• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

פירצה חמורה בצניעות (חוף משפחות)

אין מה לומר שהוא צודק, אני לא ראיתי דבר כזה, ובחוף הנפרד בכינרת יש באותם שעות גם לגברים וגם לנשים וכן בכינר, וזה הטוב ביותר
אבל מה באמת אפשר לעשות עם הבחורים שמתחננים ללכת למסלולים ? והלכתי איתם לכל מקום אפשרי ובשום מקום לא היה נקי לגמרי ממראין בישין, אני מדבר גם על מסלולים בדרום וכ"ש בצפון בחצבני וג'ילבון ועמק המעיינות וקייאקים וכו' וכו'
אם יש למישהו פיתרון אדרבא שיגיד
היה דיבורים שבחלק מהאתרים של הרט"ג יהיו שעות מופרדות [בעיקר בגלל דרישת הערבים] אבל לא נראה לי שזה יצא לפועל

מה שמעניין שלכולם מפריע חוף משפחות ומסלולים ובצדק

ולדעתי יש דבר גרוע ביותר שאף פעם לא שמעתי מישהו שמציף את הנושא
ושמו - קיאקים
ושלא יספרו לכם סיפורים, המקום שם פרוץ ברמות גבוהות
ובמיוחד בקיאקי רפטינג נהר הירדן שבכניסה למתחם יש לו ברים ושטויות של אחינו הטועים

ולדעתי יש דבר גרוע ביותר שאף פעם לא שמעתי מישהו שמציף את הנושא
ושמו - קיאקים
צודק לגמרי!!!

לענ"ד צריך לבקש מגדולי הדור שיוציאו פסק הלכה שאסור ללכת לקיאקים, כי רוב ככל המקומות הארץ נגועים במראות אסורות רח"ל. אא"כ הוא מקום שמור לגמרי מבעיות של פריצות, אבל לצערי חושבני שאין מקום כזה!

אני אמנם ב"ה מעולם לא הייתי שם, אבל אנשים שהיו שם סיפרו לי דברים נוראים ביותר, שזה לא סתם פריצות שרואים ברחוב, אלא ממש כמו בחוף הים, לא פחות מכך!! ופעמים אף יותר גרוע השם ישמרו!! א"א להעלות כאן ע"ג הכתב באלו מראות נוראיות של פריצות נתקלים שם, ומחמת שאלו דברים שהצניעות יפה להם, אז כמובן לא אפרט, ודי למבין בזה.

ויש להוסיף דמילתא דפשיטא היא שאין כאן היתר של "ליכא דרכא אחרינא" כי רק אדם שהולך בדרכו ויכול להישמר ע"י שיעשה השתדלות לשמור מאד על עיניו, משא"כ הכא שמתעכב באותו מקום זמן רב. זאת ועוד "ליכא דרכא אחרינא" זהו רק כשחייב להגיע לאותו מקום ואין ברירה, זה נחשב ליכא דרכא אחרינא, אבל כאן לא חייב בכלל ללכת לקיאקים, ויש הרבה אטרקציות אחרים שאפשא ליהנות מהם לא פחות.

אטו אדם שגר במקום שיש שמה רק חוף מעורב, האם נתיר לו ללכת לשם בגלל שליכא דרכא אחרינא? האם אדם שלצורך עבודתו חייב אינטרנט פרוץ (נגיד שיש כזה דבר, שצריך לגלוש לאיזה אתרים שלא נפתחים בשום סינון ומאתרים אלו דוקא הוא מתפרנס, אף שלא בהכרח אתרים אלו בעייתיים ממש) האם נתיר לו כזה דבר? פשוט שלא!!!

כמו כן אמרתי לעורר גם אותם שהולכים ל"אבובים", שיש הרבה מקומות ברחבי הארץ שיש נגעים גדולים וחמורים של פריצות ממש...
וצריך להוציא פסק הלכה מכל פוסקי הדור שיעוררו על ענין זה לפני בין הזמנים, ובכך נוכל להציל רבים ממכשול!

ומי שלא רוצה להיכשל שיאמץ לעצמו את הרעיון הזה, במקום לתת לגדולי הדור רעיונות
אתה צריך להיות מעורב עם הבריות
העולם מורכב לא רק מבחורי ישיבות...
הרעיון שנתת הוא כמובן לא מעשי ואקטואלי בכלל...
ישנם כיום הרבה מאד משפחות בציבור החרדי שיוצאים לנופש, חלקם לשבוע, חלק פחות וחלק יותר, וכל הרעיון של הנופש זה לקום בלי לחץ, לנשום עמוק ולקום מעט מאוחר (כמובן שלא עובר זמן ק"ש ותפילה) וכמעט אף אחד לא הולך לקיאקים בשעות מוקדמות כאלו, כך שהמציאות כואבות ביותר כאשר הרבה מאד בציבור החרדי, כן משפחות מהמחנה שלנו הולכים למקומות כאלה בשעות הבוקר המאוחרות או בשעות הצהרים כאשר בשעות אלו שורצים הרבה מאחינו החילונים הכולל נשים שאינם צנועות כלל וכלל (בלשון המעטה) וזה דבר נורא ואיום!!! איך יתכן דבר כזה????
וכן אני הקטן נותן רעיונות לגדולי הדור, אני מציע שנפנה אליהם ונסביר להם את נחיצות הענין
כי כפי שנוכחתי לדעת, רבים וגם טובים לא מודעים לחומרת הענין, וחלקם באים לשם מתוך תמימות ובלי ידיעת את הבעיות הכרוכות בכך...
והיות ואין לי את הכח, ולא את הבמה לזעוק על כך בפומבי (אכן בשיעורי תורה שאני מוסר בהרבה מקומות אני מפרסם את הדברים, ורבים מקבלים על עצמם שלא ללכת בשום אופן למקומות כאלה) לכן הצעתי שגדולי הדור שכל מילה שלהם יש לה כח עצום, והיה זה שכרנו אם הצלנו ולו משפחה אחת...

כפי שכתבתי הכל אמת וצדק
אבל בבקשה שמישהו יאמר לי מה יעשה במקומי אם אתה אחראי על בחורים שאם לא אנחנו ניקח אותם הם ילכו לבד ואז הם יכולים להגיע למקומות שספק אם יחזרו משם...
אני רגיל לספר שהיה צדיק אחד שבא להתארח בשכונת צאנז ורץ בבהלה לרבי איך הם מאשרים את החוף שם שיש לידו כזה פריצות? אמר לו הרבי כמה זמן אתה פה? שבועיים. ואני פה כבר 30 שנה ולא ראיתי את מה שראית?....
ורמז לו שאם ראית כנראה שחיפשת לראות
ונכון שלא כל אחד ילך ויאמר לא מחפש לראות ואין כלום
אבל בכל אופן עושים השתדלות ללכת למקומות שהרוב חרדים, ואם יש פריצות ממשיכים הלאה ומזדרזים
ואני מדגיש שזה לא לטהר את השרץ אלא לבחור את הרע במיעוטו

ואם יש פריצות ממשיכים הלאה ומזדרזים
מקום שיש בו פריצות כפי שתיארתי לעיל, שהוא ממש כמו בחוף הים, ושמעתי לאחרונה מורה הוראה מובהק שמגיעים אליו סיפורים רבים שבמקומות כאלו זה גם יותר גרוע מחוף הים (אמנם לא תמיד) אכן שם אסור בתכלית האיסור ללכת בשום פנים ואופן, ואין לזה שום היתר בעולם!!!
אם אדם שהלך לשם ולא ראה נקרא רשע (ב"ב נז.) על אחת כמה וכמה כשהולך לשם ורואה מה שרואה שהוא רשע!
כבר הסברתי בצורה ברורה שאין במקומות כאלו את ההיתר של "ליכא דרכא אחרינא"
לא חסר מקומות ראויים שחרדים הולכים לשם ואין שם ב"ה בעיות כאלו...

חזור
חלק עליון