• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

חדשות ועידכונים על מו"ר מרן הראשון לציון שליט"א

במלאות 30 שנה לפטירת הרבנית אשת חבר מרת מרגלית יוסף ע"ה בנה מרן הראש"ל הגר"י יוסף ספד לה בשיעורו השבועי ב'יזדים': "לא לחינם אמרו מאחורי כל אדם גדול עומדת אישה גדולה, ללא הרבנית מרן לא היה יוצא מרן, היום אם יש לאדם שתי ילדים כבר בקושי מתפקד". (דרך המלך)

במלאות 30 שנה לפטירת הרבנית אשת חבר מרת מרגלית יוסף ע"ה בנה מרן הראש"ל הגר"י יוסף ספד לה בשיעורו השבועי ב'יזדים': "לא לחינם אמרו מאחורי כל אדם גדול עומדת אישה גדולה, ללא הרבנית מרן לא היה יוצא מרן, היום אם יש לאדם שתי ילדים כבר בקושי מתפקד". (דרך המלך)
1724282770122.png

למעלה מן הזמן

כל אחד יאמר 'כן, אני אהיה תלמיד חכם' | משא חיזוק מהראש"ל רבי יצחק יוסף​

ההתרחקות מבחורים לא טובים בבין הזמנים | השאיפה לידיעת התורה | ההספק של מרן הרב עובדיה זצ"ל בגיל 15 | הנחיצות בלימוד מוסר בכל יום | ויגבה לבו בדרכי ה' ככה תהיו ת"ח גדולים | משא חיזוק מהראש"ל הגאון רבי יצחק יוסף לבני הישיבות (יהדות)​

כיכר השבת | י"ז באב | 21.08.24

1a659e20-17c8-11ef-81a4-aba8ed63efe6__h483_w724.jpg
הראשון לציון, הרב יצחק יוסף (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
אני רוצה לברך אתכם, יהי רצון שתעלו מעלה מעלה בתורה, ביראת שמים, ותהיו תלמידי חכמים. אבל תדעו, לא באים לרב, הרב יברך אותי ופתאום נהיים ת"ח, כדי להיות תלמיד חכם צריך הרבה הרבה להשקיע, צריך הרבה הרבה לעמול שנים על גבי שנים.

כמו כן צריכים אתם לדעת שיש הרבה ניסיונות, צריך זהירות רבה שלא להתחבר לחברים לא טובים. עכשיו בין הזמנים, אם יקראו לכם איזה חברים, יבקשו להראות לכם פלאפון לא כשר, אל תראו כלום, אל תלכו עימהם, כאן מתחילה הנפילה, כאן מתחילה הירידה, צריך להתרחק מחברים לא טובים. אם רואים חבר עם פלאפון לא כשר, מיד להתרחק ממנו, וגם מותר לספר לרבנים שלו, זה דבר שהוא אסון גדול, אני יודע אישית על בחורים שנפלו רק בגלל הדבר הזה.​

גבוה מעל גבוה​

תשאפו ללמוד, תשאפו לדעת את כל התורה. מרן בגיל שלכם גמר את הש"ס, בגיל 15 גמר את הש"ס עם תוספות. פעם שאלתי אותו אם בגיל הזה גמר את הש"ס עם תוספות או בלי תוספות, מרן הסתכל עלי בפליאה, לא שייך בכלל בלי תוספות. בחורים יקרים, שימו לב, בגיל 15 מרן סיים את הש"ס עם תוספות, כמה דפים יש בש"ס? כאלפיים ושבע מאות דפי גמרא! וכל אלו סיים מרן בגיל 15, עובדה שמחייבת אותנו להתחזק בהתמדת התורה ובשאיפות לגדולות כבר מגיל הנעורים.

אל תאמין בעצמך עד יום מותך, יש בחורים לומדים טוב, אבל אחר כך פתאום יורדים. תשמרו על עצמכם, אל תאמין בעצמך עד יום מותך, שהרי יוחנן כהן גדול שימש בכהונה גדולה שמונים שנה ולבסוף נעשה צדוקי (ברכות כט.), לכך תלמדו מוסר, וזו תהיה לכם הערובה להיות איתנים וחזקים בעלייתכם הרוחנית.​

לימוד מוסר לאברכים​

כשפתחנו את הכולל שלנו "חזון עובדיה" באייר תשל"ג, מלפני 41 שנים, היה לי וויכוח עם אחי הגדול רבי יעקב ע"ה. אני רציתי לארגן בכולל סדר מוסר רבע שעה לפני מנחה, וכן רבע שעה לפני ערבית, אחי התנגד, הוא טען שאברכים לא צריכים סדר מוסר, רק בחורים צריכים. אמנם אני רציתי לעשות, אבל הוא אחי הגדול, צריך אני לשמוע לו, אבל צריך לשמוע לו מכוח מצות כיבוד הורים, שנא' "כבד את אביך ואת אמך" "ואת" לרבות אחיך הגדול (כתובות קג.), אז מאיפה מגיע הכבוד של אחיך הגדול? מהאבא! אז בוא נלך לאבא נשמע מה הוא אומר, הרב שמע את הטענות של שנינו, אחר כך הצביע עלי, להורות שגם אברכים ילמדו מוסר וצריך לקבוע לכך סדר מוסר גם בכוללים, אך מרן רק הצביע אלי ולא אמר כלום, כדי לא לפגוע באחי הגדול, וחכם יעקב הבין זאת. ואכן הנהגנו בכולל סדר מוסר.

מרן הבין שבדור שלנו אפילו אברכים צריכים לקבוע להם סדר מוסר, כל שכן בחורים צעירים בגילכם. התבלין ליצר הרע זה תורה תבלין (קדושין ל"ו), התורה היא שמחזיקה את האדם להינצל מיצר הרע, וכותב מרן החיד"א "תורה תבלין" זה עין יעקב, אגדות הש"ס, זה מוסר לאדם, וזה תורה תבלין.​

מיטה מנורה וספרים​

כשהייתי צעיר בגיל שלכם, קצת יותר גדול בישיבה גדולה, שלחו אותי ללמוד מחוץ לבית, אז לא היו הרבה ישיבות ספרדיות ובאותה תקופה היה משבר בישיבת "פורת יוסף", אז שלחו אותי ללמוד מחוץ לעיר, והייתי מתכתב עם אבא, לא הייתי מגיע לבית הרבה, הייתי מגיע פעם בחודשיים, אבל היינו מתכתבים, היה אז גלויות, ומרן היה עונה לי, לא היה מכתב אחד שלא ענה לי. באחד המכתבים, שמור אצלי בכתב יד קודשו, מרן כותב לי: "אבקשך ללמוד כל יום לפני השינה, רבע שעה תנ"ך ורבע שעה עין יעקב, שים ספרים אלו ליד מיטתך עם מנורת לילה ותלמד", וקיימתי את זה, במשך שנים היה ליד המיטה שלי דברים אלו ולמדתי בהן, זה נתן לי הרבה בחיים, גם אתם תעשו כך, ותשאפו להיות תלמידי חכמים.

ההצלחה תלויה בשאיפות, ברצון. תראו, האשכנזים כל אחד אפילו אינו חשוב, אומר אני יהיה משהו, אני יהיה ת"ח, אני יהיה ראש ישיבה, אפילו אינו כלום ובקושי מבין את הגמרא אומר אני יהיה ת"ח, יש להם שאיפות, והם מצליחים בשאיפות שלהם, הם מצליחים, אנחנו הספרדים יש לנו ענווה פסולה. עכשיו לפני שבאתם, ישב כאן תלמיד חכם אחד, עם איזה כובע פשוט ומעיל קצר, אמרתי לו אם אתה היית אשכנזי היית לובש מעיל ארוך פראק והמבורג, אבל אנחנו הספרדים יש לנו ענווה פסולה, תקיימו בעצמכם "ויגבה ליבו בדרכי ה'".​

אין דבר העומד בפני הרצון​

כל אחד יאמר כן, אני יהיה ת"ח, זה לא עבירה, מותר להגיד כך. כל אחד יאמר אני שואף לסיים את הש"ס, אני שואף ללמוד טוב עם פוסקים, כשאגדל אלמד בית יוסף ופוסקים, ככה תהיו ת"ח גדולים והוריכם ירוו מכם רוב נחת, ואני מברך אתכם שתעלו מעלה מעלה בתורה ביראת שמים, לגאון ולתפארת.​

שילה פריד ב'ויינט': בש"ס שוקלים למנות שלושה רבנים שיעמדו בראש מועצת חכמי התורה. השמות שהועלו: הרב יצחק יוסף, הרב אברהם סאלים והרב משה מאיה. בש"ס מכחישים.

אני יודע בבירור על חוליה של אנשים שלא נמנים על אוהבי מרן שליט"א שמנסים לעורר את הציבור (בכל מיני דרכי תקשורת מתוחכמות) למציאות שמרן שליט"א לא יהיה נשיא המועצת עד כמה שהרב מאיה והרב סאלים חברים בו ועוד כמה כוונות ואכמ"ל ושומר נפשו ירחק מכל פייק שכזה שרק מזיק !!!

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף במכתב חיזוק לשר הפנים ארבל על דבריו ומחאתו היום במליאת הכנסת כנגד כוונת גורמים בממשלה לעודד עליה להר הבית: "לא יעלה על הדעת שיקום מאן דהו וק"ו שר בממשלה ויכריז כנגד ההלכה וכנגד פסיקת הרבנות הראשית"

הצג קובץ מצורף 23164
פלא שפה החליטו לפרגן לו בתואר ר'. כאשר מרן שליט"א בעצמו לא כינה אותו בכלום חוץ מ-ה"ה. וטוב שכך.
יעשו טוב ויתקנו את הנ"ל באתר, כי תואר שראוי כבר מרן היה מפרגן לו בלי בעיה. ומשלא פירגן...

‏ישראל כהן: בית הכנסת שמתפלליו ניצלו מהפיגוע של המחבל בת״א יקיימו מעמד הודיה ואמירת ׳נשמת׳ בראשות מרן הראשון לציון הגר״י יוסף ובהשתתפות רבנים ודיינים

IMG_20240823_154520_277.jpg

‏ישראל כהן: בית הכנסת שמתפלליו ניצלו מהפיגוע של המחבל בת״א יקיימו מעמד הודיה ואמירת ׳נשמת׳ בראשות מרן הראשון לציון הגר״י יוסף ובהשתתפות רבנים ודיינים

הצג קובץ מצורף 24331
אמרו שמרן יהיה בנופש בצפון. איך הוא יהיה גם בת"א באותו זמן?

‏הראש"ל הגר"י יוסף בעליה הבוקר לקברה של אמו הרבנית מרגלית ע"ה אשת מרן הראש"ל הגר"ע יוסף זצ"ל במלאת 30 שנה לפטירתה (צילום: דוד ארזני)

הצג קובץ מצורף 24330
אמרו לי כעת שישנה גלריה באתר "כיכר השבת", אם תהיינה התעניינות (הצביעו לייק שאדע שישנה) אתאמץ להשיג

חזור
חלק עליון