• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מחלוקת הגר"י והרב דוד יוסף שליט"א

הרב דוד יוסף חולק על מרן??
שאלה של ס"ט!
בוודאי שהוא חולק על מרן!
כל בר בי רב דחד יומא שפעם פתח הוראה ברורה, רואה עד כמה הרב דוד ני"ו חולק על אביו על ימין ועל שמאל, הן בהלכות ברכות והן בהלכות שבת...
לא סתם הקב"ה סיבב שהוא לא ייבחר לרב ראשי לישראל (ושכך ימשיך אכי"ר) וממשיך דרך אביו.
אחיו הרב יצחק במשך 50 שנה בקושי חלק על אביו מרן זצ"ל באיזו הלכות בודדות.
ועוד חזון למועד...
לא הבנתי את ההתקפה. הרי מותר לרב דוד יוסף לחלוק על אביו. ולא גרע מרבי יהודה הנשיא שחלק על אביו, הרמב"ם שחלק על אביו, רבי אברהם בן הרמב"ם שחלק על אביו, רבנו תם שחלק על סבו וכו'.
ובפרט שהמחלוקות לא מאוד גדולות. הרב יעקב חלק על אביו בכללים, והרב דוד מסכים לכללי הפסיקה של אביו וחולק בפרטים, שבהלכה פלונית נגלו לנו עוד ראשונים שלא נדפסו בחיי אביו, ובהלכה אלמונית נראית לו סברת החולקים וכו'.

לא הבנתי את ההתקפה. הרי מותר לרב דוד יוסף לחלוק על אביו. ולא גרע מרבי יהודה הנשיא שחלק על אביו, הרמב"ם שחלק על אביו, רבי אברהם בן הרמב"ם שחלק על אביו, רבנו תם שחלק על סבו וכו'.
שכחת להוסיף ולרב יצחק משען על הרב דוד יוסף...
ובפרט שהמחלוקות לא מאוד גדולות. הרב יעקב חלק על אביו בכללים, והרב דוד מסכים לכללי הפסיקה של אביו וחולק בפרטים, שבהלכה פלונית נגלו לנו עוד ראשונים שלא נדפסו בחיי אביו, ובהלכה אלמונית נראית לו סברת החולקים וכו'.
באיזה כללים הרב יעקב חלק על אביו?
גם אני חשבתי כך, עד שיצא לאור ספרו בעיתה אחישנה, וראיתי שכמעט לא חולק על אביו אפי' בהלכות, ודאי שלא בכללים.
רק בנו ר' עובדיה בהע' חולק כסדר.
אבל בהלכות כמעט ולא חולק על אביו אפי' בהלכות, ודאי שלא בכללים.

יש רק כלל אחד שידוע לי שחולק על אביו בזה, והוא בענין סב"ל, שהוא חושש לסב"ל גם במקומות שמרן זיע"א לא חשש.
אבל בזה הרב דוד לא כ"כ שונה ממנו, כי הוא ג"כ חושש בהרבה מקומות לסב"ל דלא כאביו.

לא סתם הקב"ה סיבב שהוא לא ייבחר לרב ראשי לישראל (ושכך ימשיך אכי"ר)
אפשר בבקשה את המספרים של הלוטו?
דעת הקב"ה יודע, דעת הלוטו על אחת כמה וכמה...
[צריך בשביל איזה אשכנזי שנותן לי אחוזים...].

שכחת להוסיף ולרב יצחק משען על הרב דוד יוסף...
לא הבנתי
באיזה כללים הרב יעקב חלק על אביו?
גם אני חשבתי כך, עד שיצא לאור ספרו בעיתה אחישנה, וראיתי שכמעט לא חולק על אביו אפי' בהלכות, ודאי שלא בכללים.
תוכל לפרט מה הכוונה? האם סתם נוצר בציבור רושם לא נכון?
אם אני זוכר נכון, בזמנו שמעתי מהרב יעקב שלא אומרים סב"ל נגד האר"י. וזאת דוגמא למחלוקת בכללי פסיקה

ודעת מרן הרב עובדיה היא כמו שכתב בילקוט יוסף, כי כך כתב גם במהדורה הראשונה שכתב מרן בעצמו.
אז הרב דוד יוסף שליט"א חולק על מרן?
מרן הגאון ר' דוד יוסף שליט"א חולק על מרן בדברים מסוימים ממש ואיפה נכתב בספרי מרן זצ"ל שלא כדעת הגר"ד ??? ואיפה נכתב שלא כדעת הגר"י ???
לכן
כאן זה מחלוקות בדעת מרן הרב עובדיה
(עכשיו יקומו עלינו @ע"ה ס"ט ועוד)

תוכל לפרט מה הכוונה? האם סתם נוצר בציבור רושם לא נכון?
הרושם נוצר בגלל שחלק עליו במחלוקות נפיצות ופוליטיות, כמו הסכמי אוסלו, ושאר ההסכמים, ומצה עשירה. וגם בגלל שדיבר בהם בחריפות נגד דעת אביו.
אם אני זוכר נכון, בזמנו שמעתי מהרב יעקב שלא אומרים סב"ל נגד האר"י. וזאת דוגמא למחלוקת בכללי פסיקה
זה בדיוק מה שכתבתי:
יש רק כלל אחד שידוע לי שחולק על אביו בזה, והוא בענין סב"ל, שהוא חושש לסב"ל גם במקומות שמרן זיע"א לא חשש.

מרן הגאון ר' דוד יוסף שליט"א חולק על מרן בדברים מסוימים ממש ואיפה נכתב בספרי מרן זצ"ל שלא כדעת הגר"ד ??? ואיפה נכתב שלא כדעת הגר"י ???
לכן
כאן זה מחלוקות בדעת מרן הרב עובדיה
(עכשיו יקומו עלינו @ע"ה ס"ט ועוד)
אני מוכן לקום, אבל לא הבנתי מה כתבת.

הרושם נוצר בגלל שחלק עליו במחלוקות נפיצות ופוליטיות, כמו הסכמי אוסלו, ושאר ההסכמים, ומצה עשירה. וגם בגלל שדיבר בהם בחריפות נגד דעת אביו.

זה בדיוק מה שכתבתי:
מעניין. אשתדל לשים לב מעתה והלאה.
הספר שהזכרת בעיתה אחישנה, הכוונה לקונטרס על פרוזבול?

מעניין. אשתדל לשים לב מעתה והלאה.
הספר שהזכרת בעיתה אחישנה, הכוונה לקונטרס על פרוזבול?
לא הכוונה על המועדים, הספר שנשלח לדפוס בחייו, והגיע מהדפוס אחרי פטירתו (איני זוכר אם הגיע ליום השבעה, או ליום השלושים).

וכן ראינו בברכת "הגומל" שהגר"ד מורה לאדם שהיה בים ולא נכנס ממש לעמוק לא יברך "הגומל" מדין סב"ל אמנם מרן זצ"ל (חזו"ע ט"ו בשבט) פסק שיברך גם אם נכנס מעט למים. ועוד היד נטויה
ולכאורה
הרי מרן בעצמו אמר שאומרים:
סב"ל נגד מרן
סב"ל נגד האר"י
ואם אלו סב"ל גם מרן סב"ל??
ומעניין מאוד אני חושש לסב"ל במקרים כאלה שאין הרבה דעות שמסכימות עם מרן זצ"ל.

חזור
חלק עליון