• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

אל תאמר אין לי כסף

אמונה וביטחון לרמבן ושער הביטחון לרבי אברהם בן הרמב"ם
נשמח אם תוכל להביא מיקום מדוייק בתוך הספרים.
ובכל אופן אי אפשר להתעלם מרבים מהראשונים שסוברים כרבנו בחיי שבטחון היינו לבטוח בה' שימלא מבוקשנו לטובה ולברכה.

אין מה להתוכח יותר מידי
יש את השיטה הפופולארית בשוק שביטחון זה להתרפק על הבורא האוהב ולהרגיש בכל ליבו שהוא יעשה לו חפצו (אין לזה ראיה משום ראשון שאני מכיר)
נעלם מכבודו עשרות מרבותינו הראשונים, מלבד מה שכתבתי לעיל שזה כתוב במפורש בראשונים, כדוגמת רבנו בחיי בחוה"ל פ"א. ורש"י ועוד ועוד.
הנה זו היא גמרא ערוכה בברכות ס. גבי הלל שאמר מובטחני שאין זה מביתי, שנאמר משמועה..נכון לבו בטח בה'. כו' ויש עוד גמרות.
תראה גם מה שכותב רש"י (תהלים נ, טו) שזה הוא כבודי "שאושיע את הבוטחים בי".
וע"ע בזוה"ק (וארא כב.).
וראה עוד בספר העיקרים מאמר ד פרק מט.

בקיצור, מה שכתבת שאין לזה שום מקור, דבריך הם בטעות, ונעלמו ממך גמרות וראשונים ואחרונים, שכתבו שבטחון בה' הכוונה לבטוח בה' שימלא מבוקשו לטובה ולברכה.

הנושא של אמונה ובטחון הוא הנושא החשוב ביותר שיש, והוא עיקר התורה והמצוות כמ"ש הגר"א בביאורו למשלי. ולכן צריך ללמוד את סוגיות האמונה והבטחון היטב.

בקיצור, מה שכתבת שאין לזה שום מקור, דבריך הם בטעות, ונעלמו ממך גמרות וראשונים ואחרונים, שכתבו שבטחון בה' הכוונה לבטוח בה' שימלא מבוקשו לטובה ולברכה.
אני עומד על דברי שאין לזה שום מקור ובגלל שזה סוגיא עמוקה מרובה בה הטעות (ועיין חזו"א או"ח סד קונטרס יח שעות על טעות בקריאת ראשונים)

אני עומד על דברי שאין לזה שום מקור ובגלל שזה סוגיא עמוקה מרובה בה הטעות (ועיין חזו"א או"ח סד קונטרס יח שעות על טעות בקריאת ראשונים)
אתה חולק על גמרות וראשונים מפורשים וברורים כשמש בצהריים?! זה כמו שאתה חולק אם יש שמש בצהרים או לא. המתעקש יתעקש... והבוחר יבחר לקבל האמת ממי שאמרה.

ואם כבר כתבת שמרובה בה הטעות, הטעות היא במה שחושבים שהחזו"א חולק על רבנו בחיי, דהאמת היא שגם החזו"א מודה שבטחון בדרגה גבוהה זה לבטוח בה' שיהיה ניסים וישועות כמו שאמר שה"ת הגר"ח קניבבסקי זצוק"ל ועוד. והובא כ"ז כאמור בספר שלוות הנפש. שווה לך ללמוד בספר את הסוגיות ואח"כ תכתוב לנו מה יצא לך.

אתה אומר הכל הפוך?! סתם לכתוב הפוך בלי שום מקורות?! לא ציינת לי אפילו ספר אחד שאומר כמוך, בעוד אני מציין לך גמרות וראשונים מפורשים.
בכל אופן אני רואה שאין טעם להגיב על דברים כ"כ ברורים שאין עליהם חולק. מה שכתבתי לעיל בדברי הראשונים זו האמת, אמנם יש ראשונים שסוברים קצת אחרת, אבל עכ"פ אינם כותבים כדבריך. והבוחר יבחר, וקבל האמת ממי שאמרה. ודי בזה.

חזור
חלק עליון