• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מכתב של מרן זצ"ל באנגלית עם התייחסות לתורת הקבלה

בנימין לוריא

Administrator
חבר צוות
מכתב של מרן זצ''ל באנגלית עם התייסות לתורת הקבלה 1.jpg
מכתב של מרן זצ''ל באנגלית עם התייסות לתורת הקבלה 2.jpg
נדיר עד בלתי מצוי: מכתב קבלי באנגלית מאת מרן מלכא הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זיע"א
מכתב ארוך, חשוב ונדיר, בעל תוכן קבלי, אודות ישיבת המקובלים 'בית אל' שייסד הרש”ש. בחתימת יד קדשו של מרן הראשון לציון חכם עובדיה יוסף. [ירושלים], אלול, תשל"ט [1979]. אנגלית.
במכתבו המתפרס על פני שני עמודים, מרחיב הרב עובדיה אודות חשיבות ישיבת המקובלים 'בית א-ל' בעיר העתיקה מיסודו של גדול המקובלים רבינו הרש"ש. הרב עובדיה מספר על חשיבותה של ישיבת המקובלים הותיקה הזו בעיניו. ומברך ברכות רבות מאוד בשפה האנגלית.
המכתב שלפנינו נדיר ביותר. ראשית, מכתב באנגלית מאת הרב עובדיה. אולם נדירותו של המכתב היא הרבה מעבר לכך – בהיותו אולי המכתב היחיד הידוע עם התיחסותו של מרן לתורת הקבלה. כגודל פרסומו של הרב עובדיה כ'גדול הדור' בתורת הנגלה, בה במידה יחסו לתורת הנסתר כמעט בלתי ידוע, הוא אינו מתייחס לתורת הנסתר לא באלפי תשובותיו ולא בספריו העוסקים רובם ככולם בנושאים הלכתיים. לפנינו הבטה חד-פעמית אודות ייחסו של הרב עובדיה לתורת הנסתר.

*אשמח אם יש מי שיכול לתרגם לנו את כל הנכתב...*

הוא אינו מתייחס לתורת הנסתר לא באלפי תשובותיו ולא בספריו
בד"כ, אם כי יש כמה יוצאים מן הכלל שמצטט את חכמי הקבלה ומפרש, כגון בפי' "ובכן" בתפילת שמו"ע של ימים נוראים ועוד. וזכורני גם בביאור אני והו הושיעה נא בסוכות יש קצת ביאורי חסידות. ופעמים שכ' רק מראה מקום והפותח יראה שם ביאורים נרחבים.

הצג קובץ מצורף 4441
הצג קובץ מצורף 4442
נדיר עד בלתי מצוי: מכתב קבלי באנגלית מאת מרן מלכא הראשל"צ הרב עובדיה יוסף זיע"א
מכתב ארוך, חשוב ונדיר, בעל תוכן קבלי, אודות ישיבת המקובלים 'בית אל' שייסד הרש”ש. בחתימת יד קדשו של מרן הראשון לציון חכם עובדיה יוסף. [ירושלים], אלול, תשל"ט [1979]. אנגלית.
במכתבו המתפרס על פני שני עמודים, מרחיב הרב עובדיה אודות חשיבות ישיבת המקובלים 'בית א-ל' בעיר העתיקה מיסודו של גדול המקובלים רבינו הרש"ש. הרב עובדיה מספר על חשיבותה של ישיבת המקובלים הותיקה הזו בעיניו. ומברך ברכות רבות מאוד בשפה האנגלית.
המכתב שלפנינו נדיר ביותר. ראשית, מכתב באנגלית מאת הרב עובדיה. אולם נדירותו של המכתב היא הרבה מעבר לכך – בהיותו אולי המכתב היחיד הידוע עם התיחסותו של מרן לתורת הקבלה. כגודל פרסומו של הרב עובדיה כ'גדול הדור' בתורת הנגלה, בה במידה יחסו לתורת הנסתר כמעט בלתי ידוע, הוא אינו מתייחס לתורת הנסתר לא באלפי תשובותיו ולא בספריו העוסקים רובם ככולם בנושאים הלכתיים. לפנינו הבטה חד-פעמית אודות ייחסו של הרב עובדיה לתורת הנסתר.

*אשמח אם יש מי שיכול לתרגם לנו את כל הנכתב...*
עכשיו רק ראיתי את זה. אני על זה לתרגם... תאחלו לי בהצלחה :)

בהצלחה!
ותודה רבה.
והנה הוא התרגום:
לאחינו היהודים בישראל ובתפוצות ה' עמכם
הרווחה שלך עולה כל הזמן
אני פונה אליכם בזאת וקורא לכם בהכרזה קדושה זו לתת בנדיבות למען חידוש ישיבת המקובלים (מיסטיקנים) "בית-אל" השוכנת בין חומות העיר העתיקה של עיר הקודש ירושלים שנוסדה על ידינו. הרבנים הקדושים המקובלים לפני כשתי ידיים ולפני חמישים שנה בהם למדה והפצה תורה באינטנסיביות ושם התפללו יהודים במסירות נפשו של האר"י (רבי יצחק לוריא) יהי סגולתם במקום אמן.
לשממותנו הגדולה הישיבה הקדושה הזו נהרסה על ידי האויב שנחרב עד היסוד במלחמת השחרור כעת ידידנו הנכבד ראש הישיבה המכובד הרה"ג המקובל הגדול רבי מאיר יהודה געץ יחיה בשמחות ויראה את הישיבה עומדת. במקומו הציב לעצמו את המשימה להחזיר את הישיבה לתפארתה המקורית וכבר אסף תלמידי חכמים לומדי קבלה לחדש את הימים של פעם הוא החל במלאכת הקודש וממשיך בה שה' ייתן לו כוח
לכן אני פונה לאחינו התורמים והמועילים של עמנו כדי לתרום בנדיבות וברצון טוב למען הישיבה הקדושה הזו ותשמור עליהם מעלת מצווה זו אלף פעמים ותביא להם חיים ארוכים ושגשוג כי התורה היא עץ החיים לאוחזים בה ומחזיקיה מאושר
ועל ההכרזה הנ"ל אני חותם בזאת את חתימתי ביום זה, יום שישי ט"ו באלול התשל"ט
בברכת ויבואו עליך כל הברכות הללו
בברכת שנה טובה
מבורכת בהרבה שנים טובות ונעימות
עובדיה יוסף

מוה"ר הראש"ל סיפר שפעם נסע עם רבינו עובדיה ברחובות חו"ל והיה מרן מקריא לו את השלטים שכתובים באנגלית על החנויות [כמדומה ששאלתי אותו בו בפרק אם ידע רבינו לקרוא ערבית ואמר שלא יודע, אבל בכתבי יד עתיקים של רבינו עובדיה הוא כותב את המספרים בספרות ערביות]

מוה"ר הראש"ל סיפר שפעם נסע עם רבינו עובדיה ברחובות חו"ל והיה מרן מקריא לו את השלטים שכתובים באנגלית על החנויות [כמדומה ששאלתי אותו בו בפרק אם ידע רבינו לקרוא ערבית ואמר שלא יודע, אבל בכתבי יד עתיקים של רבינו עובדיה הוא כותב את המספרים בספרות ערביות]
למי סיפר?

חזור
חלק עליון