• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

מועצת חכמי התורה של ש"ס מה יהיה כעת?!

עיני ישראל

Well-known member
לכאורה עכשיו לאחר פטירת זקן החכמים מרן הגר"ש בעדני זצ"ל, יש לצורך למנות לפחות בעוד שלושה רבנים נוספים גדולים משכמם כדי שיוכלו למלאות את החסר... האם משהו יודע מה מתכוונים לעשות שם? האמת ששוחחתי עם כמה היום, לא ידעתי מה להגיד להם, כי באמת במועצת גדולי התורה של דגל התורה וכן במועצת גדולי החסידות של אגודה יש הרבה גדולים שנמנים שם, זה באמת פלא, הלא למרות החוסר הנורא שהשאירו גדולים אלו בפטירתם, יש הרבה גדולים וזקנים חשובים שיכולים לקחת חלק בהנהגת עולם התורה כמו למשל הגר"י כהן של יקירי, הגרב"צ מוצפי וכו' שמקובלים על כולם... מעניין לדעת מה מתכוונים לעשות שם?

לא מבין אותכם, נשמע לי הזוי שרק לפני שבועיים היה כנס לקראת השובבי"ם של סלתה ושמנה של יהדות ספרד, ואני לא מצליח להבין איך לרבנים האלה לא מקבלים את שרביט ההנהגה, אין להם שום קשר למועצת... הציבור רוצה תשובות א"א להתעלם מזה... זה נשמע הזוי לחלוטין שיש רק ג' גדולים וזהו... אני לא מסוגל לקבל את זה...

כבר נידון במקומות אחרים בפורום, וכרגע אינם גלויים, ולכן משמע שמיותר לדון בנושא זה.
אתה פשוט יכול להגיד לא יודע במקום לגלגל עיניים כאילו אין לנושא הזה משמעות ותועלת או עניין לציבור
אתה צריך להבין שזה פשוט הזוי שציבור שלם של מאות אלפים של ספרדים שמשתייכים לתנועה ולדרך מסויימת שנשארים כמעט בלי הנהגה!!! לכל הפחות עד שמרן הראשל"צ שליט"א יקח את ההנהגה... אבל בינתיים זה רע מאד שיש רק 3 חברים במועצת שאין אפילו אחד מהם שאפשר לומר שהוא 'מנהיג' את הדור... זה לא שאלת תם זו שאלה של מהות, הייתכן שנהיה כצאן ללא רועה??? צריך ללמוד מהאשכנזים בנושא הזה... תצא מחוץ לריבוע של תלמידי מרן ותשמע את רחשי הציבור שלנו! שמדברים שלש"ס ולציבור הספרדי אין הנהגה... וזה לא שאין לנו רבנים ראויים! אנחנו פשוט מצומצמים ולא רואים מסביב, למה לא להכניס כ"כ הרבה גדולי תורה הראויים להנהגה שיש לנו?? האם יש מישהו שמפחד ממשהו?? זה לא נראה טוב וזה גם ממש לא טוב!! אני בטח שאני משמש פה לאלפים ורבבות שחושבים כך, ואני אישית שמעתי עשרות רבות, משוועים להנהגה רחבה, שנוכל להתפאר ברבותינו גדולי ומנהיגי הדור!!!!!! למען עתיד עולם התורה הספרדי...
ולכן במקום כל רגע לנעול ולהסתיר ולמחוק דיונים כאלה קריטיים ומהותיים, אפשר פשוט לדון בזה בלי להיכנס לשמות רבנים ואישי ציבור כדי לא להיגרר לפגיעה בכבוד התורה ובתקנון הפורום וכו', אבל המהות עצמה היא חשובה לאין ערוך, וגופי תורה תלויים בזה ממש, וד"ל.

אתה פשוט יכול להגיד לא יודע במקום לגלגל עיניים כאילו אין לנושא הזה משמעות ותועלת או עניין לציבור
אתה צריך להבין שזה פשוט הזוי שציבור שלם של מאות אלפים של ספרדים שמשתייכים לתנועה ולדרך מסויימת שנשארים כמעט בלי הנהגה!!! לכל הפחות עד שמרן הראשל"צ שליט"א יקח את ההנהגה... אבל בינתיים זה רע מאד שיש רק 3 חברים במועצת שאין אפילו אחד מהם שאפשר לומר שהוא 'מנהיג' את הדור... זה לא שאלת תם זו שאלה של מהות, הייתכן שנהיה כצאן ללא רועה??? צריך ללמוד מהאשכנזים בנושא הזה... תצא מחוץ לריבוע של תלמידי מרן ותשמע את רחשי הציבור שלנו! שמדברים שלש"ס ולציבור הספרדי אין הנהגה... וזה לא שאין לנו רבנים ראויים! אנחנו פשוט מצומצמים ולא רואים מסביב, למה לא להכניס כ"כ הרבה גדולי תורה הראויים להנהגה שיש לנו?? האם יש מישהו שמפחד ממשהו?? זה לא נראה טוב וזה גם ממש לא טוב!! אני בטח שאני משמש פה לאלפים ורבבות שחושבים כך, ואני אישית שמעתי עשרות רבות, משוועים להנהגה רחבה, שנוכל להתפאר ברבותינו גדולי ומנהיגי הדור!!!!!! למען עתיד עולם התורה הספרדי...
ולכן במקום כל רגע לנעול ולהסתיר ולמחוק דיונים כאלה קריטיים ומהותיים, אפשר פשוט לדון בזה בלי להיכנס לשמות רבנים ואישי ציבור כדי לא להיגרר לפגיעה בכבוד התורה ובתקנון הפורום וכו', אבל המהות עצמה היא חשובה לאין ערוך, וגופי תורה תלויים בזה ממש, וד"ל.
שפתיים ישק, השקפה אמיתית וצרופה יש לך!!! חזקק ואמץ!!!

משוועים להנהגה
מנהיג אינו תלוי בהכתרה ע"י מאן דהוא
מנהיג הוא דבר מציאותי
ואם חבריך טוענים שכמעט ואין מנהיג היום, אז ודאי שלא יעזור שיבוא השר ויכתיר מנהיגים חדשים. מגוחך לחשוב כך.
ב"ה יש לנו מנהיג גדול אשר מרן זיע"א הכתירו תחת כסאו. מי שקשה לו לקבל זאת ומחכה שיכתבו בעיתון מי המנהיגים החדשים, וזה מה שירגיע אותו, מצבו עגום ביותר. וד"ב.

כעת????
כשעדיין גופתו הטהורה של רבינו עדיין חמה????
תמתינו בבקשה לפחות אחר שבעה ימי האבל דבי רב.
ראשית כל זה דיון שמתקיים עוד מפטירת מרן חכם שלום זצוק"ל, ובפרט שמרן הגר"ש בעדני זצוק"ל בחודשים האחרונים לא היה יכול לצערנו ליטול חלק פעיל בהנהגה בשל מחלתו, ואין בכך שום סתירה...
וחוץ מזה כידוע לכב' מנהג ישראל מקדמת דנא בהרבה מקומות שעוד במעמד הלוויה מכריזים על ה'ממשיך' ואין בזה שום פגיעה בנפטר, ואדרבה חפצים להמשיך את מורשתו והנהגתו ע"י גדולים רבים שאפילו היו תלמידיו ברבות השנים

כעת????
כשעדיין גופתו הטהורה של רבינו עדיין חמה????
תמתינו בבקשה לפחות אחר שבעה ימי האבל דבי רב.
הבעיה שהרב דרעי עסוק כעת בנושא השמנת יתר, או בהורדת מיסים... למה לא להגיד לציבור את האמת, בשעת ההלויה צריך לומר מי יהיה הממשיך, מה אנחנו מתכוונים לעשות, שעת לוויה של מרן הרב בעדני, זה שעת מלכות של רב אחר, כמו שכתוב עד שלא כבה שמשו של זה זרחה של שמשו של זה... בנתיים משכו אותו כבר מפטירת חכם שלום... זה נשמע הזוי... ואגב הכנס שהיה בביתו של הרב אלבז ללא ידיעת הרב דרעי, שתדע לך שדיברו על זה בפורטוט... כי הם הבינו שהציבור לא מטומטם ולא יכול לקבל את זה...

מנהיג הוא דבר מציאותי
ואם חבריך טוענים שכמעט ואין מנהיג היום, אז ודאי שלא יעזור שיבוא השר ויכתיר מנהיגים חדשים. מגוחך לחשוב כך.
ב"ה יש לנו מנהיג גדול אשר מרן זיע"א הכתירו תחת כסאו. מי שקשה לו לקבל זאת ומחכה שיכתבו בעיתון מי המנהיגים החדשים, וזה מה שירגיע אותו, מצבו עגום ביותר. וד"ב.
לא נכון... אם מכתירים רבנים למועצת אוטומטית הציבור ממושמע להם, אם למשל הרב משה צדקה שליט"א היה במועצת היה פחות אייפוניים וזה רק בתור דוגמא... עכשיו אומרים שהוא סאטמר.....

מנהיג הוא דבר מציאותי
למה להפוך דיון מהותי ומכובד לשיח מזלזל... ממש חבל...
אז אולי תסגור את המועצת לגמרי וזהו...
למה גדולי ישראל נלחמו להרחיב את המועצת?? עיין ערך חכם שלום ש'הכריח' את הרב אלבז... וכן אצל האשכנזים ע"י מרן הרב שטיינמן ואח"כ מרן הרב קנייבסקי ועוד שהרחיבו את המועצת... למה צריך???? קצת השקפה נכונה לא יזיק...
וחוץ מזה הם אינם 'חברים שלי' אלא אברכים רבים בכמה אזורים בארץ שאני פוגש...
אם אתה חושב שהרחבת המועצת היא 'הכתרה' פוליטית מצבך עגום שבעתיים
יש בכך עיקרון נחוץ שמראים גדולי התורה לציבור שיש להם חלק פעיל בהנהגה
וכי אני סומך על החברי כנסת שנמצאים שם?? מבחינתי וכך דעת תורה, אם הם לא שליחים של גדולי ישראל אין לי קשר אליהם!!
ואם אין הנהגה רחבה ופעילה שמשמיעה דעתה דעת תורה ברמה, מה יש לחפש?? וד"ל
ותמשיכו לקשקש ולא תבינו איפה נעלמים פתאום ציבורים שלמים של בני תורה [לא מרביצי אלא 'משלנו'] מתנועת ש"ס...

אז אולי תסגור את המועצת לגמרי וזהו...
למה גדולי ישראל נלחמו להרחיב את המועצת?? עיין ערך חכם שלום ש'הכריח' את הרב אלבז... וכן אצל האשכנזים ע"י מרן הרב שטיינמן ואח"כ מרן הרב קנייבסקי ועוד שהרחיבו את המועצת... למה צריך???? קצת השקפה נכונה לא יזיק...
וחוץ מזה הם אינם 'חברים שלי' אלא אברכים רבים בכמה אזורים בארץ שאני פוגש...
יש בכך עיקרון נחוץ שמראים גדולי התורה לציבור שיש להם חלק פעיל בהנהגה
וכי אני סומך על החברי כנסת שנמצאים שם?? מבחינתי וכך דעת תורה, אם הם לא שליחים של גדולי ישראל אין לי קשר אליהם!!
ואם אין הנהגה רחבה ופעילה שמשמיעה דעתה דעת תורה ברמה, מה יש לחפש?? וד"ל
ותמשיכו לקשקש ולא תבינו איפה נעלמים פתאום ציבורים שלמים של בני תורה [לא מרביצי אלא 'משלנו'] מתנועת ש"ס...
אתה כל פעם מפתיע אותי מחדש... ממש דברים נבונים למשכילי דעת!!! רואים שאתה בענינים!!! אשריך!!!!

מחילה אי"ז נכון כלל, בדגש.
תסביר. למה לא???? אתה יודע כמה פעמים שמעתי את זה שהרב צדקה הוא קיצוני ומנהיג של קיצוניים הזויים....... בושה וחרפה... בגלל שבהנהגה לא רוצים משהו תקיף... אז מעיפים אותו לכל הרוחות.... ובנתיים שיש בחירות מתחנפים אליו... ומבקשים רק חתימה... ממש מסכנים.... חתימה???? איפה הייתם עד עכשיו???? שוב אני לא נגד ש"ס ולא נגד הרב דרעי חלילה, יש שמה כמה הזויים שהורסים את כל ההנהגה... פשוט טירוף!!!

מי זלזל, כתבתי שמרן זיע"א הכתיר את בנו, ולא צריך לזה את א"ד.
אני אינני חושב כך, אלא חבריך.... שציפו שאריה דרעי יכריז מי המנהיג הבא, כמו שכתבו בהודעה למעלה.
להרחיב את המועצת??
אין בעיה להרחיב את המועצת, אבל מכאן ועד לומר שמשוועים למנהיגות, בעוד שהיא קיימת וכנ"ל, רק שמתוקף תפקידו אינו נשיאה, זה ודאי מצב עגום.

תסביר. למה לא????
בושה וחרפה...
הוא מותיב לה והוא מפרק לה.
יישר כח!!
אל תשיב מתוך פזיזות. דו"ק.

ותו, לפני כן כתבת מדוע אריה דרעי לא הכריז מי המנהיג, משמע שאם היה מכתיר היה עוזר לכבודו לקבל מנהיגות מאותו גדול,
ומאידך הנך מעביר עליו ביקורת שאינו יודע (כביכול) להכתיר מנהיגים, עד כדי שכבודו תמה למה לא הכניס את חכם משה צדקה.

מי זלזל, כתבתי שמרן זיע"א הכתיר את בנו, ולא צריך לזה את א"ד.

אני אינני חושב כך, אלא חבריך.... שציפו שאריה דרעי יכריז מי המנהיג הבא, כמו שכתבו בהודעה למעלה.

אין בעיה להרחיב את המועצת, אבל מכאן ועד לומר שמשוועים למנהיגות, בעוד שהיא קיימת וכנ"ל, רק שמתוקף תפקידו אינו נשיאה, זה ודאי מצב עגום.
לידיעתך מרן הרב יצחק יוסף שליט"א אמר לי פה אל פה... אני לא עומד להיות המנהיג הבא... שיחפשו אותי.. אני באתי ללמוד תורה... אחרי הרבנות אני חוזר לישיבה ומקים שם לשכה... אז מה אתה מבלבל במח שיש לו כבר ההנהגה??? יש רבנים ענקיים מסלתה ושמנה של יהדות ספרד. והם לא מקבלים שום שרביט הנהגה לידיים... הם מקבלים כתפיים קרות בכל מקום.... משום שכולם חושבים שהם שייכים לסאטמר. וכדו'... תשים לך שמפמפים לך במח שיש הנהגה איזה הנהגה... הנהגה זה לא רק בהלכה... צריך גם מנהיגים שיתנו את הטון... אתה יודע שהרב דוד כהן שליט"א ר"י חברון מאז שהוא נכנס למועצת הדברים שלו בישיבה כבר יותר ממושמעים... הם מקבלים את זה שיש להם ראש ישיבה בסדר גודל שראוי להנהגה... אז הדברים מתקבלים ביותר... ודו"ק.

לידיעתך מרן הרב יצחק יוסף שליט"א אמר לי פה אל פה... אני לא עומד להיות המנהיג הבא...
כאמור, מנהיג הוא ענין מציאותי.
אתה יודע שהרב דוד כהן שליט"א ר"י חברון מאז שהוא נכנס למועצת הדברים שלו בישיבה כבר יותר ממושמעים..
אפשר ואפשר, אבל מכאן ועד לומר שאם מנהיג במציאות אינו מנהיג שהוכתר ע"י פולטיקאים, ולכן אין הנהגה, זה מרחק שמים וארץ.

כיום ציבור גדול מבני עדות המזרח רואים אותו כמנהיג. מציאות.

חזור
חלק עליון