• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com

להחמיר בהיתר מכירה

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
הנושאים בתוכנית:
מה הדין בחוה"מ סוכות קטן שקיים מצוה או בירך ברכה,ואחר כך הגדיל, מתי צריך לקיים או לברך שוב ומתי לא? / שאלה בתורת מרן זיע"א מדוע בס"ס על פת כסנין הוצרך לטעם שמצות סוכה מן התורה, הרי בלאו הכי דעת מרן דאכילת פרס הוא בשלוש ביצים? / האם ישלים קודם חוב של שניים מקרא ואחד תרגום על שבוע קודם, או קודם פרשת שבוע? / האם יציאה מהבית לחצר, למרפסת, או לחדר מדרגות, נחשבים לשינוי מקום שצריך לברך שוב? / איזו מעלה יש לקנות פירות וירקות דוקא מאוצר בית דין בשנת השמיטה? / האם זה נכון למכור פירות וירקות, וכן יין, של אוצר בית דין, או עדיף שלא להיכנס לזה? / האם זה נכון לארגן חלוקה של פירות וירקות לאברכים מהיתר מכירה? / מהי בדיוק דעתו של מרן הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א על ההיתר מכירה לבני תורה? / הראו לי פסק בשם הגאון הצדיק הרב קוק מטבריה שאין לסמוך על ההיתר מכירה, האם צריך לחוש לזה ומדוע? / אני אברך צעיר ולומד בכולל הלכה, האם עדיף לי בערב לעסוק בלימוד של הכולל בוקר או להקיף בנושאים שונים?

Screenshot_20210927-022255~2.jpg

"אוכל" זה לא ראיה כמו שכתבתי כבר לעיל (תגובה 114) יש הרבה סיטואציות שכן אפשר לאכול בשעת הדחק הוזמן למקום שמקילים וכדו'. אנחנו דברנו על ביתו וישיבתיו שבהם הוא מחמיר.
שוב פעם, אני בכוונה מעתיק חוזר כמו תוכי (כלשונו של מרן זיע"א בשו"ת יביע אומר חלק ט חלק אורח חיים סימן קח אות פה) על מה שכתבו לעיל, ומיניה יתבאר דעת מרן שליט"א:
כתב הרב נוריאל וזו לשונו: איך שלא יהיה לענייננו אם כבר שואלים פה עדות התלמידים עדיף כבר שישאלו בדיוק על הספק הנ"ל מה הרשל"צ שליט"א אומר בדעת מרן זצ"ל האם גם אברכים ובני תורה שלא בדוחק יכולים לקנות בשופי
הרב מורשת מרן העלה, שודאי בשופי.
שאל על כך הרב נוריאל האם הבנתו כך, או שכך אמר להם הרב יצחק שליט"א.
וענה הרב מורשת מרן, שכך משמע ממהלך הדברים שהרב מדבר בבית. ויותר מכך, אמר לנו בשבת האחרונה, שבשמיטה האחרונה אכל היתר מכירה, וגם לפניה, וגם בשמיטות הקודמות לה, וגם השנה...
אם הרב יצחק היה עושה כן במקרה שהוזמן או משהו אחר, לא היה מתבטא כך, שהוא אכל. הוא רצה להורות היתר בזה בשופי כמו שכתבו לעיל, ומשמע בפשטות גמורה שלא היה זה במקרה שהוזמן והוא אכל בגלל שלא נעים וטענות כדומה...

האמת שכל מי שלא קרא את התשובות של מרן בענין ההיתר מכירה אין לו פתחון פה כלל בענין.... אז בבקשה ללמוד בעיון את התשובות בענין ההיתר מכירה ואחר כך שמים לב שכל ה"קושיות" והחכמות נעלמות כלא היו... וכך בכל ה"פולמוסים"...בכעין אלו.
שבת שלום ומבורך.

שוב פעם, אני בכוונה מעתיק חוזר כמו תוכי (כלשונו של מרן זיע"א בשו"ת יביע אומר חלק ט חלק אורח חיים סימן קח אות פה) על מה שכתבו לעיל, ומיניה יתבאר דעת מרן שליט"א:
כתב הרב נוריאל וזו לשונו: איך שלא יהיה לענייננו אם כבר שואלים פה עדות התלמידים עדיף כבר שישאלו בדיוק על הספק הנ"ל מה הרשל"צ שליט"א אומר בדעת מרן זצ"ל האם גם אברכים ובני תורה שלא בדוחק יכולים לקנות בשופי
הרב מורשת מרן העלה, שודאי בשופי.
שאל על כך הרב נוריאל האם הבנתו כך, או שכך אמר להם הרב יצחק שליט"א.
וענה הרב מורשת מרן, שכך משמע ממהלך הדברים שהרב מדבר בבית. ויותר מכך, אמר לנו בשבת האחרונה, שבשמיטה האחרונה אכל היתר מכירה, וגם לפניה, וגם בשמיטות הקודמות לה, וגם השנה...
אם הרב יצחק היה עושה כן במקרה שהוזמן או משהו אחר, לא היה מתבטא כך, שהוא אכל. הוא רצה להורות היתר בזה בשופי כמו שכתבו לעיל, ומשמע בפשטות גמורה שלא היה זה במקרה שהוזמן והוא אכל בגלל שלא נעים וטענות כדומה...
האמת שכל מי שלא קרא את התשובות של מרן בענין ההיתר מכירה אין לו פתחון פה כלל בענין.... אז בבקשה ללמוד בעיון את התשובות בענין ההיתר מכירה ואחר כך שמים לב שכל ה"קושיות" והחכמות נעלמות כלא היו... וכך בכל ה"פולמוסים"...בכעין אלו.
שבת שלום ומבורך.
מרן הראשלצ שליטא יודע את דעת מרן זיע"א בטוח יותר טוב ממכם והוא פסק לאחר פטירתו של מרן זיע"א - מכתב מפורש משנת תשע"ו לבני תורה ואברכים להחמיר ללא חילוק ובילוק.
Screenshot_20210903-034442.jpgScreenshot_20210906-123637.jpg

סטָטוּס
סגור לתגובות נוספות.
חזור
חלק עליון