• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

אופניים לאברך

באמת פעם רכבתי על אופני הרים, ועצר אותי איזה ת"ח ואמר לי שזה "לא מתאים", ושאעבור לחשמליות!!!
אופניים רגילים שבהם אדם מתאמץ וגם שומר על בריאותו (וגם חוסך בכסף...) הרבה יותר מתאימים לכל אדם, ובפרט לאברך.
נסיעה באופניים חשמליים היא פגיעה בכבוד התורה! למה להתעצל? אני מבין שלפעמים אין ברירה - מרחק, הרכבת ילדים וכו' אבל לכתחילה? ועוד לאמר שאופניים רגילים זה פחות מכובד? למה?!?!
מאיפה התורה הזאת?
דעו שבכל העולם אופניים חשמליים נחשבים מוצר של מדינת עולם שלישי.
למי אתה רוכש יותר כבוד - לאדם חילוני על אופניים חשמליים או לכזה שרוכב על אופניים רגילים? (לא יודע מה רגיל כבר היום...)
תפסיקו עם השטויות והגאווה המטופשת. די!!!
לקחתם יותר מידי הבל ורעות רוח מהאשכנזים

למי אתה רוכש יותר כבוד - לאדם חילוני על אופניים חשמליים או לכזה שרוכב על אופניים רגילים? (לא יודע מה רגיל כבר היום...)
לא רוכש לאף חילוני כבוד!!!

לא רוכש לאף חילוני כבוד!!!
א. יש לך בעיה. חז"ל למדו אותנו לכבד בעלי מלאכה, ובכלל לכבד כל אדם.
ב. כתבתי חילוני כדי שתנסה להסתכל על זה כצופה מהצד.
ג. יכול להיות שדור שלם של עיוות התורה, הרבה בגלל מרדף אחרי האשכנזים, גרם לבלבול מושגים חסר תקדים.
תקרא את התגובות ותראה שכל גדולי התורה שהוזכרו לא ראו בעיה באופניים או בדומה להם ורק "ת"ח אחד" אמר שיש בעיה.
הבעיה הגדולה היא שרוב הציבור חושב כמותו (ציבור האברכים) כיוון שהמושגים מקולקלים - טיפוח "כבוד התורה" (=גאווה), זלזול בעמל כפיים, רדיפת מותרות ועוד.
כל כך הרבה לימוד תורה - ובסוף בראש רק שטויות של "מתאים לבן תורה?" תפסיקו עם זה!

א. יש לך בעיה. חז"ל למדו אותנו לכבד בעלי מלאכה, ובכלל לכבד כל אדם.
ב. כתבתי חילוני כדי שתנסה להסתכל על זה כצופה מהצד.
ג. יכול להיות שדור שלם של עיוות התורה, הרבה בגלל מרדף אחרי האשכנזים, גרם לבלבול מושגים חסר תקדים.
תקרא את התגובות ותראה שכל גדולי התורה שהוזכרו לא ראו בעיה באופניים או בדומה להם ורק "ת"ח אחד" אמר שיש בעיה.
הבעיה הגדולה היא שרוב הציבור חושב כמותו (ציבור האברכים) כיוון שהמושגים מקולקלים - טיפוח "כבוד התורה" (=גאווה), זלזול בעמל כפיים, רדיפת מותרות ועוד.
כל כך הרבה לימוד תורה - ובסוף בראש רק שטויות של "מתאים לבן תורה?" תפסיקו עם זה!
כבר כתבתי שאני עצמי רוכב על אופניים, אז כנראה שעדיין לא הושפעתי מהאשכנזים...
ב"ה לא רודף אחריהם בשום ענין, את כל בני ובנותי שלחתי למוסדות ספרדיים בלכתחילה שבלכתחילה (פרט לבת אחת שלצערי אין מוסד ספרי באיזורי שנותן מענה לצרכיה).

למד מאביו מרן זיע"א לעשות כן. יש תמונה של מרן רכוב על אופנוע עם קסדה, בספר המנהיג. בחלק של עובדות והנהגות בסוף הספר. וכן הביא בספר מנהגי הראשון לציון חלק ג
מעולם לא ראיתי תמונה כזו של רבינו עובדיה. וגם כעת חיפשתי בכל ספר המנהיג ולא מצאתי כזאת

אצל האשכנזים בני התורה הדבר נחשב כזלזול (וכ"כ הגרמי"ל לפקוביץ זצ"ל ועוד), אין טעם לזלזל באשכנזים בשל כך.
במקום מגוריי כל הספרדים לא נוסעים באופניים, זה קשור לסביבת המגורים.
בן תורה מרגיש פחות בנח עם הכלי הזה, זה מציאות! לא קשור לאסור ומותר (וודאי שמותר).
כמו שלא תראה תלמיד חכם עם פראק שרוכב על אופניים (גם אצלינו), מה שאומר שברור שזה פחות מכובד, ה"ה אברך שלא חשוב פחות מאברך עם משרה.

נערך לאחרונה:
אופניים רגילים שבהם אדם מתאמץ וגם שומר על בריאותו (וגם חוסך בכסף...) הרבה יותר מתאימים לכל אדם, ובפרט לאברך.
נסיעה באופניים חשמליים היא פגיעה בכבוד התורה! למה להתעצל? אני מבין שלפעמים אין ברירה - מרחק, הרכבת ילדים וכו' אבל לכתחילה? ועוד לאמר שאופניים רגילים זה פחות מכובד? למה?!?!
מאיפה התורה הזאת?
דעו שבכל העולם אופניים חשמליים נחשבים מוצר של מדינת עולם שלישי.
אין דבריך מוכרחים, וידועים לנו עשירים מופלגים שנוסעים בזה [כמו ידידינו נז"י הפייטן מ.ח], וכל אחד יעשה מה נוח לו ומה טוב לו
ורק לדעת שיש בזה סכנה גדולה
ושבוע שעבר ב3 לפנות בוקר בעיר העתיקה כמעט שאחד הידידים שלנו נפגע מבחור שרכב על הדבר הזה בהיותנו מהלכים שמה בצוותא חדא

אין דבריך מוכרחים, וידועים לנו עשירים מופלגים שנוסעים בזה [כמו ידידינו נז"י הפייטן מ.ח], וכל אחד יעשה מה נוח לו ומה טוב לו
ורק לדעת שיש בזה סכנה גדולה
ושבוע שעבר ב3 לפנות בוקר בעיר העתיקה כמעט שאחד הידידים שלנו נפגע מבחור שרכב על הדבר הזה בהיותנו מהלכים שמה בצוותא חדא
כת"ר הגיע ירושליימה ממגדל העמק הרחוקה ולא הודיענו?!

מעולם לא ראיתי תמונה כזו של רבינו עובדיה. וגם כעת חיפשתי בכל ספר המנהיג ולא מצאתי כזאת
הספר לא נמצא תחת ידי כעת. אבל בבירור אני אומר לך, יש תמונה כזאת שם. לאחר שמסיים את תולדותיו של מרן, יש את החלק הנוסף שכותב אחרי שהביא את התמונות של הרב יוסף וחכם יעקב עם הגלימה, אחרי הלוויה יש שם פתיחה נוספת ושונה. שם בפרקים הללו תמצא את זה. חפש טוב :)

הספר לא נמצא תחת ידי כעת. אבל בבירור אני אומר לך, יש תמונה כזאת שם. לאחר שמסיים את תולדותיו של מרן, יש את החלק הנוסף שכותב אחרי שהביא את התמונות של הרב יוסף וחכם יעקב עם הגלימה, אחרי הלוויה יש שם פתיחה נוספת ושונה. שם בפרקים הללו תמצא את זה. חפש טוב :)
יש ב מהדורות לספר, כת"ר אולי מתכוון למהדו"ק הדקה?

תעשה טובה תעלה את זה פה לזיכוי הרבים
בכבוד!

שאלה - 253586
ידועה לנו דעתו של הרב לגבי אופניים/קורקינט חשמליים ולכן בעלי לא מוכן לקנות לילד (בן 9) אופניים רגילים בגלל הסכנות לכרוכות. הוא מאוד מאוד רוצה, האם נכון למנוע ממנו?
תשובה
סכנת חיים ואין מקום להסתפק.
שאלה - 251546
מורנו נר"ו.
אודות אופניים/קורקינט חשמליים.
ברם זכור אותו צדיק לטוב הרבי מסאדיגורה בעל עטרת ישראל זי"ע שביום חג השבועות דרש במקהלות ואסר על כל הקהל את השימוש בהם כלל.
תשובה
אשריו ואשרי חלקו. זיע״א.
שאלה - 251542
שלום רב, מורנו ורבנו שוב קופדו חייו של עלם צעיר בן 13 שנה אשר רכב ל קורקינט חשמלי ונהרג במקום, מה יהיה?
תשובה
אין משטרה, אין הרתעה, אין משילות, יש הפקרות. יום יום שעה שעה, אנחנו עדים לנערים "טסים" בצמתים הלוך ושוב, מסתובבים בקשת, בצמתים הכי מרכזיים, עם קורקינט מכשיר ההרג הזוועתי, ואין אפילו ריח או צל צילו של איש משטרה, ומתקיימים נסים שלא נפצעים או נהרגים, והיום זה קרה.
אני מציע לכל הורה שיש לו בן או בת "בעלי" קורקניט או אופניים לתלות במקום מרכזי בבית את שמות ההרוגים ממכשירים הרסניים אלה, ולהזהיר את באי הבית ממקרים אלה. ובורא עולם ישים שלום לנו ולכל ישראל.
שאלה - 250866
לכבוד הרב שלום רב, מה ההלכה לגבי רכיבה על אופניים בשבת לביתי בת 8, ואם יש חילוק בן אופניים לקורקינט
תודה ויישר כוח
תשובה
מגיל 6 אסור.
שאלה - 202401
לכבוד הרב
הבן שלי בן 16.5 מאוד רוצה אופניים או קורקינט לא חשמלי אני ובעלי מאוד חוששים עליו ולא נותנים לו, הוא ממורמר מכך ואומר שאנחנו יותר מידי מפחדים עליו האם לתת לו או לא?
תשובה
מוטב שיהיה היום ממורמר ולא נתחרט ולא נבכה אחר כך......
שאלה - 198311
הילדים בבית כל הי בעלי רוצה לקנות קורקינט חשמלי שישחקו בשכונה אני נוגדת לזה יקר מסוכן ומאבד גבול לא שומע לי שומע לרב יכול לומר כמה מילים בחינוך לתורה וערכים בחשיבות של האבא
תשובה
חס ושלום, זה לא חינוכי, זה לא אומר בחופש מפרקים כל רסן ומשתלחים במה שבא, יהודים אנחנו, תורה מתוקה וחביבה יש לנו, וחבל על כל יום שמתבזבז, ודעו, כי ילדים הרואים בטלנות, כך יהיו כשיגדלו, וכך יגדלו ילדים, וזה מסוכן. כי אחריתה מי ישורנו. בקצב כזה מה יהיה עתידו של עמינו?

אפשר לקחת תנ"ך, וללמד אותם את השמות של המנהיגים שהיו לנו, את פרקי אבות ללמוד כולם את הפרק הראשון, וללמוד בעל פה את שמות המנהיגים, ולעשות חידון על כך בעל פה נושא פרסים, זה משעשע, מקרב, משמח, נותן יידע, חכמה, היסטוריה מפוארת, וזה נחקק לנצח.

בקשר לאופניים, זו מכונת הרג, אחד שחלילה נהרג משאיר פצע נורא לכל בני המשפחה, מרסק אותם, מוחק, הורס, תשאלו את אלה שעברו זאת. ויש גם פצועים לא עלינו ונשארים נכים ומוגבלים לכל החיים, וחייהם נהרסים, והורסים את המשפחה כולה, בוכים ולא נענים, וכן קורקניט, גלגליות, ועוד כלי משחית שייצרו הגויים שהם המרצחים. יהודים אנחנו ועם
חי.
שאלה - 193529
שלום לכבוד הרב
אני עובד במגן דוד אדום, ויודע שהרב תמיד מזהיר על קורקינטים ואופניים.
אני מבקש מהרב שיזהיר יזהיר ויזהיר כל אחד שנציל שווה עולם ומלואו. תודה
תשובה
כמה אנחנו מדברים, מתחננים, זועקים, להורים ולילדים, תיזהרו, זה חיים יקרים, זו סכנה נוראה, כל הכלים הללו מחוץ לתחום. ונשמרתם מאוד לנפשותיכם. מספיק איבדנו נשמות רכות וטהורות בגגל הנאות שטותיות. והוא רחום יכפר.
שאלה - 183312
לכבוד הרב. אני מנסה לחסוך בדלק בנסיעות קצרות בשכונה. האם ראוי לבן תורה להסתובב בקורקינט אני עובד ולומד.לצערי לא יודע לרכב על אופניים. .
תשובה
אסור לנסוע על כלים אלה כי הם סכנת חיים ממשית, גם יכול לפגוע בהולכי רגל.

חזור
חלק עליון