• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מלחמה בצפון

בנימין לוריא

Administrator
חבר צוות
שמעתי היום מכמה אנשים שהולכת להתפתח בקרוב מלחמה בצפון.
העניין כאן זה לא אם תפתח מלחמה או לא, זה לא נפק"מ בשבילנו ובוודאי אין המקום בפורום זה.
(אין לי מטרה להלחיץ, וק"ו כשאין הדברים ממקור מוסמך ואין להאמין לשמועות, אך ברצוני להתעכב על נקודה אחרת).
אח"כ שמעתי אחד אומר שאם וכאשר תהיה מלחמה בצפון זה יהיה שונה לגמרי ממה שהיה בעזה. בעזה זה צעצועים. משחק ילדים. ללבנון יש טילים שיכולים להגיע הרבה יותר רחוק, וטילים הרבה יותר מדוייקים, וגם כמות הרבה יותר גדולה של טילים, שכן זה לא כמו עזה שהיו צריכים להעביר אליהם נשק במנהרות אלא הם יכולים לקבל נשק בצורה רגילה מסוריה, מאיראן ועוד.
אז אמרתי לאותו אחד שהוא ממש מרגיע אותי במה שהוא אומר.
אם בדרך הטבע היינו יכולים לנצח, כמובן עם סייעתא דשמיא, אבל בצורה שהקב"ה מכניס את זה בתוך דרך הטבע, אז יש לנו מקום לחשוב איך בדיוק זה יקרה ומה יקרה וכו', אבל אחרי שבדרך הטבע אין לנו סיכוי, ממילא אנחנו עוברים למצב של מעל דרך הטבע ואז רק הקב"ה עושה את הכל מעל דרך הטבע, ואז בכלל אין לנו מה לחשוש ולחשוב איך יהיה ומה יהיה כיון שזה מעל דרך הטבע.
בכל מלחמה הקב"ה מנהל את המלחמה ואנחנו רק השחקנים, אבל כשזה מעל דרך הטבע בצורה מוחלטת אז אנחנו אפי' לא שחקנים.
(כמובן שכל מלחמה היא מעל דרך הטבע, אבך כוונתי בצורה מוחלטת. כגון: אם מישהו הוציא אקדח וירה בעיניים עצומות ופגע במחבל וכד', זה נס אבל שמולבש בתוך דרך הטבע. משא"כ אם מטאטא יורה זה לגמרי מעל דרך הטבע).
אז א"כ, כרגע אנחנו רק בידיים של הקב"ה בצורה מוחלטת.
בד"כ הקב"ה מבקש מאיתנו שנעשה השתדלות והוא יילחם לנו, אבל אם אין לנו אפשרות לעשות השתדלות אז הקב"ה נלחם בשבילנו לגמרי.
אם אנחנו נמצאים ב'מלחמת עמלק' אז אנחנו יכולים לנצח בדרך הטבע, אבל אם אנחנו עומדים על שפת ים סוף, אז אין שום סיכוי בצורה טבעית ואז זה רק שהקב"ה ישנה את הטבע ויקרע את הים וכד'.
אז גם כאן. כאשר אנחנו עוברים למצב של מעל דרך הטבע אני הרבה יותר רגוע גם מבחינה נפשית, כי אתה לא חושב איך בדיוק ננצח וכד', כלומר איך ה' יכניס את הניצחון בדרך הטבע, כיון שהדבר ברור שזה מעל דרך הטבע, ואז יכול להיות שפתאום האדמה תפתח את פיה וכד', עכשיו זה כבר בידיים של הקב"ה בדברים שאנחנו בכלל לא חושבים עליהם, אז כך אני חושב שאנחנו יכולים להיות הרב יותר רגועים, גם מבחינה טכנית ונפשית.

נערך לאחרונה:
שמעתי היום מכמה אנשים שהולכת להתפתח בקרוב מלחמה בצפון. (הם טענו שכנראה כבר בימים הקרובים ואולי אפי' בשבת הקרובה).
אולי כדאי לעדן את הניסוח.....
זה קצת מלחיץ במיוחד שזה לא ממקור מוסמך
או שמא כבודו באמת מדבר ממקור מוסמך?

שמעתי היום מכמה אנשים שהולכת להתפתח בקרוב מלחמה בצפון. (הם טענו שכנראה כבר בימים הקרובים ואולי אפי' בשבת הקרובה).
העניין כאן זה לא אם תפתח מלחמה או לא, זה לא נפק"מ בשבילנו ובוודאי אין המקום בפורום זה.
רק שאח"כ שמעתי אחד אומר שאם וכאשר תהיה מלחמה בצפון זה יהיה שונה לגמרי ממה שהיה בעזה. בעזה זה צעצועים. משחק ילדים. ללבנון יש טילים שיכולים להגיע הרבה יותר רחוק, וטילים הרבה יותר מדוייקים, וגם כמות הרבה יותר גדולה של טילים, שכן זה לא כמו עזה שהיו צריכים להעביר אליהם נשק במנהרות אלא הם יכולים לקבל נשק בצורה רגילה מסוריה, מאיראן ועוד.
אז אמרתי לאותו אחד שהוא ממש מרגיע אותי במה שהוא אומר.
אם בדרך הטבע היינו יכולים לנצח, כמובן עם סייעתא דשמיא, אבל בצורה שהקב"ה מכניס את זה בתוך דרך הטבע, אז יש לנו מקום לחשוב איך בדיוק זה יקרה ומה יקרה וכו', אבל אחרי שבדרך הטבע אין לנו סיכוי, ממילא אנחנו עוברים למצב של מעל דרך הטבע ואז רק הקב"ה עושה את הכל מעל דרך הטבע, ואז בכלל אין לנו מה לחשוש ולחשוב איך יהיה ומה יהיה כיון שזה מעל דרך הטבע.
בכל מלחמה הקב"ה מנהל את המלחמה ואנחנו רק השחקנים, אבל כשזה מעל דרך הטבע בצורה מוחלטת אז אנחנו אפי' לא שחקנים.
(כמובן שכל מלחמה היא מעל דרך הטבע, אבך כוונתי בצורה מוחלטת. כגון: אם מישהו הוציא אקדח וירה בעיניים עצומות ופגע במחבל וכד', זה נס אבל שמולבש בתוך דרך הטבע. משא"כ אם מטאטא יורה זה לגמרי מעל דרך הטבע).
אז א"כ, כרגע אנחנו רק בידיים של הקב"ה בצורה מוחלטת.
בד"כ הקב"ה מבקש מאיתנו שנעשה השתדלות והוא יילחם לנו, אבל אם אין לנו אפשרות לעשות השתדלות אז הקב"ה נלחם בשבילנו לגמרי.
אם אנחנו נמצאים ב'מלחמת עמלק' אז אנחנו יכולים לנצח בדרך הטבע, אבל אם אנחנו עומדים על שפת ים סוף, אז אין שום סיכוי בצורה טבעית ואז זה רק שהקב"ה ישנה את הטבע ויקרע את הים וכד'.
אז גם כאן. כאשר אנחנו עוברים למצב של מעל דרך הטבע אני הרבה יותר רגוע גם מבחינה נפשית, כי אתה לא חושב איך בדיוק ננצח וכד', כלומר איך ה' יכניס את הניצחון בדרך הטבע, כיון שהדבר ברור שזה מעל דרך הטבע, ואז יכול להיות שפתאום האדמה תפתח את פיה וכד', עכשיו זה כבר בידיים של הקב"ה בדברים שאנחנו בכלל לא חושבים עליהם, אז כך אני חושב שאנחנו יכולים להיות הרב יותר רגועים, גם מבחינה טכנית ונפשית.
אני קראתי את דבריך ולא הבנתי ממה אתה רגוע? אומנם צריך לבטוח בה' שיעשה ניסים. אבל מה עם השתדלות? מה עם בכיות על עמ"י? מה עם לא לעזוב את הספר ומה עם תהילים כל המשפחה? מה עם תעניות למי שבדרגות? חבר'ה, לא סתם שומעים דברים כאלו. אל תהיה מעודד, תהיה חרד, אשרי אדם מפחד תמיד. יש לנו אחריות על כל עמ"י. לא סתם הראשון לציון עשה כ"כ הרבה עצרות תפילה ובפרט בכותל כפי שסיפר בפינת ההלכה היום.
המצב מחייב לחזור בתשובה שלימה. אל תרגיע אנשים, גם אל תפחיד, אבל צריך לקחת אחריות על מעשינו ולא להיות שאננים בתקוה שיעשו ניסים שאנחנו לא ראויים להם חלילה.

זה קצת מלחיץ במיוחד שזה לא ממקור מוסמך
למה מלחיץ? ה' ילחם לכן ואתם תחרישון.
או שמא כבודו באמת מדבר ממקור מוסמך?
בעיקרון כתבתי:
ולא התכוונתי להתעכב על עצם העניין.
זה הגיע מכמה אנשים שונים. אחד ששמע מקרוב משפחה אחד משכן וכד' שהקפיצו אותם לצפון. לא יודע בדיוק. עכ"פ לא ממקור מוסמך.

אני קראתי את דבריך ולא הבנתי ממה אתה רגוע? אומנם צריך לבטוח בה' שיעשה ניסים. אבל מה עם השתדלות? מה עם בכיות על עמ"י? מה עם לא לעזוב את הספר ומה עם תהילים כל המשפחה? מה עם תעניות למי שבדרגות? חבר'ה, לא סתם שומעים דברים כאלו. אל תהיה מעודד, תהיה חרד, אשרי אדם מפחד תמיד. יש לנו אחריות על כל עמ"י. לא סתם הראשון לציון עשה כ"כ הרבה עצרות תפילה ובפרט בכותל כפי שסיפר בפינת ההלכה היום.
המצב מחייב לחזור בתשובה שלימה. אל תרגיע אנשים, גם אל תפחיד, אבל צריך לקחת אחריות על מעשינו ולא להיות שאננים בתקוה שיעשו ניסים שאנחנו לא ראויים להם חלילה.
בהודעה הנ"ל דיברתי על ההשתדלות הפיזית.
כלומר, האם מספיק רק להתפלל או שיש גם להשתדל במעשים בשטח.
אז אם אפשר לנצח בדרך הטבע אנחנו צריכים לעשות מעשים, כמו שהיה במלחמת עמלק וכד'.
ואם א"א בכלל בדרך הטבע אז אנחנו בכלל לא צריכים לעשות מעשים, כמו שהיה לדוגמא בעשרת המכות או בקריעת ים סוף, שלא היו מעשים שיכולים באמת לעזור לצאת מהצרה.

אגב. ה' ילחם לכם. בתנאי שאתם תחרישון בבתי כנסיות ובתי מדרשות מדברים בטלים.
כמובן. אין ספק.
ואולי באמת כאן המקום לעורר ע"פ הנ"ל, שאם בצורה טבעית באמת לא תהיה לנו אפשרות להשתדל ממילא 'נשלים' את זה ע"י ריבוי תפילות, מצוות ומעשים טובים.
קריינא דאגרתא.

בכגון זה יש לעשות השתדלות, והיא להרבות בתורה ותפילה, ויש לדעת שתורה ותפילה אינה רק בגדר השתדלות אלא הרבה מעבר לזה. זה המגן שלנו.
שכל אחד יקח על עצמו בל"נ להוסיף בלימוד התורה, בכמות או באיכות.

כמובן שאין להכנס ללחץ, לא לפחד, אלא להיות ב "שלוות הנפש" . אבל יש להבין את חומרת המצב, וכמו שאמרו בגמ' שברקים ורעמים באים לפשט עקמומיות שבלב. וה"ה לאזעקות, וכיו"ב.
נרבה בתורה ותפילה ויחד ננצח בעזה"י.

שבוע שעבר ביום חמישי בא אלי בבהלה אחד מבעלי הוואצאפים ואמר לי תתכונן הלילה בשעה 12 תפרוץ מלחמה וכל הערבים יחדרו לארץ ועוד הרבה שטויות שאומרים במכשיר הטמא שלו. ברוך ה' אנחנו עדיין כאן...

שבוע שעבר ביום חמישי בא אלי בבהלה אחד מבעלי הוואצאפים ואמר לי תתכונן הלילה בשעה 12 תפרוץ מלחמה וכל הערבים יחדרו לארץ ועוד הרבה שטויות שאומרים במכשיר הטמא שלו. ברוך ה' אנחנו עדיין כאן...
טוב ודאי שאלו שמברברים שעה מדוייקת אינם יודעים. וכן יום מדוייק. ובפרט של חדירה של האוייב. אבל זה שאנחנו ניזום, ובזמן הקרוב (מאוד) כנראה זה לא סוד גדול.....

חזור
חלק עליון