• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

החלפת שמות הרחובות בעיר בני ברק! שכונות ע"ש מרן רבינו עובדיה יוסף זיע"א, הבן איש חי, אור לציון וכו'

לענ"ד לא רצוי לקרוא על שם שמותם של חכמי ישראל, אלא על שם חיבוריהם, מפני שהדבר גורם לזלזול, שמצוי הוא שמשמיטים תואר החכמים והרחוב נקרא בפי העולם רק בשמו הפרטי ושם משפחתו של החכם.
ועיין מה שכתב בזה במצורף.

קבצים מצורפים

• מתוך הספר הרימו מכשול.pdf
    33.5 KB · צפיות: 8
גם לי כאב כמו כולם שאת הרחוב על שמו של מרן דחפו בשולי שולי בני ברק ברח' שרובו הוא אזור תעשיה ואכמ"ל,
מחילה, נראה שלא ראיתם, אבל רוצים לשים את שמו של מרן [אחד שמו ואחד ספרו] בשני מקומות

קבצים מצורפים

• צילום מסך 2023-03-29 112740.png
    צילום מסך 2023-03-29 112740.png
    146.9 KB · צפיות: 23
  • צילום מסך 2023-03-29 112716.png
    צילום מסך 2023-03-29 112716.png
    159.1 KB · צפיות: 23
ידעתי שאדמו"ריהם ז"ל מכונים בשמות אלו, השאלה היא אם הוציאו ספרים בשמות אלו.
בוודאי! לכן הם מכונים כך!...
מחילה, נראה שלא ראיתם, אבל רוצים לשים את שמו של מרן [אחד שמו ואחד ספרו] בשני מקומות
נכון, ראינו, אבל זה שם השכונה, זה ברור שיקראו ע"ש ספר. וזה כולם נקראו ע"ש ספר. הדיון הוא על שם הרחוב.

מישהו פעם מסר שיחה שלימה על כך שאין לומר "אני הולך לרחוב יהודה הנשיא" אלא "לרחוב רבי יהודה הנשיא" וכן ע"ז הדרך.
אח"כ אמרתי לו שהרחוב נקרא רק ע"ש אותו רב, כלומר שלקחו מושג חדש המבוסס על שמו של אותו רב, ולא שזה הכינוי של הרב עצמו.
אני לא חושב שכשמישהו אומר "רחוב יהודה הנשיא" הוא חושב באותו רגע על רבי הקדוש, משא"כ כשהוא לומד בגמ' שהוא כן חושב עליו.
וזה כמו שאני לא צריך שיגידו "אני הולך לישיבת חזון הרב עובדיה"...
וכן אני לא אקרא לבני "הרב עובדיה יוסף", אלא "עובדיה יוסף" כיון שזה רק על שמו.
כעת ראיתי שהזכיר כעי"ז גם ב"ברכת יהודה" (שהובא לעיל), ואף הביא רעיון יפה:
1680092288481.png

בוודאי! לכן הם מכונים כך!...
שמעני ידידי, הם ז"ל לא הוציאו ספרים, אלא אם הוציאו ספרים בשם זה, זה ליקוטי דחסידהם אחר פטירתם...
והישועות משה ז"ל נתכנה כך מיד אחר פטירתו, קודם שהוציאו אם הוציאו ספרים אחר פטירתו.
כבר יש בבני ברק רחוב ע"ש הרב מנצור בן שמעון.
הצג קובץ מצורף 7940
עוד ראיה לדברי... חכם מנצור בלי תואר חכם או הרב, ואילו הרב קובלסקי...

שמעני ידידי, הם ז"ל לא הוציאו ספרים, אלא אם הוציאו ספרים בשם זה, זה ליקוטי דחסידהם אחר פטירתם...
והישועות משה ז"ל נתכנה כך מיד אחר פטירתו, קודם שהוציאו אם הוציאו ספרים אחר פטירתו.

עוד ראיה לדברי... חכם מנצור בלי תואר חכם או הרב, ואילו הרב קובלסקי...
הרב קובלסקי היה אדם גדול. אז לא צריך לזלזל

לענ"ד לא רצוי לקרוא על שם שמותם של חכמי ישראל, אלא על שם חיבוריהם, מפני שהדבר גורם לזלזול, שמצוי הוא שמשמיטים תואר החכמים והרחוב נקרא בפי העולם רק בשמו הפרטי ושם משפחתו של החכם.

הם רוצים להחליף את השם של רח' ירושלים.
רח' ירושלים נקרא כך משום שהחזו"א הורה בזמנו לבנות בכוונה את בנין ישיבת תפארת ציון שבקצה הרחוב לכיוון ירושלים באופן מדוייק, ולכן בנו אותו באלכסון, ומשום כך נקרא הבניין 'תפארת ציון', וכשסללו את הרחוב והגיעו לישיבה, נטו הצידה כפי כיוונה של הישיבה, ומסיבה זו נקרא הרחוב 'ירושלים'.
החכמתני

חזור
חלק עליון