• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

דעת מרן זיע"א שהובאה בעיתון יום ליום אם בורקס חלבי צריך להיות משולש

י.א. ישראל

Active member
תוך כדי לימוד הלכות אלו נתעוררתי למה בכלל עושים בורקס חלבי משולש והרי מבואר בדרכי משה בסימן צז וכ"פ ברמ"א שכל הגזירה בפת חלבית היינו דווקא שנילושה ולא ניכר החלבי או הבשרי שבעיסה, אבל בממולא כיוון שניכר לא גזרו, ע"ש. וא"כ מאי שנא הכא שכך עושים?? (אא"כ אי"ז אלא הנהגה טובה למנוע מכשול מהרבים או משום סכנה לרגישים)
ואמרו לי שלפני כ15 שנים התפרסם פסק הלכה בעיתון יום ליום ממרן רבנו הגדול זצוק"ל שפסק שאין צורך לעשותם משולשים
אשמח לדעת אם זה נכון ואם כן מה הנימוק? ואם מישהו יוכל להעלות לכאן אסמכתא לפסק זה?

כן.
מכיון שיש שם גבינה ממש או בשר ממש אין צריך לעשות היכר.
כמדומני שדין זה הביא התפארת אדם (יוד טז) והביאו הבא"ח (ש"ש פרשת שלח אות יז).
ועיין הליכות עולם ח"ז עמוד מט

לא צריך, נכון, לית מאן דפליג,
אבל אם הייתם יודעים כמה יהודים ניצלו בגלל זה, הייתם מתקנים תקנה שמעכשיו ואילך צריך ...
[רק אספר מה ששמעתי מכלי ראשון, בד"ץ העד"ח מקפידים שעל מדבקת ההכשר שעל מוצרים תהיה כתובה גם הברכה, אצלו היה מדובר בפיצה שעל המדבקה כתוב "בורא מיני מזונות" (אכמ"ל), מתוך שטף העובדה הוא הדביק את אותה מדבקה גם על הסלט שמכר באותה חנות ...
נכנס משגיח וראה וטען שעל סלט לא מברכים מזונות .. נו, באמת מי יטעה .., לא !!. בקיצור ישב עם טוש שחור ומחק את המילים "בורא מיני מזונות" ...
למחרת נכנס בחור (סוג של ...) כולו קורן מאושר "הצלת אותי, מפטיח ךה שאם לא היית מוחק הייתי מברך על הסלט מזונות ...]
לסיכום, אחריות של מערכת כשרות היא עצומה לכל סוגי בני האדם !!

חזור
חלק עליון