• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

למה התפילה של הספרדים תמיד ארוכה יותר?

דודו

Member
מה הסיבה לכך שהתפילות של האשכנזים קצרות יותר מהתפילות של ספרדים ועדות המזרח?
ההבדל הכי מורגש ביום כיפור, כשאצל ספרדים מתחילים את מנחה ליום כיפור בערך 3 וחצי שעות לפני סיום הצום ואצל אשכנזים מתחילים בערך 2 וחצי שעות לפני סיום הצום

ביום כיפור האחרון איפה שהתפללתי התחילו נעילה בסביבות 17:40 שזה כמעט שעה ו20 דקות לפני סוף הצום ובלי שום דרשה באמצע סיימו רק בסוף הצום
אז אין לכם תשובה לשאלה שלי?

ביום כיפור האחרון איפה שהתפללתי התחילו נעילה בסביבות 17:40 שזה כמעט שעה ו20 דקות לפני סוף הצום ובלי שום דרשה באמצע סיימו רק בסוף הצום
זה הולך לפי השקיעה, לא לפי סיום הצום...
זה היה כ-40 דקות לפני השקיעה. וזה מצויין!

למרות שבמחזור כתוב שצריך להתחיל נעילה 30 דקות לפני השקיעה
"במחזור כתוב"...
העיקרון הוא שיספיקו ברכת כהנים קודם השקיעה, אבל שגם יהיה סמוך לשקיעה.
אם שרים בהתחלה "אל נורא עלילה" או מתפללים תפילת לחש יותר לאט, אפשר להתחיל גם 40 דקות קודם.

מעניין שההשוואה באה דווקא מיום כיפור.
רוב ככל הבניין שלי אשכנזים, ובלילי שבת/יו״ט אני מגיע חצי שעה לפני שהשכנים האשכנזים מגיעים מהתפילה.

אם כבר התחושה שלי האישית זה שבגלל ההברה של האשכנזים הם מתפללים יותר מהר, ולא בגלל תוכן התפילה גופא.
(מתפלל עמם בד״כ מניין ר״ת)

רוב ככל הבניין שלי אשכנזים, ובלילי שבת/יו״ט אני מגיע חצי שעה לפני שהשכנים האשכנזים מגיעים מהתפילה.
זה כבר לא קשור לאורך התפילה, אלא לזמן שמתחילים את התפילה. וכפי שכבר נתבאר פה
הכוונה שמתחילים עמידה 30 דקות לפני.
יש לפני את הפיוט אל נורא עלילה וכו'.
וכמו שכתב בילקו"י:
1665317765657.png

אני למדתי אצל אשכנזים, וכך גם אני רואה כל שנה בעיר, שהתפילה של האשכנזים בר"ה וכיפור מתחילה בבוקר מוקדם ונגמרת בצה"כ
ר"ה אצלנו מהנץ (קורבנות בין 50 דק' לשעה לפני הנץ) ונגמר בסביבות 11 והמהדרין במכירות ובדרשות ב12
ביום כיפור בסיבות 12
כך שאנחנו מתפללים בין 5 ל 6 שעות שחרית ומוסף בר"ה וכיפור (מהקורבנות!)
האשכנזים לרוב לא מתפללים בנץ, אלא ר"ה בסביבות 7 וכיפור 6/6:30 ומסיימים בין 1 ל 2 בצהריים (שזה נראה לי רוב המניינים שלהם) ז"א בין 7 ל 8 שעות תפילה (מהודו) ואף יותר מזה

יתקנו אותי הציבור אם לא דייקתי בזמנים

חזור
חלק עליון