• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

הרב עובדיה יוסף והרב שלמה גורן

דודו

Member
שני הרבנים היו באותו זמן רבנים ראשיים ולשניהם הייתה גישה מהפכנית שדוגלת במתינות ובלהתיר ולא להחמיר
אבל מה בכל זאת היו ההבדלים בין הגישות של השניים ולמה היו ביניהם עימותים?

ראה בספר עוז ותעצומות (עמ' 360) שמרן ע"ה אמר על הרב גורן ע"ה בהלוויתו:
היו שנים בהן "בני עוולה סכסכו בינינו", אך אח"כ הם עבדו מתוך "אהבה ואחווה שלום ורעות".
כמה שזה נראה מוזר, כנראה יחסו של מרן לרב גורן לאחר פטירתו לכה"פ (וכ"ש שכך צריך להיות יחס ההולכים באורו של מרן ע"ה לרב גורן ע"ה) היה חיובי בהחלט.

סיפורי סבתא, מנסים לשכתב את ההיסטוריה.

הגר"ע יוסף נאבק בו ובפסק שלו, שעורר חלחלה בקרב רבני ישראל, בצורת הגישה שלו, להחליט מראש למצוא היתר על מנת לקבל משרה (ואין כאן המקום להאריך). יש הבדל גדול בינו לבין הרב עובדיה, כי הרב עובדיה מעולם לא סימן מראש את המטרה "להתיר בכל מחיר" אלא דן בכל נושא לגופו של ענין וכדרכה של תורה.

אולי לאחר מכן הושיט ידו לשלום, על מנת לנהל את הרבנות בצורה נורמלית וללא חילוקי דעות, אבל אין קשר ביניהם ואין דמיון ביניהם.

קבצים מצורפים

• מכתב הרב עובדיה.pdf
    29.1 KB · צפיות: 62
סליחה יש לשים דברים על השולחן לפסק של הרב גורן הצטרפו כמה מגדולי הדיינים בניהם גם הרב שלום מזרחי שהיה דיין בת"א
כך שגם אם נכון שקשה להסתכל עליו באופן ליגיטמי לא בטוח שבמאה אחוז הפסק בעייתי

מחילה מכבוד כולכם
בתור אחד הקטן מכולם שזכה לשמוע את חכם עובדיה עוד בשנות השמונים
אני שמעתי באזני ולא זר מחכם עובדיה כמה פעמים התבטאויות חריפות נגד ר' גורן
וגם שמעתי כן מאחד המיוחד מבניו של החכם שברוב שנות כהונתם המשותפת גבה ביניהם טורא
וזאת מכיון שר' גורן היה יותר ליברלי וכו', וחכם עובדיה התבטא כן גם אחרי פטירת הר' גורן שהוא היה עסוק בלעופף עם החברים שלו בצבא [אם אין אני טועה אמר כן במעמד מכירת חמץ]
ואודות ההספד זכורני שכתוב בספר רבנו שאמר החכם רבינו עובדיה שחשב המון מה להספיד ומה לומר ומה לא לומר
כך שצודק החכם השלם @מוישי ס"ט שההיסטוריה האמיתית לא כתובה כאן
וזכורני שראיתי פעם בספר על מרן שנדפס בניורק שכתב בזה [אולי נקרא שמו יוסף המשביר] וכעת אמ"א

מחילה מכבוד כולכם
וגם שמעתי כן מאחד המיוחד מבניו של החכם שברוב שנות כהונתם המשותפת גבה ביניהם טורא
וזאת מכיון שר' גורן היה יותר ליברלי וכו', וחכם עובדיה התבטא כן גם אחרי פטירת הר' גורן שהוא היה עסוק בלעופף עם החברים שלו בצבא [אם אין אני טועה אמר כן במעמד מכירת חמץ]
ואודות ההספד זכורני שכתוב בספר רבנו שאמר החכם רבינו עובדיה שחשב המון מה להספיד ומה לומר ומה לא לומר
וזכורני שראיתי פעם בספר על מרן שנדפס בניורק שכתב בזה [אולי נקרא שמו יוסף המשביר] וכעת אמ"א
אני מסכים עם כל מילה אסור להתעלם מי מהמציאות וודאי שבאמת לרב גורן הייתה הסתכלות בעייתית מי צד ההלכה סיפר לי ת"ח שהיה שנים רבות ברבנות הצבאית שהתמכה בזיהוי חללים שהרב גורן היה עושה מה שהוא רוצה
גם חשוב לדעת שלמעשה רואים במציאות שרוב ילדיו לא המשיכו ללכת בדרך התורה דבר שמעיד על החינוך שהתווה לילדיו

ראה בספר עוז ותעצומות (עמ' 360
אני לא זוכר באיזה עמ' אבל הוא מספר שם שגם בסיכסוך סיכסכו את מרן איתו אבל הוא תמיד ידיד למרן (הוא כותב שם שהוא גם קיבל מכתב איום מאחד "השועלים" מי שהתעסק עם יוסף יאסף
(אגב ספר מומלץ מאוד)

מכיון שהאמת תהי נעדרת, אני מציין שראיתי בספר שלחן יוסף עמוד שיא, ובספר השקדן ח"א שהאריכו בפרשת העגומה הזו שהרב גורן התיר ממזרים, ומורנו חכם עובדיה גם כן אחז שכך הוא כפי שהעדתי בבירור, ויש בידי מקורות ברורים על כך, מי שרוצה יכול לפנות אלי בפרטי. די לי שכל היום אני עם בחורים צעירים...

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
מחילה מכבוד כולכם
עיין בזה בהרחבה וגם הספד שכתב מרן בכת"י קול ברמה, נדפס בספר מנהגי הראשון לציון, באחד החלקים, לידידנו היקר ר' אלון בן עמי.

מכיון שהאמת תהי נעדרת, אני מציין שראיתי בספר שלחן יוסף עמוד שיא, ובספר השקדן ח"א שהאריכו בפרשת העגומה הזו שהרב גורן התיר ממזרים, ומורנו חכם עובדיה גם כן אחז שכך הוא כפי שהעדתי בבירור, ויש בידי מקורות ברורים על כך, מי שרוצה יכול לפנות אלי בפרטי. די לי שכל היום אני עם בחורים צעירים, לא באתי גם לכאן להחליף טיטולים.
אשמח אם תחצור איתי קשר במייל nisim1784@gmail.com ותרחיב לי את הנושא באותה פרשייה

יצחק מישען תפרסם את הטלפון שלך אני מעוניין ליצור איתך קשר לדעת קצת יותר ולהבין מה הייתה עמדתו של הגאון הגדול הרב שלום מזרחי זצ"ל לגבי פרשיית האח והאחות

יצחק מישען תפרסם את הטלפון שלך אני מעוניין ליצור איתך קשר לדעת קצת יותר ולהבין מה הייתה עמדתו של הגאון הגדול הרב שלום מזרחי זצ"ל לגבי פרשיית האח והאחות
חכם נסים היקר
הנה דע לך שעד היום איש אינו יודע בבירור מי הרבנים שהצטרפו להיתר של הרב גורן, ואני אישית לא יודע בזה כלום, כי חכם עובדיה לא הזכיר שמות
ולגבי מה שביקשת, ביקשתי מידיד נאמן בחו"ל שידיו רב לו בענייני חכם עובדיה שיבדוק לי היכן הדברים שזכרתי, ושלח לי תצלום מספר המשביר, ובהיות שכעת אני טרוד עם ענייני הבחורים היקרים שלא טעמו טעם חטא, אם אספיק אעלה לכאן את הצילום ששלח לי, ואם לאו אז מחר אם יתאפשר
ואתה שלום וכל אשר לך שלום

הנני העני מעלה כאן כל מה ששלח לי ידידי רונן היקר {ה' ימלא משאלות לבו לטובה ויתמלא ביתו שמחה} ממה שצילם עבורי מספר המשביר עמוד קיג
רק שיהיה בריא הוא דילג על עמוד אחד באמצע שלא צילם
ובלי נדר אבקש ממנו לצלם גם עמוד זה
ועוד הוסיף לציין לי לעיין למורנו מרן חכם יצחק בספר ילקוט יוסף פסח א' {במילואים עמ' תתקז} שהביא מכתב יד מור אביו שכתב מרורות על הרב גורן, ואין הפנאי מרשה עתה לעיין שם ולהביא כאן, דמאי דהוה הוה, ואני יצאתי כבר ידי חובתי

קבצים מצורפים

• IMG-20220113-WA0024.jpg
    IMG-20220113-WA0024.jpg
    162.9 KB · צפיות: 36
  • IMG-20220113-WA0021.jpg
    IMG-20220113-WA0021.jpg
    115 KB · צפיות: 28
חזור
חלק עליון