבים בין כל הרבנים ולוקחים הסכמות מכולם, כאשר לרוב הרבנים בכלל לא מכירים אותם, ולא את סיפרם.

אגב, היה רב אחד שרמז לי לתרום לו עבור ההסכמה. כמובן שלא לקחתי ממנו.

מעלת ההסכמה היא גדולה, ואכן אינה הסכמה על כל הספר, אבל לרוב לפחות היא על המחבר. וכמה חבל שיש כאלה שמסתובבים בין כל הרבנים ולוקחים הסכמות מכולם, כאשר לרוב הרבנים בכלל לא מכירים אותם, ולא את סיפרם.

אגב, היה רב אחד שרמז לי לתרום לו עבור ההסכמה. כמובן שלא לקחתי ממנו.

ידוע ומפורסם הענין!

חזור
חלק עליון