• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

ציבור דתי לאומי

עידן

Active member
רבותי שאלה לי אליכם בתמימות... האם בעולם הדתי לאומי קיים מחלוקות כמו בעולם חרדי? כלומר בחרדים יש ליטאים ספרדים חסידים חבד ברסלב ועוד ועוד וכידוע אי אפשר ליישר קו ואף יש משחקי כוחות, האם בציבור שלהם יש דברים כאלה, (שאלה שנכתבה בעקבות דו שיח עם אחד משלהם)

מישהו הפציר בי לפני שנים שהוא עזב את העולם החרדי בעקבות כך, והאמת לא ידעתי מה לענות לו כי אינני מכיר את עולמם, נכון שישי ספר הדת הציונית או משהו כזה, אני לא יודע אם זה קקשור ואם יש תשובות לשאלות ששאלתי בכלל שם אולי מישהו יעל האת הספר הזה

אין בעיה, אבל בעצם האם אתה יכול לסדר לי את הזרמים שיש בלי לומר מה כל אחד חושב על השני, כמו שאני סידרתי למעלה אצל החרדים ואולי חיסרתי

פעם היתה כתבה על זה בבמשפחה
אצל הזרמים זה לפי ישיבות בעיקר.
יש כמה סוגים.
יש אתץ הישיבות שזה מתחלק 4 סוגים עיקריים. הסדר. פטור. מתנחלים. וכללילים.
דהיינו הרהמורניקים, שהם האדוקים יותר של הרב טאו, מרכזניקים שהם פחות מתנחלים אבל חרדלים, ויש לזה עוד כמה גוונים של חרדל.
יש חוץ מזה גם מכיניסתים דהיינו שמשתייכים למכינות קד"ציות שבהם יש יותר 'רבאקיסטים' כמו החברה של עלי ויש יותר עדינים כמו המכינה של גב"ש
ועוד סוג של המכינות המעורבות שפה כבר הגענו למחוזות הלייט ודתל"שים ומטה
ועוד כהנה וכהנה
וכמובן יש מפד"לניקים וקיבוצניקים אבל הם נדירים יותר
ויש גם כלליים יותר שהם בלי סוג מוגדר כמו חיזבטים וכדומה

נו כולם מכירים את הבדיחה על שני יהודים עם שלוש דעות.
או שינוי קל של אותה בדיחה יהודי אחד עם שלושה בתי כנסת, אחד שהולך אליו אחד שלא הולך אליו ואחד שבחיים הוא לא ילך אליו.

אבל נשאלת השאלה מה יכול לצאת מדיון שכזה שמההתחלה רוצה לברר על מחלוקת או על חוסר הסכמות שיש בציבור כזה או אחר?

רבותי שאלה לי אליכם בתמימות... האם בעולם הדתי לאומי קיים מחלוקות כמו בעולם חרדי? כלומר בחרדים יש ליטאים ספרדים חסידים חבד ברסלב ועוד ועוד וכידוע אי אפשר ליישר קו ואף יש משחקי כוחות, האם בציבור שלהם יש דברים כאלה, (שאלה שנכתבה בעקבות דו שיח עם אחד משלהם)
כל הגדול מחברו יצרו גדול הימנו...
לא סותר שצריך ללמוד מהם לגבי אחדות אחווה ועוד....

אפרט בשמחה רבה. אני דתי לאומי ב"ה ושמח מכך מאוד.

בעיקרון, חושבני שאפשר לחלק ל-3 קבוצות מרכזיות:
1) קווניקים. 2) גושניקים. 3) דתיים לאומיים 'לייט'.

לצערי הרב, קבוצה 3 קיימת. זו קבוצה שמגדירה עצמה כדתייה ואכן שומרת שבת, כשרות וכד' אך כנראה שלא מקפידה על הלכות בורר וטוחן בשבת וכו' פשוט מחוסר ידיעה.

הקבוצה ה1 וה-2 קבוצות יראות שמיים לחלוטין.
יודעות ללמוד תורה, עוסקים בעבודת ה' לחלוטין.
יש ביניהם הבדל קטן אבל יש שוני ובתוך כל קבוצה יש תתי קבוצות קטנות מאוד שכמעט אין הבדל ביניהם.

הערה אחרונה- מה שהזכירו שנאה בין הר המור למרכז זה פשוט הוצאת לעז שאין כמותה.
יש מחלוקת אך היא כל כולה לשם שמיים וכל מי שנמצא שם יכול להעיד. חס ושלום לומר שמעורבת שנאה!

אפרט בשמחה רבה. אני דתי לאומי ב"ה ושמח מכך מאוד.

בעיקרון, חושבני שאפשר לחלק ל-3 קבוצות מרכזיות:
1) קווניקים. 2) גושניקים. 3) דתיים לאומיים 'לייט'.

לצערי הרב, קבוצה 3 קיימת. זו קבוצה שמגדירה עצמה כדתייה ואכן שומרת שבת, כשרות וכד' אך כנראה שלא מקפידה על הלכות בורר וטוחן בשבת וכו' פשוט מחוסר ידיעה.

הקבוצה ה1 וה-2 קבוצות יראות שמיים לחלוטין.
יודעות ללמוד תורה, עוסקים בעבודת ה' לחלוטין.
יש ביניהם הבדל קטן אבל יש שוני ובתוך כל קבוצה יש תתי קבוצות קטנות מאוד שכמעט אין הבדל ביניהם.

הערה אחרונה- מה שהזכירו שנאה בין הר המור למרכז זה פשוט הוצאת לעז שאין כמותה.
יש מחלוקת אך היא כל כולה לשם שמיים וכל מי שנמצא שם יכול להעיד. חס ושלום לומר שמעורבת שנאה!
לא מדויק בכלל. לצערי אני בקשר עם רבים כאלה. כמעט 100 אחוז מהילדים שלהם נעשים חילונים. בורר וטוחן זה לא הבעיה היחידה אצליהם, אבל למה לי לקטרג על עם ישראל בלי שום תועלת, ה' יחזיר אותי בתשובה שלימה ואת כולם אכי"ר.

לא מדויק בכלל. לצערי אני בקשר עם רבים כאלה. כמעט 100 אחוז מהילדים שלהם נעשים חילונים. בורר וטוחן זה לא הבעיה היחידה אצליהם, אבל למה לי לקטרג על עם ישראל בלי שום תועלת, ה' יחזיר אותי בתשובה שלימה ואת כולם אכי"ר.
מחילה מכת''ר, הבל הבלים

בנט וכהנא וחבריהם הבעיה היחידה שלהם היתה בורר וטוחן? פשוט אני כתבתי מההתחלה שאין לי כוח וזמן לדיונים חסרי תועלת, וגם הרבה מהלייטים האלה אנשים טובים מאוד, כולל אלה שהאשה בלי כיסוי ראש וצניעות ויש להם טלויזיה ולפעמים קעקועים, אני נמצא איתם הרבה ומכירם היטב

חזור
חלק עליון