• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

אשמח לקבל ציטוט של מדרשים ומקורות החרוזים והמליצות. וכן בשבח מילון ("אסופה של...") [קונקורדנציה, וכדו'].

לא מובן מה רצונך
אסביר:
לדוגמה כמה ת״ח מחברים קובץ של חידושי תורה,
אז לעיתים מביאים אחרי שער הספר איזה מאמר בעניין,
למשל בקובץ חידו״ת, בשבח בעלי אסופות
E2EC34FD-087D-4C02-980D-0828085BBB1B.jpeg
אני מבקש מדרש או ציטוט מרבותינו בשבח מילון.

ראיתי להגר"ש קורח זצ"ל בקובץ שפתי מלך (גליון ג עמ' עג, והוא מאמרו "סיני ועוקר הרים" מספרו שו"ת תשובה כהלכה). שכ' שגדולי ישראל נעזרו בספר הקורקדנציה, וציין לשו"ת חת"ס (יו"ד סי' רמט. כצ"ל) וז"ל "וכן חברו (בקוקר"דאנציוס) בשרש מול עם כל התיבות הדומים לזה וכן לוע"זו בספר מילים". ושכן הפרי מגדים (באגרת ג', נדפסה בשו"ת או"ח) והרה"ג משה יפת עורך הקובץ הנ"ל הראני שכוונתו למש"כ הפמ"ג שם 'ובספר מלים הנדפס בברלין', ושציינו במהדורת האגרות שבסוף ספר התשבי (מהדו' מכון הרב מצליח עמ' שנב) שהוא ספר מלים לאלוה מרבי יהודה לייב מונדיין, והוא כעין ספר קונקורדנציה. ועוד הראני הרה"ג הנ"ל שכ"כ החת"ס גם בחאה"ע ח"ב (סי' מט) "וחפשתי בספרן של ראשונים וראיתי בקונקארדאנסיוס בשרש מן לא מייתי לי' כלל". ובחפש'י מצאתי שספר מלים הנ"ל נזכר גם בשו"ת נודע ביהודה (מהדו"ת או"ח סי' קכו) "ועיין בספר ערוך בערוך שר ובספר מלים בשרש שרר". ובשו"ת תשובה מאהבה ח"א (סי' עא) "אמנם ראיתי בקונקורדאנציאס שעושה בהם שני שרשי'". ובשו"ת שרידי אש ח"א (סי' עח עמ' רכו) "הבקיעה והפליחה (עיין בקונקורדנציה של פירסט)". ובשו"ת היכל יצחק (אה"ע ב סי' ס) "מכ"מ עיינתי בקונקורדנציה של מנדלקורן ואני מוצא הרבה כאלה מי בנסמך לשם". ובשו"ת בית מרדכי ח"א (סי' כט) "ע' קונקורדנציה של מנדלקרן, ערך סמן". ובשו"ת דברי יציב (או"ח ס"ס קנג) "ויעויין בקונקורדנציה באות פותל ובאות שוזר ויראה כמו שכתבתי ודו"ק". ובשו"ת להורות נתן חי"א (סי' קכג) "עיין בס' קונקורדנציה (אות כ' ערך כלי)".

חזור
חלק עליון