• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

החלפת שמות הרחובות בעיר בני ברק! שכונות ע"ש מרן רבינו עובדיה יוסף זיע"א, הבן איש חי, אור לציון וכו'

ישיבישער של מרן

Well-known member
חבר צוות
1680015517722-jpeg.1347623

הם רוצים להחליף את השם של רח' ירושלים.
רח' ירושלים נקרא כך משום שהחזו"א הורה בזמנו לבנות בכוונה את בנין ישיבת תפארת ציון שבקצה הרחוב לכיוון ירושלים באופן מדוייק, ולכן בנו אותו באלכסון, ומשום כך נקרא הבניין 'תפארת ציון', וכשסללו את הרחוב והגיעו לישיבה, נטו הצידה כפי כיוונה של הישיבה, ומסיבה זו נקרא הרחוב 'ירושלים'.

לענ"ד לא רצוי לקרוא על שם שמותם של חכמי ישראל, אלא על שם חיבוריהם, מפני שהדבר גורם לזלזול, שמצוי הוא שמשמיטים תואר החכמים והרחוב נקרא בפי העולם רק בשמו הפרטי ושם משפחתו של החכם.
דוגמא לדבר
ועוד דוגמא

מעניין שדווקא ר' חיים קנייבסקי ור' מיכל יהודה לפקוביץ נקרא הרחוב על שם ספריהם וכל השאר לא
כל אלה גם רחובות על שמות ספרים:
שבט הלוי
אהבת ישראל
מחנה אברהם
ישועות משה
שפע חיים
נתיבות שלום

ועדיין הניגודיות כלכך בולטת...
אז אפשר לסכם שבכלליות ספרדים ועצניקים זה בשמותם המלאים וחסידים וליטאים פחות או יותר זה בשמות הספרים?
רק תזכירו לי מתי היה ראש עיר ספרדי בבני ברק?

הם רוצים להחליף את השם של רח' ירושלים.
רח' ירושלים נקרא כך משום שהחזו"א הורה בזמנו לבנות בכוונה את בנין ישיבת תפארת ציון שבקצה הרחוב לכיוון ירושלים באופן מדוייק, ולכן בנו אותו באלכסון, ומשום כך נקרא הבניין 'תפארת ציון', וכשסללו את הרחוב והגיעו לישיבה, נטו הצידה כפי כיוונה של הישיבה, ומסיבה זו נקרא הרחוב 'ירושלים'.
מעניין מאוד מה שאתם מספרים!
חידוש בשבילי, למדתי שם כמו שאתה יודע, ומעולם לא שמעתי ע"ז,
ישר כח!
מעניין שדווקא ר' חיים קנייבסקי ור' מיכל יהודה לפקוביץ נקרא הרחוב על שם ספריהם וכל השאר לא
ולמה הרב עובדיה מקבל רק שמות בפרדס כץ ולא בתוך בני ברק?!?
גם לי כאב כמו כולם שאת הרחוב על שמו של מרן דחפו בשולי שולי בני ברק ברח' שרובו הוא אזור תעשיה ואכמ"ל,
רק תזכירו לי מתי היה ראש עיר ספרדי בבני ברק?
הבנתי שיש ע"ז דיבור חזק לגבי הבחירות הקרובות,
(ליודעים והמבינים יש בלאגן שלם בעריית בני ברק והגאון הרב מסעוד בן שמעון שליט"א רבה של בני ברק מנצח על המלאכה בעוז ובגאון בכדי שהציבור הספרדי בעיר בני ברק יקבל את שמגיע לו).

כל אלה גם רחובות על שמות ספרים:
שבט הלוי
אהבת ישראל
מחנה אברהם
ישועות משה
שפע חיים
נתיבות שלום
רבי בנימין כל הרחובות בשיכון ויזניץ בב"ב זה שמות ספרים, דמשק אליעזר, צמח צדיק, אמרי חיים וכו' [שחותך אותו רחוב הרב יצחק נסים...], וכן שיכון בעלזא בירושלים רח' אוהל יהושוע קדושת אהרן וכו', וכן הוא בכל המקומות
והסיבה פשוטה כי אצליהם האדמור לא נזכר בשמו והוא מוכר בשם ספרו משא"כ אצלינו שמבחינתם מי בכלל פותח ספר של רב ספרדי וכמאן דליתיה דמי

גם לי כאב כמו כולם שאת הרחוב על שמו של מרן דחפו בשולי שולי בני ברק ברח' שרובו הוא אזור תעשיה ואכמ"ל,
למה? מה שזכור לי שזה דווקא רח' ארוך ומרכזי. זה איפה שנמצא הרב דניאל זר, לא?

למה? מה שזכור לי שזה דווקא רח' ארוך ומרכזי. זה איפה שנמצא הרב דניאל זר, לא?
רחוב ארוך של אזור תעשיה ושל כל המאפיות והעבריינים בבני ברק

והסיבה פשוטה כי אצליהם האדמור לא נזכר בשמו והוא מוכר בשם ספרו משא"כ אצלינו שמבחינתם מי בכלל פותח ספר של רב ספרדי וכמאן דליתיה דמי
הם לא נוהגים לקרוא לאדמו"ר בשמו. ככה הזכיר גם מרן שליט"א בשיעור השבועי במוצ"ש וישלח תשפ"ג:
1680040458071.png
ממילא אין ברירה אלא לקרוא לרב בשם ספרו.
למרות שיש גם רחובות כמו "האדמו"ר מנדבורנא", "האדמו"ר מבעלז", "האדמו"ר מגור" ועוד.
כמו כן, כל אדמו"ר ייחסו לו רק ספר אחד מרכזי.
משא"כ אצל הספרדים שכל רב כתב כמה וכמה ספרים, וכן כולם מכירים אותו בשמו ו"גדול מרבן שמו", ממילא מזכירים את שמו גופא. והוא לשבח.

לענ"ד לא רצוי לקרוא על שם שמותם של חכמי ישראל, אלא על שם חיבוריהם, מפני שהדבר גורם לזלזול, שמצוי הוא שמשמיטים תואר החכמים והרחוב נקרא בפי העולם רק בשמו הפרטי ושם משפחתו של החכם.
אתה מעדיף שהבן שלך ישאל אותך מי זה יגאל ידין, או מי זה עובדיה יוסף בלי הרב?
[ואגב מהבחינה הזו ראויה לשבח מגדל העמק שכל הרחובות עם שמות מטופשים ותלושים בלי קשר, מלבד כמה בודדים שנקראו על שם רשעים מפורסמים, וכמובן יש גם רחוב הרב עובדיה יוסף ב"ה]

מישהו פעם מסר שיחה שלימה על כך שאין לומר "אני הולך לרחוב יהודה הנשיא" אלא "לרחוב רבי יהודה הנשיא" וכן ע"ז הדרך.
אח"כ אמרתי לו שהרחוב נקרא רק ע"ש אותו רב, כלומר שלקחו מושג חדש המבוסס על שמו של אותו רב, ולא שזה הכינוי של הרב עצמו.
אני לא חושב שכשמישהו אומר "רחוב יהודה הנשיא" הוא חושב באותו רגע על רבי הקדוש, משא"כ כשהוא לומד בגמ' שהוא כן חושב עליו.
וזה כמו שאני לא צריך שיגידו "אני הולך לישיבת חזון הרב עובדיה"...
וכן אני לא אקרא לבני "הרב עובדיה יוסף", אלא "עובדיה יוסף" כיון שזה רק על שמו.
(אם מישהו יגיד לי "אני הולך לרחוב קארו", אני לא ארגיש זלזול כי הוא לא מדבר כלפי הרב עצמו, אבל אם מי מישהו יגיד לי "יוסף קארו כתב בשלחן ערוך" אני כן ארגיש זלזול כי הוא מדבר על הרב בעצמו)

מעניין מאוד מה שאתם מספרים!
חידוש בשבילי, למדתי שם כמו שאתה יודע, ומעולם לא שמעתי ע"ז,
ישר כח!
קודם כל, אם היית עוקב אחרי העלונים שמוציאים בפורים היית יודע את זה.
דבר שני, הנה מה שמצאתי המקור מאוצר החכמה:
1680041553039.png
1680041746551.png
(והוא המקור למה שנכתב בעיתון שלהם).

אתה מעדיף שהבן שלך ישאל אותך מי זה יגאל ידין,
כן. ב"ה שבניי הי"ו לא יודעים מי זה, ואכמ"ל.
או מי זה עובדיה יוסף בלי הרב?
ב"ה בניי הי"ו יודעים מיהו, נבג"מ, והוגים בתורתו.
[ואגב מהבחינה הזו ראויה לשבח מגדל העמק שכל הרחובות עם שמות מטופשים ותלושים בלי קשר, מלבד כמה בודדים שנקראו על שם רשעים מפורסמים, וכמובן יש גם רחוב הרב עובדיה יוסף ב"ה]
צורם לי מאוד לשמוע אדם שאומר לחברו, חנות פלונית ברחוב בצלאל אשכנזי...

חזור
חלק עליון