• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

תפילין אחר השקיעה

abc123

Well-known member
בילקו"י הובא שמי שלא הניח תפילין עד השקיעה יניח אחרי ובלבד שלא יגיע צאת הכוכבים.
מאידך גיסא כתוב שמי שהיה עם תפילין לפני השקיעה יוריד ישר בשקיעה שלא יבואו לטעות שמותר לכתחילה להניח תפילין אחרי השקיעה.
במציאות א', שהניח אחר השקיעה, האם צריך להוריד ישר? בלי שמע ישראל ובלי קדש וכו'?

בילקו"י הובא שמי שלא הניח תפילין עד השקיעה יניח אחרי ובלבד שלא יגיע צאת הכוכבים.
מאידך גיסא כתוב שמי שהיה עם תפילין לפני השקיעה יוריד ישר בשקיעה שלא יבואו לטעות שמותר לכתחילה להניח תפילין אחרי השקיעה.
במציאות א', שהניח אחר השקיעה, האם צריך להוריד ישר? בלי שמע ישראל ובלי קדש וכו'?
הביאור הוא:
מי שלא הניח כלל באותו יום כדי שלא יהא חלילה בגדר קרקפתא דלא מנח תפילין (לפחות לחלק מהפוסקים) יניח וברור שיקרא ק"ש וכו'
אך לכתחילה יורידם מיד בזמן.
לדידי קשיא לי מה הדין בתפילין דר"ת לאיחר השקיעה האם יניח גם לאחר צאה"כ דהגאונים אם לאו? זכורני מלפני כמה שהים שראיתי באחד מספרי מרן הראש"ל בענין. וכעת איני זוכר היכן ומה העלה בדיוק.

לדידי קשיא לי מה הדין בתפילין דר"ת לאיחר השקיעה האם יניח גם לאחר צאה"כ דהגאונים אם לאו? זכורני מלפני כמה שהים שראיתי באחד מספרי מרן הראש"ל בענין. וכעת איני זוכר היכן ומה העלה בדיוק.

הביאור הוא:
מי שלא הניח כלל באותו יום כדי שלא יהא חלילה בגדר קרקפתא דלא מנח תפילין (לפחות לחלק מהפוסקים) יניח וברור שיקרא ק"ש וכו'
אך לכתחילה יורידם מיד בזמן.
רק לציין שבשוע מבואר שם הציבור קבלו שבת לא יניח תפילין אעפ שלא הניח והוא פלאי

חזור
חלק עליון