• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

הרב (רפאל) אליהו ציון סופר זצ"ל - ראש ישיבת רכסים

מה שידוע לי שידע את תורת הגר''א בקבלה
וחידוש בעיני מה שכתבת שלימד את קבלת הרש''ש את הרב יעקב עדס
אגב נזכרתי שאמר לאחד מנכדי מורינו הגאון רבי שלום כהן שלמד ברכסים
סבא שלך אתמול היה בחופה ושימח אותנו
אני נזכר שהנכד של הגר"ש בעדני זצ"ל התחתן
והוא רצה שהר"י יסדר חופה וקידושין
והראש ישיבה בענותנו אמר יש מספיק גדולים ממני שיכולים לסדר לך חופה וקידושין

מרן רבינו זצוק"ל היה העניו שבענוים
לא החזיק מעצמו למאומה
ועשה עצמו אסקופה הנדרסת
תמיד שאמרו לו שהוא סובל בשביל הדור
הוא לא הסכים לשמוע מזה
הוא חזר שוב ושוב שכולם לא מכירים אותו באמת
ויש לו עוונות רבים לתקן
ושוב אמרנו לו רבינו אם כאלו יסורים לא נשאר בטוח עבירות
ושוב לא הסכים לשמוע ואמר אני כלום תראו איך אני לא לומד כמעט כלום וכו' וכו'
הלב ממאן להאמין שרבינו הגדול איננו עוד
מי יורה דעה מי יבין שמועה
מי יפלס דרך ומי יורה דרך

ספר לי הערב מו"א שילטו"א שהכיר טוב טוב את רה"י . שפעם אמר לו הגאון רבי יעקב יוסף ע"ה שיביא את רה"י לתת שיעור בבורכוב בעניני חו"מ.
ואכן הגיע שבועיים ולאחר שבועיים לא הגיע, שאלו מו"א שיחיה מדוע כב' הפסיק? אמר לו רה"י אני מלמד אותם נידונים שבהם הם יוכלו לשקר בדיני ממונות, ואיני רוצה שתצא תקלה על ידי. גם הגאון רבי יהודא כהן חייב הרבה להגרא"צ שכן בתחילת ישיבת באר התלמוד הרב היה ממייסדי הישיבה. יהי זיכרו ברוך.

רבינו הגדול זצוק"ל השאיר אחריו ברכה
עשרות ספרים, ואלפי תלמידים מובהקים ההולכים לאורו
אולם יותר מכל רבינו זצוק"ל הגן בחלקים מגופו שנשארו......
על הדור כולו
הדור נשאר יתום בלא המגן של הדור
שהגן על כולנו בתורתו וביסוריו
בואו כולנו
הבה נחזיר מעט לרבינו זצוק"ל
נתחזק כולנו בחיזוק קטן לעילוי נשמתו
מי בלשון הרע שהיה כל כך בנפשו
מי בתורה שהיתה לחם חוקו
כל אחד ימצא במה להתחזק
ויהיה הכל לעילוי נשמת רבינו הגדול
הגאון הגדול רבי רפאל אליהו ציון בן שולמית לחיי העולם הבא

אני נזכר שהנכד של הגר"ש בעדני זצ"ל התחתן
והוא רצה שהר"י יסדר חופה וקידושין
אני זוכר שבשנים האחרונות קיבל על עצמו ביום כיפור או בראש השנה לשמח חתנים ולסדר להם חופה וקידושין למרות כל הקושי הגדול

סיפור מאומת מכלי ראשון
לפני מספר שנים שהרב היה חולה במצב קריטי מורדם ומונשם לפתע התעורר לכמה רגעים שאלו אותו הרב במה להתחזק ואמר להם להתחזק בהלכות לשון הרע
ומספר לי אותו גורם שזה גרם חיזוק עצום בישיבה
כמו כן ביקש הרבה בשיחות מתלמידיו להתחזק בהלכות לשון
ואף כתב באחד מספריו שמי שלא לומד הלכ' שמירת הלשון הוא מוגדר כמומר לדבר אחד
כמו כן ביקש מתלמידיו לכתוב מאמר קצר וחיזוק בהל' שמירת הלשון וחיברו מזה ספר

כבר פורסם לפני כמה שנים בתשפ"א
לפני מספר שנים שהרב היה חולה במצב קריטי מורדם ומונשם לפתע התעורר לכמה רגעים שאלו אותו הרב במה להתחזק ואמר להם להתחזק בהלכות לשון הרע

מהם שלושת הדברים שביקש ראש הישיבה לפני שהורדם והונשם?​

הרב אליהו ציון סופר שליט''א, ראש ישיבת רכסים, מאושפז בבית החולים כשמצבו קשה מאוד. כשהתעורר, רגע לפני שהורדם בשנית, ביקש 3 דברים. הפרטים - בפנים​

26/04/21 | י"ד אייר התשפ"א
https://www.tehillim-center.co.il/home/notify?url=www.tehillim-center.co.il

ראש ישיבת רכסים, הגאון רבי רפאל אליהו ציון סופר (68) מאושפז במצב קשה מאוד בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים, כשהוא מורדם ומונשם.
ביום שישי האחרון חל שיפור קל במצבו, והוא התעורר. כשפקח את עיניו וראה את בני משפחתו סביב מיטתו, ביקש מהם שימסרו לתלמידיו 3 דברים:
1. "שיתחזקו בלימוד התורה הקדושה כי הם חיינו ואורך ימינו.
2. "בעיקר יתחזקו באיסור דיבור לשון הרע.
3. "שיתחזקו במצוות שבין אדם לחברו", ביקש ראש הישיבה.
לאחר מכן, נאלצו הרופאים שוב להרדים את ראש הישיבה, שמצבו, כאמור, קשה מאוד.
בעקבות מצבו הקשה, הורה מרן הגר"ח קנייבסקי להוסיף לראש הישיבה בן ה-68 את השם 'רפאל', ועם ישראל מתבקש לזעוק בתפילה לרפואתו של הרב רפאל אליהו ציון בן שולמית.

שר הדתות מיכאל מלכיאלי: ״יחד עם רבבות אלפי ישראל מבכים את הסתלקותו הפתאומית של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אליהו סופר זצ"ל ראש ישיבת 'באר יצחק' - רכסים. ממקימי עולם הישיבות הספרדי אשר עמל והרביץ תורה כיובל שנים ימיו במסירות נפש אין קץ עד רגעיו האחרונים ממש״.

יו״ר ועדת החינוך ח״כ יוסי טייב: ״יחד עם כל בית ישראל מבכה מרה על פטירתו לגנזי מרומים של הגאון הגדול רבי אליהו סופר זצ״ל, ראש ישיבת באר יצחק - רכסים. הרב העמיד אלפי תלמידים על דרך בית אבא, ניווט והנהיג על דרך האמת והישר בתבונה והשקפה טהורה, תנחומים לאלפי תלמידיו ומשפחתו״.

מספידים מחר ככל הנראה:

רשימה ראשונה:
מרן הגאון רבי משה צדקה
הגאון הרב אביעזר פילץ
הגאון רבי צבי פרידמן
הגאון רבי דוד כהן
הגאון רבי יעקב פרידמן ראש ישיבת תפרח
הגר"י הלל שליט"א
ואחיו מרן שה"ת הגריח"ס שליט"א

ADKq_NZBXq562DUiGvjLZtm3Z18r3ZHP8XpHDqyAfZRnJd2uGW3XrR6aVsyK8rQpjiFfHZ_e_0H2X8whThL0_66lbcniy5vdhVq2Sfsl70eWd6Fgka95Uzyqowa26bhv2FwnZJ2_22xpftuVP8UDbmm2yepGJF6dgqQ5o28PpBNwDKFUlZ9J=s0-d-e1-ft
אבל כבד: נפטר הגאון הגדול רבי אליהו ציון סופר זצ"ל ראש ישיבת רכסים
ראש ישיבת רכסים הגאון הגדול רבי אליהו ציון סופר זצ"ל, השיב את נשמתו ליוצרה בגיל 71 לאחר שהתמוטט בעת ביקורו בארה"ב.
בשנים האחרונות נחלש ואף אושפז מספר פעמים במצב קשה מאוד ובחסדי שמים חזר לאיתנו ואף מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי זצ"ל הוסיף לו בזמנו את השם 'רפאל'.
במוצאי פורים האחרון, המריא ראש הישיבה לארה"ב לצורך חיזוק וביסוס הישיבה, שם מעד ונפל ולמגינת לב מצבו הלך והידרדר, עד שהבוקר השיב את נשמתו ליוצרה.
הרב סופר זצ"ל נולד בג' חשוון תשי"ג לאביו רבי יצחק שלום סופר זצ"ל ולאמו מרת שולמית ע"ה. היה נינו של בעל ה'כף החיים', רבינו יעקב חיים סופר זצ"ל ונינו של המקובל הרב יעקב מונסא זצ"ל מדמשק, שהיה מחכמי ומקובלי ירושלים.
בבחרותו למד בישיבות קול תורה וכן בישיבת חברון, שם התחבב על רבותיו ראשי הישיבה ויגע בתורה. בהגיעו לפרקו נשא את רעייתו מרת חדוה שמחה שתחי' לבית משפחת עובד.
לאחר נישואיו דבק בדודו הגאון רבי יהודה צדקה זצ"ל ראש ישיבת 'פורת יוסף' וראש הישיבה בחכם בן ציון אבא שאול זצ"ל. כמו כן חבש את ספסלי ישיבת תפרח וכן את ישיבת 'אהבת שלום'. בשנת תשל"ו נטל חלק בייסוד ישיבת בית בנימין, בסטמפורד קונטיקט, בארה"ב.
חיבר למעלה ממאה ספרים בנגלה ובנסתר. הרב סופר התייחד בשילוב נדיר המתבטא בגדלותו בנסתר וכוחו גדול גם כן בפסק, ספרו העיקרי על הש"ס נקרא 'באר ציון' כאשר לצד זה חיבר גם כן את סדרת הספרים 'שיעורי ציון' על סדר המסכתות, כמו כן חיבר את סדרת הספרים 'ציון אליהו' על ספרא דצניעותא ועוד ספרים רבים.
בשנים עברו כיהן הרב סופר כדיין בביה"ד של מרן הגר"נ קרליץ זצ"ל, כשלצד זה חיבר את הספרים 'שערי ציון' ו'ציון במשפט', בהם מפורטים פסקי דין והמסתעף מהם. לאחר מכן כיהן כדיין משנה בביה"ד 'אהבת שלום', כל זה לצד היותו ראש ישיבה ומסירת שיעורים לעיתים תכופות בתורת הקבלה.
הרב סופר זצ"ל היה ממייסדי ישיבת 'יקירי ירושלים' וישיבת 'באר יצחק' טלז סטון שם כיהן בישיבה והרביץ תורה ויראה.
בשנת תשס"א ייסד את ישיבת רכסים, 'קול אליהו' שבראשה עמד וזכה והעמיד אלפי תלמידים. מדובר בישיבה הספרדית הגדולה ביותר כיום בעולם התורה.
הותיר אחריו דור ישרים מבורך, בנים ובנות, חתנים וצאצאים מרביצי תורה ויראה.
ארונו יוטס הלילה לישראל ומסע הלוויה מחר אי"ה בשעה 10:00 בבוקר בישיבה ברכסים, ובשעה 14:00 מביתו ברחוב ארזי הבירה 50 בירושלים להר הזיתים.
צילום יעקב כהן

חזור
חלק עליון