• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

סניפים ספרדים של ישיבות אשכנזיות יתרונות וחסרונות

נ ליסואר

Active member
רציתי לשאול אני עדיין לא הגעתי לזמן שבני עולה לישיבה גדולה אבל לפעמים שומעים חדשות לבקרים על ישיבות ליטאיות כמו בית מדרש עליון לדוגמא שפתחו ישיבה ספרדית עם אותו צוות של עליון ראש הישיבה רבנים רק שהישיבה מוגדרת כספרדית בגלל הבחורים והישיבה שוכנת במקום נפרד (קיצר סניף ספרדי ) רציתי לדעת מהציבור הת"ח של הפורום חושב על כך האם זה טוב או שעדיף ללכת לישיבה ספרדע כמו מאור התורה או דעת חיים או יסודות

רציתי לשאול אני עדיין לא הגעתי לזמן שבני עולה לישיבה גדולה אבל לפעמים שומעים חדשות לבקרים על ישיבות ליטאיות כמו בית מדרש עליון לדוגמא שפתחו ישיבה ספרדית עם אותו צוות של עליון ראש הישיבה רבנים רק שהישיבה מוגדרת כספרדית בגלל הבחורים והישיבה שוכנת במקום נפרד (קיצר סניף ספרדי ) רציתי לדעת מהציבור הת"ח של הפורום חושב על כך האם זה טוב או שעדיף ללכת לישיבה ספרדע כמו מאור התורה או דעת חיים או יסודות
זה קורה בגלל שראשי הישיבות הספרדיות כבר מבינות שיש מספיק צוות ספרדי טוב, ולא צריך להביא ממרחק לחמם. ומסיבות נוספות פשוטות שהבינו בשנים האחרונות יותר בצורות נעימות ושאינם.
[לדוגמא שמעתי על אחד מהראשי ישיבות המפורסמות שהיה משוכנז גדול, עד שהאשכנזים נתנו לו קצת בעיטות, ויום אחד ראה שהוא לא צריך אותם, והתחיל לדלל את הצוות המיותר בישיבתו, וגם התחיל מאוד להסתפרד בכמה דברים בס"ד...]
אם כי עדיין בחלק מהמקרים יש בזה מעלות נוספות לעומת ישיבות אחרות, אך כאמור אין בזה דין אחד לכולם, והכל תלוי לפי הבחור והמקום והזמן. ומן הסתם הרב @יצחק משען שליט"א יוכל להוסיף בזה נופך מנסיונו רב השנים.

זה קורה בגלל שראשי הישיבות הספרדיות כבר מבינות שיש מספיק צוות ספרדי טוב, ולא צריך להביא ממרחק לחמם. ומסיבות נוספות פשוטות שהבינו בשנים האחרונות יותר בצורות נעימות ושאינם.
[לדוגמא שמעתי על אחד מהראשי ישיבות המפורסמות שהיה משוכנז גדול, עד שהאשכנזים נתנו לו קצת בעיטות, ויום אחד ראה שהוא לא צריך אותם, והתחיל לדלל את הצוות המיותר בישיבתו, וגם התחיל מאוד להסתפרד בכמה דברים בס"ד...]
אם כי עדיין בחלק מהמקרים יש בזה מעלות נוספות לעומת ישיבות אחרות, אך כאמור אין בזה דין אחד לכולם, והכל תלוי לפי הבחור והמקום והזמן. ומן הסתם הרב @יצחק משען שליט"א יוכל להוסיף בזה נופך מנסיונו רב השנים.
לצערי אני לא מכיר כ''כ את התופעה הזו, מלבד בודדים
אבל אם ישאלו אותי למה אני רוצה להקים ישיבה התשובה תהיה כי אני רוצה כבוד!

מה החידוש?
ראית פעם חאלאבי שלא רוצה כבוד?

סליחה למה רק מי שרוצה להיות ראש ישיבה זה בגלל שהוא רוצה כבוד
מי שרוצה להיות רב של ירושלים או רשל"צ או רב בית כסת מו"ץ דיין או להקים ארגון חסד זה לא בשביל כבוד
התשובה אין אדם שלא רוצה כבוד [חוץ מיצחק משען כמובן] [ודי עם הגזענות על עדה כזאת או אחרת]
אבל עם הנגיעה של הכבוד יש גם לשם שמים כל אחד לפי דרגתו יש אחד שזה 99 אחוז כבוד ויש פחות
בלי הרצון לכבוד לא היה ישיבות ורבנים נושאי משרות
ושמשתמשים במידת הכבוד כדי להגדיל תורה זה דבר טוב
עוד דבר עד מתי נדבר ונזלזל בראשי הישיבות הרי הישיבה היא מקום הגידול ובית היוצר של הדור הבא איך בחור יגדל בישיבה שכל הזמן הוא שומע זלזול בישיבה וראש הישיבה אם רבך דומה למלאך קבל תורה מפיהו
לדעתי הזלזול בישיבות ובראשי הישיבות הוא רדיפת התורה

מי שרוצה להיות רב של ירושלים או רשל"צ או רב בית כסת מו"ץ דיין או להקים ארגון חסד זה לא בשביל כבוד
התשובה אין אדם שלא רוצה כבוד [חוץ מיצחק משען כמובן] [ודי עם הגזענות על עדה כזאת או אחרת]
אבל עם הנגיעה של הכבוד יש גם לשם שמים כל אחד לפי דרגתו יש אחד שזה 99 אחוז כבוד ויש פחות
עוד דבר עד מתי נדבר ונזלזל בראשי הישיבות הרי הישיבה היא מקום הגידול ובית היוצר של הדור הבא איך בחור יגדל בישיבה שכל הזמן הוא שומע זלזול בישיבה וראש הישיבה אם רבך דומה למלאך קבל תורה מפיהו
מספרים שהגראי"ל שטיינמן זצ"ל שאל פעם את סורוצקין כמה אחוז מכל מה שעושה זה לש"ש, וסורוצקין השיב שאולי 5%, ואמר לו הגראי"ל שחבל, כי אם גם ב5% האלו היה חושב על הכבוד שלו היה פותח עוד ישיבה!!!

כבודך צודק בהכל חוץ מדבר אחד, אין כאן שום זלזול! ולא באנו לזלזל ח''ו. רק כשאתה יודע את הנקודת פתיחה אתה מצליח להבין ולקבל הרבה דברים שאתה רואה בהמשך הדרך.
אני אומר את זה כי אני פוגש בחורים והורים שנבהלים מיחס שקיבלו מהראש ישיבה ולא תמיד אני יכול להסביר להם את מה שכתבתי כאן.

אינו דומה
כיון שבכל המקרים שהבאת יש גם כסף וגם כבוד וכנגד לש''ש
ואתינן לסוגיא דזה וזה גורם
עכ''פ ברור שככל שאדם יותר גדול בכל המקצועות הוא יותר יכוון לש''ש ולא לשם עצמו וזה נפק''מ מה יעשה במקומות שהאנטרסים יסתרו.

מחילה כולם כותבים דברים שיתכן ונכונים אלא שאני רוצה להבין האם עכשיו מציעים לי לשלוח את הבן שלי לישיבה כזו האם כדאי או לא כי לכאורה אם ראש ישיבה אוהב אותי שיקבל אותי לישיבה שלו ואם לא אז למה צריך סניף וכי אני סוג ב' אין לנו רמים חזקים בלימוד

חזור
חלק עליון