ספר תורה שרוי בצער

חסום
בהודעה בעמוד קודם קישרו לווידאו פתוח

מתוך דברי ראש הישיבה הגאון ר' יהודה עדס שליט"א לרפו"ש על מרן רבינו זצ"ל בהספד בהיכל ישיבת "קול יעקב"
"למרות חילוקי הדעות בינינו, הן בדרכי הלימוד והן בהשקפה, אהבת נפש עזה שררה, עוד מלפני עשרות שנים היה הרב עומד בחו"ל ומדבר בשבח ישיבת קול יעקב עכשיו זוהי הזדמנות להעמיד דברים על דיוקם, כי היו בזה ניסוחים לא נכונים של אנשים לא אחראים. כשאשתו של הרב שלמה זלמן אויערבך נפטרה, הלכתי לנחם אותו, והרב שך גם בא ורצה לדבר איתי. לאחר שניחמנו עליתי לרכב של הרב שך והוא דיבר איתי, והציע לי להקים מועצת של ראשי ישיבות ספרדיות שיתאגדו לצורך הקמת מפלגה. כשביקש ממני זאת אמרתי לו 'כבודו מצווה או מבקש?' ואמר לי שזו בקשה, אז אמרתי לו שאני רוצה לחשוב והוא הסכים, לאחר כמה זמן אמרתי לו שאני לא רוצה כי זה יפריע לי ללמוד. אז הרב שך פנה למרן בהצעה הזו, ומרן הסכים כדי לקדש שם שמיים. לאחר שהרב עובדיה הסכים הוא פנה אלי ורצה שאעזור לו בזה. הוא אמר לי 'אתה מבין בזה'. אמרתי לו שהרב שך פנה אלי ואני לא מוכן, והוספתי אם אני שמבין בזה לא - אז כל שכן אתה שכולך תורה. בהמשך אף נסעתי לרב שך ואמרתי לו 'הרב עובדיה זה אדם שכל כולו תורה, שום דבר אין לו בעולם חוץ מלימוד'. אבל הם ראו בזה הצלת הדור ולא שמעו לי פעם אחת, לאחר שפתח את המפלגה, נפגשתי עימו, ומיד דיברו על זה בתקשורת. אני קבלתי מאבי זצ"ל להתרחק מפרסום ככל האפשר. אבל תמיד שררה בינינו אהבה גדולה מאד, ויש אנשים שניסו ליצור ח"ו כאילו יש מחלוקת. בהמשך סיפר כי כאשר רצו לשפוט את הגר"ע בעקבות דבריו על יוסי שריד, חששתי מכך משום כבוד התורה, באתי אליו והתחננתי בפניו שלא יילך לבית משפט. אמרתי לו שאותו השר בגזרות שלו צריך להוכיח שהוא לא עמלק. והוספתי כי אם ירצו לעשות משהו אני ארעיש את כל עולם התורה לכבודו של הרב, אבל שהרב לא ילך, ושמע לי ולא הלך הצטערתי מאד שלא היינו בקשר חזק",
כאן פרץ הגר"י עדס בבכי והמשיך לומר, "אהבתי אותו אהבת נפש והצטערתי על שלא הייתה לי אפשרות להתקשר אותו מעשית. אין מילים לתאר את גודל ההתמדה שלו. בהלוויה אמרתי כי הייתה זו עת רצון כאשר כמיליון איש באו לחלוק כבוד לתורה הקדושה".
עוד אמר בסוף דבריו ש"במהלך כל השבעה לא יחגגו במסיבות למי שמתארס וכדומה, אלו הם שבעת ימי אבלות של עם ישראל"
אחר המחילה, הדברים לא נכונים בכלל. ללא קשר מי אמר אותם שכבודו במקומו מונח.
הפנייה להרב שך הייתה לאחר שכבר מרן הרב עובדיה היה בפנים.
הייתה ציפייה מצד אנשים מסויים שהגאון רבי יהודה עדס ינהיג את הספרדים, ומאז שזה לא צלח, נהיה קרע.
עוד לפני כן, הרב יהודה עדס הקים את קול יעקב לאחר שמרן זצ"ל דחף אותו לזה בכל כוחו (והסיבות ידועים ליודעי דבר), ועזר לו לייסד את הישיבה ולבסס אותה כלכלית, מה שלא עזר לאף אחד אחר, ויש בידי הוכחות חותכות לזה. וקרה אחר כך מה שקרה.

יש הקלטה?
אתה תמללת?
אני שואל, מכון שדברי הרב @ישועה ורחמים:
הייתה ציפייה מצד אנשים מסויים שהגאון רבי יהודה עדס ינהיג את הספרדים, ומאז שזה לא צלח, נהיה קרע.
עוד לפני כן, הרב יהודה עדס הקים את קול יעקב לאחר שמרן זצ"ל דחף אותו לזה בכל כוחו (והסיבות ידועים ליודעי דבר), ועזר לו לייסד את הישיבה ולבסס אותה כלכלית, מה שלא עזר לאף אחד אחר, ויש בידי הוכחות חותכות לזה. וקרה אחר כך מה שקרה.
נכונים מאוד.
כי הרי חכם שלום זצ"ל הקים את ש"ס בי-ם, וכפי שיספר כמה פעמים, ורק כשרצו לרוץ בארצי פנו למרן זיע"א, וסה"כ ביקשו תמיכה מהרב שך. אבל כלל לא הרב שך פתח את זה, וכלל לא היה מעורב לפני מרן זיע"א.
ופלא בעיני אם אמר זאת, ללא שיהיה ראיה ברורה שאמר.

ראש הישיבה המאור הגדול רבי יהודה עדס, לרפו"ש, היה בידידות אמיצה שבעים שנה עם מרן רבינו אליהו בקשי דורון נבג"מ.
בשנים האחרונות אף גרו בשכנות בשכונת בית וגן, והרב בקשי היה מתפלל בית כנסת של יוצאי דרום אמריקה שרבים שם קשורים לקול יעקב,
ותמיד היה הרב עדס מתעניין מה דעתו,
רבי יהודה היה גם עד בחתונת הרב בקשי. וגם חתם לו ערבות על סכומי כסף גדולים כאברכים צעירים (יחד עם הגר"א סלים - בעבר פרסמנו צילום השטר הנ"ל משנת התשכ"ג בהדרך)
כמו כן כידוע הרב בקשי היה מלומדי כולל קול יעקב, בשנים הראשונות והרב עדס זיהה כבר אז את העוצמות שלו
שמעתי פעם מהגאב"ד רש"י זעפרני שליט"א תחת אחד השיחי"ם, כי קול יעקב היה כולל עם דרישות קפדניות במיוחד, והרב עדס היה תובע מהאברכים רמה והתמדה למעלה למעלה ראש, והרבה פעמים כדרכו של עולם היו חילוקי דעות, ותמיד הרב בקשי היה מסדר ת הענינים במזגו הנעים והנוח.
אגב, החברותא של הרב בקשי היה הרב וינטר מקול יעקב - תלמידו חביבו של הגר"ש רוזובסקי.
בשנת התשס"ח, בחתונת נכדו חביבו של הרב בקשי, הג"ר עמיאל ארבה, שהיה כבחור עילוי עצום, הגיע הרב עדס לחתונה, ורקד עם הרב בקשי שעה ארוכה
לפי מה ששמעתי הורה הגר"ד אברהם לומר פרקי תהילים בכל המוסדות, בתתי"ם ובישיבות הקטנות והגדולות לומר פרקי תהילים לרפואתו

אתמול כ בטבת הוציא מרן שליט''א מכתב להתפלל וללמוד לרפואתו של ההרב עדס
מאד התרגשתי לראות את מכתבו של מרן הראשון לציון שליט"א להתפלל עבור הרב עדס שליט"א
כאן רואים בחוש שכל כוונתיו של מרן הרשל"ץ שליט"א משך כל השנים היו אך ורק לשם שמים בלבד, כפי שתמיד הוא בעצמו אומר!

כאן רואים בחוש שכל כוונתיו של מרן הרשל"ץ שליט"א משך כל השנים היו אך ורק לשם שמים בלבד,
פשוט וברור וזה הרבה אנשים בעיקר ''בבני ברק'' חושבים שמרן שליט''א יש לו משהו נגד מישהו וזה מזכיר לי את דרכו של מרן זצוק''ל שגם אותם שהתיקיפו אתו וירדו לחיו הוא כיבד את כולם עד שזה הגיע לדבר ה' זו הלכה שלא נשא פנים לאיש

למה להזכיר עוונותיו בשעה קשה זו?!

פשוט וברור וזה הרבה אנשים בעיקר ''בבני ברק'' חושבים שמרן שליט''א יש לו משהו נגד מישהו וזה מזכיר לי את דרכו של מרן זצוק''ל שגם אותם שהתיקיפו אתו וירדו לחיו הוא כיבד את כולם עד שזה הגיע לדבר ה' זו הלכה שלא נשא פנים לאיש

היום בבוקר, בברית מרן שליט"א, אחרי שהיה סנדק הזכיר את הרב עדס לרפו"ש, וכמה מהציבור ה'בני תורה' שהיו שם נבהלו.

2.1.2024 09:58
נתי קאליש ב'קול חי': מצבו של חבר מועצת גדולי התורה מרן הגר"ד יהודה עדס משתפר, אך עדיין קשה וזקוק לרחמי שמיים. המשיכו להעתיר בתפילה לרפואת הרב יהודה בן חיה אסתר.

הסקופים: זקן ראשי הישיבות הגאון רבי יהודה עדס עובר סדרת טיפולים ולדברי הרופאים מדובר ביממה קריטית להתגברות על הזיהום ונשימה עצמונית. התפללו לרפואת הגאון הרב יהודה בן חיה אסתר.

הסקופים: זקן ראשי הישיבות הגאון רבי יהודה עדס עובר סדרת טיפולים ולדברי הרופאים מדובר ביממה קריטית להתגברות על הזיהום ונשימה עצמונית. התפללו לרפואת הגאון הרב יהודה בן חיה אסתר.
הועלה כבר אתמול בבוקר, מה שאומר שלכאו' היממה הזו כבר במאחרינו.

אתה טועה כנראה מחוסר ידיעה ומקורות...

חזור
חלק עליון