• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

בד"ץ

מישהו יוכל לעשות לנו סיכום איזה הכשר של בשר מותר לאכול לספרדים?
מרן הראש"ל אמר לי שאפשר לכתחילה לאכול בשר "חלק" הרבנות הראשית
מה קורה עם קהילות? רובין? העדה? שארית? הקר? ועוד...

נראה לי שכל הכשר שהוא מצהיר שהוא חלק אפשר לסמוך עליו (אא"כ הוא העדה ששמעתי שמרן אמר לא לסמוך עליהם), והרב רובין מקפיד, וכן לנדא ברוב ככל הדברים (ראוי לבדוק לפני שלא כתוב שלא חלק).
כאמור לעיל העדה החרדית שחיטה מקומית בלבד "וול דאן" הינו מהודר ביותר וראוי לעלות על שולחן מלכים מאן מלכי רבנן.

מישהו יוכל לעשות לנו סיכום איזה הכשר של בשר מותר לאכול לספרדים?
מה קורה עם קהילות? רובין? העדה? שארית? הקר? ועוד...
אם אפשר לאכול חלק רבנות אז אפשר לאכול את כל ההכשרים הנ"ל כי יש להם גם חלק רבנות.
השאלה האם אמר לך על בשר בקר להדיא, או שדיבר על עופות מהדרין?

בעקבות שמעיין 2000 מכרו בשר מס' 8 ב25 ש"ח (ואח''"כ מכרו גם ב20 ש"ח) אברכו ביקשו ממני שיברר להם
בתחילה שאלתי לרה"ג ר' יצחק לוי ואמר שעל הבשר הטרי הוא יודע שזה כמן בד"ץ בית יוסף.
שאלתי למרן שליט"א אם אפשר לקנות בשר זה ואמר לי בז"ל "לכתחילה",ע"כ.
וכן ראה במצורף שאלה ו

קבצים מצורפים

• 10 אור השבת - וארא תשפב - להדפסה.pdf
    620.2 KB · צפיות: 21
נערך לאחרונה:
בעקבות שמעיין 2000 מכרו בשר מס' 8 ב25 ש"ח (ואח''"כ מכרו גם ב20 ש"ח) אברכו ביקשו ממני שיברר להם
בתחילה שאלתי לרה"ג ר' יצחק לוי ואמר שעל הבשר הטרי הוא יודע שזה כמן בד"ץ בית יוסף.
שאלתי למרן שליט"א אם אפשר לקנות בשר זה ואמר לי בז"ל "לכתחילה",ע"כ.
וכן ראה במצורף שאלה ו
על איזה כשרות מדובר?
ד"א שמעתי שאנשים שמתעסקים בכשרות מדברים על פרשיה שהתפוצצה לאחרונה (השבוע) בכשרות הרבנות.
מה שהבנתי שאדם שנמצא במשרה בכירה שם היה מקבל שוחד כספי ובגלל זה היה מתעה רבנים ואנשים ומביא להם קודים של שחיטות ואומר להם שהם חלקים ושנשחטו ע"י פלוני וכו' והיה מטעה אותם וגורם להם לקנות רבנות רגילה עם כל החסרונות שבזה.
מי שיודע פרטים שיוסיף.

נערך לאחרונה:
מכתב טרי מאחד מהשו"ב בבד"ץ העדה החרדית בחו"ל [פולין]
יש"כ
מכתב זה מחזק את מה שכתבתי שכל הכשרויות בודקים רירין כולל הבדצי'ם הספרדים, והשאלה מה הגבול של כל כשרות שמחלק בין ריר לסרכא,
ולכן קיים שבד"ץ אשכנזי מחמיר בפועל יותר מבד"ץ ספרדי שמפרסם שהוא מחמיר על גלאט בית יוסף ללא סרכות.

נערך לאחרונה:
והיודע על אנשים האוכלים חופשי מבשר בכשרות של העדה החרדית, שאינו של "וול דאן", מן הראוי להודיעם שהרב עמאר, לא נתן הכשר על בשר זה. ולדידן בני ספרד לכה"פ אין ראוי לאוכלו.
כיצד טועים בזה לא הבנתי? בוואל דאן כתוב על האריזה שזה באישור של מרן הראשל"צ הגרש"מ עמאר שליט"א. במה שלא כתוב - שמע מינה שלא.

תודה רבה על הדברים
לענ"ד מצוה לפרסם זאת כדי שלא יבזבזו סתם כסף
וכמו שמרן היה אומר על אלו שקונים בשמיטה שלא מהיתר מכירה שהם מבזבזים את כספם
ובפרט נפקא מינה לישיבות ומסודות שהולכים בדרכו של מרן שאפשר לחסוך הרבה כסף לדברים חשובים יותר

כיצד טועים בזה לא הבנתי? בוואל דאן כתוב על האריזה שזה באישור של מרן הראשל"צ הגרש"מ עמאר שליט"א. במה שלא כתוב - שמע מינה שלא.
מאחר שנתפרסמה שמועה שכאילו הגרש"מ עמאר שליט"א התיר את כל הבשר שבהשגחת העדה החרדית, וראה לעיל, אזי ישנם אנשים שקונים גם לא שחיטה מקומית של וול דאן, ואשר על כן כתבתי שצריך להודיעם.
ועתה בהגלות נגלות מכתבו של השו"ב של העדה החרדית ראה לעיל שכתב שבהוראת הגר"מ ברנדסופר זצ"ל הם מקפידים על כל חומרות הספרדים לפי שיטת מרן הבית יוסף ז"ל, לכאורה יאכלו ענוים וישבעו.

שמעתי כמה פעמים ממרן שליט"א שגם ההכשר של הרב רובין הוא מצויין לספרדים.
חלק מההצהרות של הרב רובין זה שהם פועלים לפי כל החומרות הקיימות.
וממישהו שעובד שם אני יודע שהם מקפידים על שוחטים יראי שמיים וכל מיני חומרות שלא כתובות אפילו.
וגם בלי זה ידוע לי מכבר שהם הכשר מצויין לספרדים.

כשדיברתי עם חבר על בד״ץ העדה״ח, אחד הנקודות שעלו הוא שגם אם הם מקפידים על חלק, יש עוד חומרות שהבית יוסף כותב ולא רק חלק. עצם זה שהם מקפידים על עניין אחד לא הופך את זה למהודר לספרדים. ואולי כשר רק לכתחילה.

כפי שאמרו כאן , הרב לנדא מהודר אף לספרדים. וידוע לי שגם שארית, אך אני מעדיף שלא לקנות מהם, אבל סומך על זה כשאשכנזי מזמין אותי.

הרב מחפוד ידוע ומפורסם שהוא מהודר לספרדים, אפילו אשכנזים אוכלים אותו.

לגבי קהילות, קראתי איפשהו שהרב שלום כהן אמר שזה מהודר לספרדים. אך במסעדות צריך לוודא שישראל עושה את הבישול. במסעדה אחת בירושלים של קהילות הם כותבים מפורש שהם מחמירים בבישול ישראל כדעת הבית יוסף. ש״מ שזה לא כך תמיד.
עריכה:, מחילה, הרב בעדני אמר כן https://www.jdn.co.il/breakingnews/1164747/

לגבי רבנות מהדרין חלק שאמרו כאן. כשאני מתארח אצל אבי לרוב הוא קונה כזה, ובמקרים כאלו דעת תורה היא לא להקפיד. אך בביתי אני משתדל לא להכניס זאת, שעד כמה שזה כשר לכתחילה, עדיף לאכול מהודר יותר.

לגבי רבנות מהדרין חלק שאמרו כאן. כשאני מתארח אצל אבי לרוב הוא קונה כזה, ובמקרים כאלו דעת תורה היא לא להקפיד. אך בביתי אני משתדל לא להכניס זאת, שעד כמה שזה כשר לכתחילה, עדיף לאכול מהודר יותר.
כזכור, לאחרונה התפרסם אצל אלו שעוסקים בכשרות, הונאה בדיווח כוזב על קודים משחיטות של הרבנות שהם חלק למרות שהם אינם כך.

חזור
חלק עליון