• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

אני צריך להיות בבני ברק בשבת מה יש שם משהו מענין חוץ מהתחנה של קו 402?

לגבי כת''ר דאתי מחיפה יש שבח נוסף שיש שם רק חולדות ברחוב ולא חזירים...
אני חושב לענ"ד שאע"פ שפתחת ואמרת שאין בדבריך הוצאת דיבה על העיר, נפלט מפיך כמה מילות דיבה... אם לא על העיר אז על תושביה

אני חושב לענ"ד שאע"פ שפתחת ואמרת שאין בדבריך הוצאת דיבה על העיר, נפלט מפיך כמה מילות דיבה... אם לא על העיר אז על תושביה
ח"ו. באמת יש ברחובות חיפה חזירים וברחובות ב"ב חולדות. בלי שום דיבה ועקיצה חלילה.

לגבי כת''ר דאתי מחיפה יש שבח נוסף שיש שם רק חולדות ברחוב ולא חזירים...
ח"ו. באמת יש ברחובות חיפה חזירים וברחובות ב"ב חולדות. בלי שום דיבה ועקיצה חלילה.
חפץ חיים - הקדמה
ואֲחַשְּׁבָה לָדַעַת זֹאת, מֵאַיִן נַעֲשָׂה הַלָּאו הַזֶּה הֶפְקֵר כָּל כָּךְ לְעֵינֵי הַרְבֵּה בְּנֵי אָדָם. וְהִתְבּוֹנַנְתִּי שֶׁזֶּה הוּא מִכַּמָה סִבּוֹת, לֶהָמוֹן מִצַד אֶחָד וּלְהַלוֹמְדִים מִצַד אַחֵר. הֶהָמוֹן אֵינָם יוֹדְעִים כְּלָל שֶׁאִסוּר לָשׁוֹן הָרָע הוּא אֲפִלּוּ עַל אֱמֶת, וּלְהַבַּעֲלֵי תּוֹרָה אַף אוֹתָם שֶׁנִּתְבָּרֵר לָהֶם וְנִתְאַמֵת לָהֶם שֶׁאִסוּר לָשׁוֹן הָרָע אֲפִלּוּ עַל אֱמֶת, יֵשׁ מֵהֶם כַּמָה שֶׁיֵּצֶר הָרָע מַטְעֶה אוֹתָם בְּפָנִים אֲחֵרִים.

וּפְעָמִים הוּא מְפַתֵּהוּ בְּאֵיכוּת הַדָּבָר, לוֹמַר שֶׁאֵין זֶה נִכְנָס בִּכְלַל לָשׁוֹן הָרָע כְּגוֹן מַה שֶּׁרְגִילִין הַרְבֵּה אֲנָשִׁים, בַּעֲוֹנוֹתֵינוּ הָרַבִּים, לְפַרְסֵם עַל אֶחָד שֶׁאֵינוֹ חָכָם, וּבֵאַרְנוּ זֶה לְקַמָן בִּכְלָל ה'.

שלום לכולם מורי ורבותי ותודה על כל העצות הנפלאות שהועילו לי מאוד
לפני הכל שהייתי שם דרש צדיק אחד מירושלים דרשה ששינתה לי את ההסתכלות
הוא סיפר שהיתה חתונה שהמשפחה שלחה צלמים שיצלמו את הרגעים היפים
והשונאים של החתן שלחו צלמים שיצלמו את הרגעים הקשים והמביכים שלא נעים לראות
ועכשיו נהיה שתי סוגי תמונות של החתונה שהכל אמת
אבל כל אחד בוחר מה שהוא רוצה לראות. תלוי אם הוא מהאוהבים או מהשונאים
כך גם כאן בבני ברק מי שרוצה שיסתכל על התמונות היפות, ומי שרוצה להסתכל על התמונות הלא יפות הוא בבעיה
לכן אני צריך לשנות את הכותרת ולכתוב : "לשמחתי אני צריך להיות בבני ברק בשבת, מה יש שם משהו מענין בנוסף לתחנה של 402"
ובאמת היו הרבה דברים יפים ומעניינים
כמו הבימ"ד של ויזניץ שנעלמתי שם מרוב הגודל
וכמה דרשנים מעניינים שלא ראיתי כמוהם בירושלים
אחד מדבר הרבה לפני שמתחיל להגיד דברי תורה
ואחד מקריא מהספר
ואחד שלא משנה
ועוד דברים שנספר בהזדמנות

וכמה דרשנים מעניינים שלא ראיתי כמוהם בירושלים
אחד מדבר הרבה לפני שמתחיל להגיד דברי תורה
ואחד מקריא מהספר
ואחד שלא משנה
ועוד דברים שנספר בהזדמנות
תן שמות

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
איני דר אלא במקום תורה תקף גם בימנו ואינה מליצה אלא דרך חיים,
המציאות שאם אתה גר בבניין שהכי תלמיד חכם שם מסיים את היומית שלו בשבע אז זה המקסימום שאליו אתה יכול לשאוף אבל אם יש לך שכן שלומד עד שתיים בלילה אז לפחות שאיפות ללמוד סדר ג כמו שצריך זה יהיה לך,
אגב זה זה שאוכל באולמות שמה לא משהו זה נכון ועל זה בדיוק גאוותה של העיר,
אני נמצא הרבה באיזשהיא עיר בצפון בשבתות וכל פעם שהם פותחים את הפה הנושא סביב האולמות של בני ברק אני מנסה להבין מה חיסרון יש בזה שאנשים לא משקיעים באוכל, האם זה יפריע להם לדעת ש"ס,
האם זה שאני לא מכיר את כל סוגי השווארמות והפיצות שיש,
זה יפריע לי להבין פשט בתוס.
לא שאני גר שם גם לי אין כסף כדי לגור שם אבל בכל זאת העיר שבה נמסרה רוב התורה לעם ישראל בדור האחרון.
מספיק קדושה גם בלי שיהיה שם מסעדות יוקרה מהסוג שאנשים מהפריפריה מנפנפים בהם כל היום.

אגב באותו עניין אמר לי פעם מישהו תראה אנשים קשה להם בלי מסעדות ובלי אוכל יוקרתי ולכן הם משקיעים בזה,
אין לי בעיה שאנשים ישקיעו באוכל אבל לפחות שלא יעשו מזה עניין,
ראיתם פעם מישהו שמתגאה בזה שהוא מכור לסיגריות\אלכוהול
הרי לשוטה יחשב.

נערך לאחרונה:
איני דר אלא במקום תורה תקף גם בימנו ואינה מליצה אלא דרך חיים,
המציאות שאם אתה גר בבניין שהכי תלמיד חכם שם מסיים את היומית שלו בשבע אז זה המקסימום שאליו אתה יכול לשאוף אבל אם יש לך שכן שלומד עד שתיים בלילה אז לפחות שאיפות ללמוד סדר ג כמו שצריך זה יהיה לך,
אגב זה זה אוכל באולמות שמה לא משהו זה נכון ועל זה בדיוק גאוותה של העיר,
אני נמצא הרבה באיזשהיא עיר בצפון בשבתות וכל פעם שהם פותחים את הפה הנושא סביב האולמות של בני ברק אני מנסה להבין מה חיסרון יש בזה שאנשים לא משקיעים באוכל, האם זה יפריע להם לדעת ש"ס,
האם זה שאני לא מכיר את כל סוגי השווארמות והפיצות שיש,
זה יפריע לי להבין פשט בתוס.
לא שאני גר שם גם לי אין כסף כדי לגור שם אבל בכל זאת העיר שבה נמסרה רוב התורה לעם ישראל בדור האחרון.
מספיק קדושה גם בלי שיהיה שם מסעדות יוקרה מהסוג שאנשים מהפריפריה מנפנפים בהם כל היום.
אשריך צדיק שאתה עושה רק מה שיעזור לך להבין תוס' ולדעת ש"ס. אני שמח לדעת שזה שאתה כאן זה גם עוזר לך לשאיפות האלו.
מה שנכון נכון באמת בני ברק יש בה רק רוחניות. כל רבי עקיבא מלמטה עד למעלה רק חנויות ספרים ותשמישי קדושה. כל העדה כולם קדושים ובתוכם ה'. באמת "רוב התורה לעם ישראל יצאה מבני ברק בדור האחרון", אני לא יודע איך בדיוק. אבל אם אתה אומר מי יחלוק.

מה שנכון נכון באמת בני ברק יש בה רק רוחניות. כל רבי עקיבא מלמטה עד למעלה רק חנויות ספרים ותשמישי קדושה. כל העדה כולם קדושים ובתוכם ה'. באמת "רוב התורה לעם ישראל יצאה מבני ברק בדור האחרון", אני לא יודע איך בדיוק. אבל אם אתה אומר מי יחלוק.
זה לא צורת הדיבור של תלמיד חכם.
לא צריך לכתוב כך בשביל להסביר מה שאתה חושב.

הצג קובץ מצורף 9815
מהעלון של הרב קולדצקי נכדם של ר' חיים ושל עוד רבים מגדולי הדור... תלונות יתקבלו אצלו בשמחה.
עיין חפץ חיים כלל ד' סעיף ה' .
ובשמירת הלשון חתימת הספר פ"ג.

שלום לכולם מורי ורבותי ותודה על כל העצות הנפלאות שהועילו לי מאוד
הוא סיפר שהיתה חתונה שהמשפחה שלחה צלמים שיצלמו את הרגעים היפים
והשונאים של החתן שלחו צלמים שיצלמו את הרגעים הקשים והמביכים שלא נעים לראות
ועכשיו נהיה שתי סוגי תמונות של החתונה שהכל אמת
אבל כל אחד בוחר מה שהוא רוצה לראות. תלוי אם הוא מהאוהבים או מהשונאים
היא גופא מה שאמרו לפני כן שנלמד מפרשת המרגלים..

אני לא מסתדר לא בבני ברק ולא בירושלים.
גדלתי במקום שקט בפריפריה. ואפילו בימי ישיבתי היה לי קשה מאד עם הרעש וההמולה.
לא טוב לנפש.

ולכן אני גר בשכונות המרוחקות של ירושלים, היכן שב-10 בלילה מרגישים כמו 2 בלילה.
לדעתי כל אחד צריך לגור איפה שזה טוב לנפש שלו. (במיוחד איפה שלא נוסעים בשבת)

זו העיר שיש בה הכי הרבה חרדים באחוזים ובמספר משוקלל

(במספר ירושלים יותר אבל בירושלים החרדים רק כשליש מהעיר, ובאחוזים מודיעין עילית וביתר ועמנואל ועוד הם יותר ממנה אבל במספר הם פחות) ולכן בשקלול שניהם היא העיר החרדית ביותר.

זו העיר שיש בה הכי הרבה חרדים באחוזים ובמספר משוקלל
השאלה איפה יש הכי הרבה "משקל" של חרדים?!
וכמו שאמר אותו "גדול" לתלמידו שמן שרצה לעשות דיאטה, שח"ו לעשות כן, כי בכך מחסיד מהעולם עשרות קילו של יהודי!!!

חזור
חלק עליון