• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

דעת תורה צרופה בענייני טיפולים רגשיים בכל שיטות הטיפול הן בלימודי הטיפולים והן בהליכה למטפלים

ערב טוב,
אם יש למישהו מידע תורני עם הלכה והשקפה צרופה יעזור מאוד, כמו טיפולי CBT, שתיים עשרה צעדים, NLP, שיטות אנרגטיות, שלושת המימדים ועוד כיוצ"ב (עם יחס ללימוד מחכמות זרות וכן שיטות מגויירות)
תודה רבה
כמו"כ יהיה מעולה עם מתן דגש לדעת תורה ממרן זיע"א וממרן שליט"א

ערב טוב,
אם יש למישהו מידע תורני עם הלכה והשקפה צרופה יעזור מאוד, כמו טיפולי CBT, שתיים עשרה צעדים, NLP, שיטות אנרגטיות, שלושת המימדים ועוד כיוצ"ב (עם יחס ללימוד מחכמות זרות וכן שיטות מגויירות)
תודה רבה
לגבי ג' הממדים שאלתי את הגר''ז כהןש ליטא ר''י אבני נזר והשיב לי
אם המטפל אדם ירא שמים מותר.

זכור לי גם תשובת הראשל שהתפר' בעלון אור יצחק פעם אך אין לי אפשרות לחפש

ראיתי ספר שאיני זוכר את שמו, אבל הוציא אותו תלמידו של הרב ישראל בעלסקי זצ"ל מגדולי התורה בארה"ב, והספר הוא מתורת רבו הנ"ל ז"ל, וכל הספר דן בעניינים אלו.
(ראיתי אותו בחדר ההמתנה של ד"ר רבי דוד יונתן שטיין הי"ו ברחוב מנחם משיב 3 ירושלים).

כתב רבנו בחיי בהקדמה לחוה"ל שער הבטחון
שמהות הבטחון הוא שלוות נפש הבוטח.
מרגלא בפומיה דמורינו הגה"צ ליבם של ישראל רבי יגאל כהן שליט"א שהאמונה והבטחון זה התרופה האמיתית לעצבות ודיכאון וכיו"ב. אך הוא מדגיש שכמובן לא כל המקרים שווים, ומי שצריך ילך לטפל בעצמו. זה חובת ההשתדלות.
וכיו"ב אמר הגה"צ רבי שלום ארוש שבעיות נפשיות הם בעצם בעיות באמונה, כי אדם שחושש, זה מחוסר אמונה שה' טוב מושלם. וגם הוא כתב שאין זה תחליף לטיפול אם נצרך. אלא לחיזוק הדברים.

נערך לאחרונה:
ערב טוב,
תודה רבה
בקשה

קבצים מצורפים

• האם מותר להשתמש בשיטת _מח אחד_ ומטוטלת.pdf
    60.9 KB · צפיות: 11
מרגלא בפומיה דמורינו הגה"צ ליבם של ישראל רבי יגאל כהן שליט"א שהאמונה והבטחון זה התרופה האמיתית לעצבות ודיכאון וכיו"ב. אך הוא מדגיש שכמובן לא כל המקרים שווים, ומי שצריך ילך לטפל בעצמו. זה חובת ההשתדלות.
וכיו"ב אמר הגה"צ רבי שלום ארוש שבעיות נפשיות הם בעצם בעיות באמונה, כי אדם שחושש, זה מחוסר אמונה שה' טוב מושלם. וגם הוא כתב שאין זה תחליף לטיפול אם נצרך. אלא לחיזוק הדברים.
עולם הפוך קא חזינא, לצערי במסגרת עבודתי הוצרכתי ללוות בחורים שסובלים מבעיות נפשיות דיכאונות וכיוצ"ב ל"ע. זה לא דבר נשלט ולא רצוני, הדבר הראשון הנצרך הוא אבחון וטיפול תרופתי, ולאחר מכן חיזוקים וכו'.
והשיטות הבלתי קונבנציונליות הרי הם ככוסות רוח למת.

יש ספר שנקרא "כי אני ה' רופאך" של הרב רפאל שמערלא
יש שם כל מיני שיטות טיפול אלטרנטיביות שהרב דן בהם להלכה ממש מביא סוגיות מהגמרא ראשונים אחרונים וגם שותים עם כל מיני רבנים בנושאים על הגדרות מסויימות.
לא נתקלתי עדיין במידע על היחס לשיטות nlp וcbt וגם מה דעת מרן על זה ואני בעצמי גם מחפש אם יש למישהו זה מעולה
אני חופר את הנושא ואני מוצא שיש רבנים שמלמדים את השיטות האלה אבל עדיין להגיד מאה אחוז כשר לכל הדעות על כל סוגי הטכניקות והתפיסות שבבסיס כל השיטות אין לי. ורוב הסיכויים שזה גם לא יהיה מאה אחוז כמו שאנחנו יודעים על הכול יש מחלוקות.

עולם הפוך קא חזינא, לצערי במסגרת עבודתי הוצרכתי ללוות בחורים שסובלים מבעיות נפשיות דיכאונות וכיוצ"ב ל"ע. זה לא דבר נשלט ולא רצוני, הדבר הראשון הנצרך הוא אבחון וטיפול תרופתי, ולאחר מכן חיזוקים וכו'.
והשיטות הבלתי קונבנציונליות הרי הם ככוסות רוח למת.
צודק בהחלט, לכן כתבתי שלא כל המקרים שווים. ומי שצריך טיפול, מוכרח ללכת למטפל, זו חובת ההשתדלות, חובה!
החיזוקים ם בגדר חיזוק ותוספת לנפש.

אני חולק עליך לגמרי. כל מה שאתה כותב זה "מידע" . והוא קשור להבנה השכלית מוחית. אבל מי שיש לו בעיה רגשית, המידע הזה לא יעזור להרגשות שצפות לו, הוא כל הזמן ילחם עם זה. ואם הרב הרוש אמר בדיוק את המילים שאתה כותב שבעיות נפשיות זה בעיה באמונה , גם על זה אני חולק

אני חולק עליך לגמרי. כל מה שאתה כותב זה "מידע" . והוא קשור להבנה השכלית מוחית. אבל מי שיש לו בעיה רגשית, המידע הזה לא יעזור להרגשות שצפות לו, הוא כל הזמן ילחם עם זה. ואם הרב הרוש אמר בדיוק את המילים שאתה כותב שבעיות נפשיות זה בעיה באמונה , גם על זה אני חולק
אגב , מה שהטיפול הזה יכול לעזור , זה פי 100 מספרים שהוא ילמד ולא יעזרו לו
כתבתי במפורש, שלא כל המקרים שווים!!!

מדברי הגרי"ג אדלשטיין זצוק"ל.

הצורך לכל אחד להכיר מעלותיו
ובנוגע למעשה, ראיתי הרבה צעירים שאינם מכירים את מעלותיהם,
ובפרט מצוינים סובלים מזה, שיש להם חלישות הדעת ומרגישים
שאינם טובים, ובדרך כלל זהו יצר הרע שבא מחמת טעות, ומפריע
להצלחה בתורה, וכבר כתב המסילת ישרים (פרק ג') שהאדם צריך
לידע את מעשיו הטובים, שזה ייתן לו כוחות להתחזק בהם, ורק צריך
להיזהר מגאווה שלא להחשיב עצמו בזה, כמו שכתב החובות הלבבות
(בשער הכניעה פ"ט).
ומי שסובל מחלישות הדעת צריך מיד להתייעץ כיצד לצאת מזה, וכן
כל קושי שמפריע ועושה בלבול הדעת, הרי זה בגדר 'ייסורים מושלים
בגופו' ואפשר לסלק את זה, ואין צריך להתאמץ לבד, כי אין חבוש
מתיר עצמו מבית האסורים (ברכות ה, ב) ואי אפשר לבד, אלא צריך
להתייעץ עם אלו שיודעים לייעץ כיצד להתגבר על הקשיים.

חזור
חלק עליון