• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

מפעים: מה אמר מרן הרב עובדיה יוסף בשבת האחרונה לשהותו בביתו?

בלי נדר ובלי שבועה אני צריך להתרגל לכתוב התואר הזה 'מרן' הואיל ונפיק מפומיה דמר, מאחר שאצל רבותינו חכמי אר''ץ כמעט לא שמענו שראו בתואר זה מעלה יתרה ולא השתמשו בו, וכמדומה שיצא מהאשכנזים, אך מי יבוא אחר המלך מרן חכם עובדיה זיע''א

בלי נדר ובלי שבועה אני צריך להתרגל לכתוב התואר הזה 'מרן' הואיל ונפיק מפומיה דמר, מאחר שאצל רבותינו חכמי אר''ץ כמעט לא שמענו שראו בתואר זה מעלה יתרה ולא השתמשו בו, וכמדומה שיצא מהאשכנזים, אך מי יבוא אחר המלך מרן חכם עובדיה זיע''א
שמעתי שמרן היה אומר פעם בהלצה על כך שאומרים על האשכנזים "מרן" ראש הישיבה, ואמר: "איך אפשר להגיד עליו מרן, הוא בעצמו לא קיבל הוראות מרן. אז הוא יקראו לו מרן?"...

שמעתי שמרן היה אומר פעם בהלצה על כך שאומרים על האשכנזים "מרן" ראש הישיבה, ואמר: "איך אפשר להגיד עליו מרן, הוא בעצמו לא קיבל הוראות מרן. אז הוא יקראו לו מרן?"...
גם בישיבות ספרדיות (מובהקות, ולא רק בשם בלבד) קוראים לראש ישיבה מרן.

כיום התואר 'מרן' נהיה שם נרדף ל'מורנו'. במקור זה היה תואר שניתן למי שנסמך ממאתיים רבנים, וכמדומני שניתן רק לארבעה ולארבעתם קראו בשם 'יוסף': מרן הבית יוסף, מרן החיד"א, מרן הבן איש חי ומרן הרב עובדיה.
כיום במקום לכתוב ולומר 'מורנו ורבנו' כותבין 'מרן' (כי מרן ומורנו זה אותיות דומות), וזוהי כוונת הכותבים.
ותואר מרן בכוונה זו שנתפשט לכל רב במקום 'מורנו' אכן הגיע מהאשכנזים (ואולי הם הבינו וחשבו שזו הייתה הכוונה שלרבני הספרדים הנ"ל קראו 'מרן'), וכעת נתפשט אפי' לכל ראש ישיבה קטנה וגדולה באשר היא... ועיין כאן בעניין זה.

כיום התואר 'מרן' נהיה שם נרדף ל'מורנו'. במקור זה היה תואר שניתן למי שנסמך ממאתיים רבנים, וכמדומני שניתן רק לארבעה ולארבעתם קראו בשם 'יוסף': מרן הבית יוסף, מרן החיד"א, מרן הבן איש חי ומרן הרב עובדיה.
כיום במקום לכתוב ולומר 'מורנו ורבנו' כותבין 'מרן' (כי מרן ומורנו זה אותיות דומות), וזוהי כוונת הכותבים.
ותואר מרן בכוונה זו שנתפשט לכל רב במקום 'מורנו' אכן הגיע מהאשכנזים (ואולי הם הבינו וחשבו שזו הייתה הכוונה שלרבני הספרדים הנ"ל קראו 'מרן'), וכעת נתפשט אפי' לכל ראש ישיבה קטנה וגדולה באשר היא... ועיין כאן בעניין זה.
אישית
אני פעם הייתי קורא רק לשלש מרן מרן רבינו הב"י, מרן רבינו החיד"א, ומרן רבינו היביע אומר זצ"ל וכן אני נוהג עד היום שאני כותב חידושים, פסקים, ובשיעורים וכד'
אמנם
בראותי שרב שלא קוראים לו "מרן" נראה בעניהם כרב "זול" לכן הנראה לקרוא לרבנים חשובים בתואר מרן

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
סתם לידע כללי הריטב"א קורא הרבה פעמים לרש"י מרן והרטיב"א היה ספרדי
- מרן הראב"ד - הריטב"א בשו"ת (סי' רח) כ' "ומרן הראב"ד ז"ל פירשה וכו', וכ"ש כשיש בו שום נדנוד ספק מאשל גדול כראב"ד ז"ל". וכ"כ מרן בכס"מ (שמיטה פ"ד ה"ו). (ועי' בס' ברית יעקב סופר עמ' כג בהע' מש"כ בזה).
- "מרן הרמב"ם" - ריטב"א כתובות (קא:).
- "מרן הרשב"א" (המהריק"ש בשו"ת ר' בצלאל אשכנזי סי' ח, ובשו"ת אהלי יעקב סי' כה, וסי' עח).

חזור
חלק עליון