• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מה אתה מברך על הבמבה

מה אתה מברך על הבמבה

• סה"כ בוחרים
    66
פוטר ע"י ברכת האדמה ושהכל ובדיעבד שהכל (כדעת הגר"ד יוסף, הגר"מ אליהו, הגר"מ מאזוז, הגר"מ לוי, הגרש"מ עמאר, והגר"ר אלבז, וכן מורים ובאים כמה חכמים עצומים אבל עדיין צריך לחשוש לדעתו של מו"ר הגר"י יוסף שליט"א שפוק האדמה לכן תמיד צריך להשתדל לפטור את הבמבה)

פוטר ע"י ברכת האדמה ושהכל ובדיעבד שהכל (כדעת הגר"ד יוסף, הגר"מ אליהו, הגר"מ מאזוז
הרב מזוז כותב בתשובה במקור נאמן כרגע זה לא לפני שבמבה ברכתה אדמה ומ''מ עדיף לברך שהכל אבל הוא לא כתב שזה בדיעבד
ןעוד מה ראיתה ברב אליהו או בשאר רבנים אחרים על פני מרן הגרע''י ובנו שיבדל''ח ואם תאמר שהכל פוטר הכל זה לא נכון בדין הבמבה אבודרהם וכו' ואכמ''ל ובמקומות אחרים כבר דיברו בזה כבר רבות ע''ש

הרב מזוז כותב בתשובה במקור נאמן כרגע זה לא לפני שבמבה ברכתה אדמה ומ''מ עדיף לברך שהכל אבל הוא לא כתב שזה בדיעבד
מקור נאמן ח"א סי' ש':
1708679650055.png
וכנראה שהכוונה למה שאמר הרב והובא כאן.

והרי נאמר ''וחיי בהם'' ולא שימות ......???;)
וסליחה על המעכב אבל כבודו ענה בסקר למעלה שהוא מברך שהכל תרתי תסתרי ?
מסכן אדם שחי על במבה!
וכוונתי שכך אני מורה לשואלים. וכפי שהעיד הגר"ד שליט"א
ואגב, שאלתי פעם את אחד מגדולי הדור מה מברכים על במבה ואמר לי שהוא אף פעם לא אכל במבה...

גם אני פגשתי כאלה שהיו מברכים על במבה שהכל, ולאחר שהנחתי לפניהם את הספרים והעובדות, חלקם עברו לברך האדמה, חלקם קיבלו ע"ע לפטור גם בשהכל וגם בהאדמה על משהו אחר (ועכ"פ אם בירכו על משהו האדמה לא יברכו שוב על במבה שהכל), וחלק פסקו מלאכול במבה...

חזור
חלק עליון