• ניתן למסור שמות לתפלה בציונו של מרן בערב ראש השנה, במעבר לאתר מורשת מרן הראשי, ולחיצה על הבאנר. שנה טובה ומבורכת!

עמא דבר: גרביים שקופות, אטומות, או כלל לא לנשים ספרדיות

#1
שלום רב,
מדברי מרן זצ"ל בטהרת הבית ועוד כמה מקומות ברור היטב שמצריך שנשים לגרוב גרביים בגלל שנוקט כדעת הסוברים שהשוק הולך עד הקרסול ושיהיו אטומות, כדי שהבשר לא יראה כלל. אם זה לא נכון, נא הודיעני. ע"ע במשא ומתן המעניין באתר כסא רחמים.
עכשיו, שמעתי וגם ראיתי מבני תורה שאין כן מנהג הנשים הכשרות ושבמקומות שהמנהג אחרת אין לגעור במי שהולכת אחריהן. ועוד שאם הצבע או מספר דנייר כבר מטשטש את עור הבשר יש גם להקל.
שאלתי, האם המציאות כן? האם בדרך כלל כולן הולכות בגרביים שקופות? האם יש מקומות שכולן הולכות בלי גרביים כלל? בפרט אצל אותם שתמיד נוהגים ללכת בכל דבר אחרי מרן זצ"ל וכן לובשות על מטפחת וכו' האם גם גורבים גרביים אטומות? או האם זה כמו דעת מרן זצ"ל שנשים ובחורות חייבות לכסות את ראשן לתפילה ולברכות ולא התקבלה? פשוט אני לא גר בבני ברק או בירושלים ויודע רק מה שכתוב בספרים ושומע מאחרים. אני יושב מסובך - רואה כתוב שכן צריך להיות ואינני יודע למה אין או האם כן נעשה במקומונו או במקומות אחרים.
אשמח אם מישהו יתיר את ספקתי.
תודה רבה
 

מורשת מרן

Administrator
חבר צוות
#2
ראשית ברוך בואך לפורום!
מרן הראש"ל שליט"א כתב באוצר דינים לאשה ולבת (קונטרס קדושים תהיו, סעיף ג) שאין להתיר לאשה לגרוב גרבי ניילון שקופות, שהבשר נראה דרך הגבריים. וחייבת לכסות את השוק והירך בגרבים שאינן שקופות כלל, או צבעוניות, ואין להקל בזה כלל.
וראה בהערות שם שכתב, שגרבים דקות שהבשר נראה דרכם, דעת רבותינו האחרונים זיע"א שיש להם דין כערווה הנראית דרך עששית, דחשיבא ערווה, ואין לקרוא ק"ש מולה.
ולצערינו, כיום הסמינרים ואפילו החשובים כטובים ביותר, מחייבים את התלמידות לבוא עם גרבי רגל, ומי שבאה עם גבריים שחורות, היא מסתכנת בהרחבה מהלימודים. ומחמת זאת רוב ככל נשות האברכים הולכות לצערנו בצורה זו.
אך תלמידיו האמתיים של מרן רבינו זיע"א רובם נשותיהם הולכות עם גרביים שחורות.
 
#3
ראה בשו"ת ברכת יהודה ח"ו או"ח ס' ה שכתב לקיים מנהג הנשים שלובשות גרביים בצבע העור כל עוד שהם אינן שקופות והחצאית ארוכה במידה שאם תישב הברך יהיה מכוסה. (אפשר למצוא את ספרו באתר היברו בוקס)
 

מורשת מרן

Administrator
חבר צוות
#4
ראה בשו"ת ברכת יהודה ח"ו או"ח ס' ה שכתב לקיים מנהג הנשים שלובשות גרביים בצבע העור כל עוד שהם אינן שקופות והחצאית ארוכה במידה שאם תישב הברך יהיה מכוסה. (אפשר למצוא את ספרו באתר היברו בוקס)
והלוואי שיהיו החצאיות כך, ולצערינו גם בזה ישנה פירצה, ורק שרידים אשר ה' קורא, לובשות חצאיות עד הקרסול.
@מה בכ"ך שאל מה המנהג כיום במקומות החרדים, ולזה הייתה תשובתי...
 
#5
שכתב לקיים מנהג הנשים שלובשות גרביים בצבע העור
כמה שיכתבו לקיים המנהג הזה, זה לא יישנה את המציאות שזה יותר מושך. ולבנות ב"י שמחייבים אותן, יש פתרון בדוגמת גוונים חומים שאינם דומים לצבע הרגל.

תלמידיו האמתיים של מרן רבינו זיע"א רובם נשותיהם הולכות עם גרביים שחורות.
יפה.
 

קישורים לאתר 'מורשת מרן'