• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

שירים היום (עשירי באב)

תענית (דף כט.) בשביעי באב נכנסו נכרים להיכל, ובתשיעי סמוך לחשיכה הציתו בו את האור (האש), והיה דולק והולך כל היום כולו, דהיינו ביום עשירי באב. ואמר רבי יוחנן, אילו הייתי באותו הדור, הייתי קובע התענית בעשירי, מפני שרובו של ההיכל נשרף בו. וחכמים שתקנו התענית בתשיעי, הוא משום שסוברים שתחילת הפורענות חמורה יותר.

האם מותר לשמוע במוצאי תשעה באב? משיהו יודע מה דעת מו"ר שליט"א?
ממש יעזור

הרב נקי הביא בשם הראשל שמותר
הרב יצחק לוי בעלון כתב שיש דעות בזה מה מרן אמר סתירה כזו
והסיק שכל אחד תלוי בעצמו עד כמה חשוב לו
ואם יכול אז גם הילקוי כת' תע''ב
ע''כ דבריו
והוסיף הרב לוי שליט'א שאחר חצות היות ויש הארה שבת מותר בי' באב

מאיפה הסברא של הארת שבת? הרי הרב מאזוז אומר כך, והרב יצחק בילקוט יוסף על ארבע תעניות בהלכות בין המצרים דחה את זה על הסף...
סברת הרב יצחק לוי אם תרצה אעלה את העלון
הדגשתי בצירוף שזה י' באב
אין גילוי דעת מהראשל שזה לא ראוי להצטרף לספק
לכן נראה לי גם שאף שיש מקום להחמיר בוואקלי לדעת הרב יצחק עכפ באופנים מסוימים אם זה ע''ש זה יותר מרווח
לענ'ד

יש לי לציין, שהרב יצחק לוי גם צירף סברא זו להקל לשמוע שירים שקטים בימי ספירת העומר בערב שבת אחרי חצות, וכמובא בספרו שו"ת אבי בעזרי סי' קל"ז.
שהרי אף במרן אמרינן ספק ספקא
כל עוד לא דחה את 2 הסברות להדיא
וגם כאן יש 2 ספקות לשמוע שירים בי' אב ולשמוע אחר חצות

שאלה-273036
לכבוד הרב
איזה הגבלות יש היום בעשרה באב? האם הלילה אומרים תיקון חצות כרגיל?

תשובה
כיוון שבית המקדש נשרף במשך כל הלילה ולמחרת עד הערב,
א, אין לאכול בשר, ב, אין לשמוע מוסיקה.
ג, השנה שעשרה באב חל ביום השישי, התירו לנו לרחוץ את גופנו לכבוד שבת גם במים חמים, וכן לכבס בגדים לכבוד שבת קודש.
ד, הלילה מוצאי התענית. מי שער בחצות 00.45 יאמר תיקון חצות כרגיל.

חזור
חלק עליון