• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

איך מותר לקרוא הערות של גולשים?

מוח חושב

Active member
פעמים יש איזה שהוא כתבה באיזה שהוא אתר, ויש גם אפשרות לגולשים לכתוב הערות, שאלתי איך מותר לקרוא אותם הרי יש חשש לשון הרע? ואם התברר שהיה לשון הרע, האם הקורא עבר על איסור לשון הרע?

פעמים יש איזה שהוא כתבה באיזה שהוא אתר, ויש גם אפשרות לגולשים לכתוב הערות, שאלתי איך מותר לקרוא אותם הרי יש חשש לשון הרע? ואם התברר שהיה לשון הרע, האם הקורא עבר על איסור לשון הרע?
באמת בנטפרי א"א לקרוא תגובות של גולשים...

אבל השאלה יכולה להיות גם לאנשים רגילים (שאתה מתדמיין להשתייך אליהם), כגון בפורום כאן, בן אדם כותב תגובה ויכולה לכלול לשון הרע (וכמו שקרה הרבה פעמים, ובפרט כשזה מישהוא שחושב אחרת מדרכו של מרן, ואכמ"ל). אז איך מותר לקרוא ? ומי שקרא עבר על איסור ?

התשובה שלי יהיה אולי כמו פצצה : זה תלוי מי קובע גדר ''אנשים רגילים'', כי לכל מי שאין לו גישה אפילו לנטפרי ולפורום של כאן ''מורשת מרן'' או אפילו ל''פורום לתורה'', והיינו רוב אברכי כולל, אז כולנו שאנחנו פה מפטפטים כאן, איננו נחשבים בעיניהם ל''אנשים רגילים'' אלא לאנשים ''פתוחים'' וכו'

אז התשובה לשאלתך ''ואתה??'' היא לא שחור לבן, אפילו שאני יש לי רק נטפרי !

בכל אופן השאלה היא רלוונטית לכל סוגי אנשים, אם מי שהוא כתב תגובה של לשון הרע, מה דינו?

לא הבנתי את הדיון.
איך מותר לקרוא את הכתבה עצמה?!
הרי גם היא פעמים רבות מלאה לה"ר או הוצאת שם רע.
ופעמים רבות גם ביזוי תלמידי חכמים.

לא הבנתי את הדיון.
איך מותר לקרוא את הכתבה עצמה?!
הרי גם היא פעמים רבות מלאה לה"ר או הוצאת שם רע.
ופעמים רבות גם ביזוי תלמידי חכמים.
אולי סומכים להקל על אפי תלתא?
וידועה דעתו של מרן שליט״א לחלוק על דברי החפץ חיים, דקי״ל כדעת הרמב״ם, שכל הנאמר באפי תלתא אין בו משום לשון הרע.

אם יש ברשותך חפץ חיים של דרשו, אולי תסתכל מש"כ שם בהלכות לשה"ר כלל א' סעיף ח' הערה 35 והערה 36. וכן בכלל ו' סעיף ט' הערה 66.

עכ"פ, נראה לי שיש מקום לדון גם בעיקר כאן בפורום לעניין תועלת.
כלומר, אם אני כותב בפורום הודעה שלחלק מהקוראים יש בה תועלת אך לחלק אין להם תועלת, איך מותר לי לכתוב את ההודעה כשאני יודע או חושש שגם מי שזה לא תועלת בשבילו יכול לקרוא את זה?

ומי התיר להכנס לפורום מורשת מרן ??????????????????
וכי זורק אתה אבן לבור שאתה שותה ממנו ? אתמהה ?

וכי זורק אתה אבן לבור שאתה שותה ממנו ? אתמהה ?
זה היה שאלה רטורית, והיינו דכמו שאף אחד לא התיר לך אתר זה, ואפילו הכי אתה מחשיב את עצמך ''אדם רגיל'', אז גם הם לא התירו להם את זה, וגם הם מחשיבים את עצמם רגילים ! הכל זה שאלה מאיזה זוית אני מסתכל !

חזור
חלק עליון