• ניתן לשלוח מערכות ויישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

שאלות דחופות בהלכות ממרח - אני חייב תשובות למחר!

אושרי רביב

Well-known member
שלום רב לאוהבי תורתך
מחר אני צריך להגיש את החומר להדפסה, ואני צריך את חוות דעתו של מרן רבינו הגדול בנידונים הבאים, אם מישהו ראה:
חולה שיש בו סכנת אבר, מותר לכתחילה לעושת מלאכה מדרבנן ללא שינוי. האם יש התייחסות?
חולה שאין בו סכנה מותר ליטול תרופות בשבת אפילו שאין סכנת אבר. האם יש התייחסות?
מריחת משחה עבה כדי למנוע התפתחות של פצעי לחץ?
מריחת משחה סמיכה לחולה שיש בו סכנת אבר, האם מרן התייחס לזה? חוץ משו"ע סי' שיד סעיף יא.
חולה שיש בו סכנת אבר, מריחת משחה סמיכה, חוץ משו"ע סי' שכח סעיף יז.
חולה שאין בו סכנה ומצטער כל גופו, למרוח משחה רכה ביותר. חוץ משו"ע סי' שכח סעיף א יז ולז.
מריחת משחה קשה על תחבושת, אם לא קשה אבל סמיכה, ולצורך חולה שיש בו סכנת אבר. ואם היא רכה ביותר?
להוציא משחה מהשפופרת בשבת, האם חייבים תנאי שישים ישירות על הפצע או הגזה, וכן על ידי מקל אוזניים, אבל על גבי האצבע אסור?
חומר נוזלי שמורחים על הגוף בכדי להרחיק יתושים, מה הדין לכתחילה ואם כבר נעקץ?
מריחת קרם על שפתיים סדוקות או יבשות?
האם מותר להחליק חפצים על נייר זכוכית או משבח או פצירה משום ממחק? ע' אורחות שבת חלק א עמ' תעב. האם לדידן מותר?
כלים מלוכלכים שאינם נצרכים לשבת ואסור לשטוף אותם, אבל יש חשש שהלכלוך יביא זבובים וחרקים וכדומה. האם מותר להשרותם במים?
כלים מלוכלכים שיש חשש שידבקו שאריות אוכל בדפנות ויקשה לנקותם, אם האוכל עדין לא נדבק, האם מותר להשרות אותם במים?
סילונית מים המחוברת לברז בערב שבת, האם מותר להשתמש בה? ומה הדין לחבר את הסילונית ולהחליף את הראש שלה בשבת?
להשתמש בפקקי אוזניים העשויים משעוה או מסיליקון, האם יש להחמיר. ואם פקקי האוזניים עשוים מגומי?

אין לך הרשאות מספיקות להגיב כאן.
חזור
חלק עליון