• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

חידה: מה הקשר בין החמס של דור המבול לילדי בני ישראל במצרים?

פִּתָרוֹן
היות ששבת נכנס עוד מעט, חבל לא לשתף הת"ח דכאן בחידוש הזה, אני נותן את התשובה:
בעל הטורים פרשת נח
(יא) ותמלא הארץ. ב' דסמיכי. הכא ותמלא הארץ חמס. ואידך ותמלא הארץ אותם (שמות א ז). שהארץ עצמה היתה מלאה מהם, שהיו יולדות בשדה ששה בכרס אחד והיו נבלעים תחת הקרקע ואחר כך מבצבצין ועולין (סוטה יא ב). והכא נמי הארץ עצמה היתה מלאה חמס, שהיה אדם מפקיד כיסו אצל חבירו ואפרסמון עמו, והיה הנפקד מניח הכיס עם האפרסמון תחת הקרקע עם אוצרותיו, והמפקיד בא בלילה ומריח האפרסמון ולוקח הכל (יל"ש איוב רמז תתקט):

וראיתי עוד שלכן האדמה נשחט גם ג' טפחים כי רק עד ג' טפחים, כלב יכול להריח מתחת האדמה !
בעל הטורים פרשת נח
(יא) ותמלא הארץ. ב' דסמיכי. הכא ותמלא הארץ חמס. ואידך ותמלא הארץ אותם (שמות א ז). שהארץ עצמה היתה מלאה מהם, שהיו יולדות בשדה ששה בכרס אחד והיו נבלעים תחת הקרקע ואחר כך מבצבצין ועולין (סוטה יא ב). והכא נמי הארץ עצמה היתה מלאה חמס, שהיה אדם מפקיד כיסו אצל חבירו ואפרסמון עמו, והיה הנפקד מניח הכיס עם האפרסמון תחת הקרקע עם אוצרותיו, והמפקיד בא בלילה ומריח האפרסמון ולוקח הכל (יל"ש איוב רמז תתקט):

וראיתי עוד שלכן האדמה נשחט גם ג' טפחים כי רק עד ג' טפחים, כלב יכול להריח מתחת האדמה !

פִּתָרוֹן
בעל הטורים פרשת נח
(יא) ותמלא הארץ. ב' דסמיכי. הכא ותמלא הארץ חמס. ואידך ותמלא הארץ אותם (שמות א ז). שהארץ עצמה היתה מלאה מהם, שהיו יולדות בשדה ששה בכרס אחד והיו נבלעים תחת הקרקע ואחר כך מבצבצין ועולין (סוטה יא ב). והכא נמי הארץ עצמה היתה מלאה חמס, שהיה אדם מפקיד כיסו אצל חבירו ואפרסמון עמו, והיה הנפקד מניח הכיס עם האפרסמון תחת הקרקע עם אוצרותיו, והמפקיד בא בלילה ומריח האפרסמון ולוקח הכל (יל"ש איוב רמז תתקט):​

מגיע לך נקודה על החידוש הנ"ל
למה יגרע חלקך על כי גילית לנו את הפיתרון?

חזור
חלק עליון