• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

ארגון 'עמלי התורה'

גואל

Active member
ברצוני לדעת באמת מהו טיבו של ארגון 'עמלי התורה'?
מיהו מייסדו?
והאם הארגון הנ"ל מתנגד לשיטת מרן זיע"א?
ומהי ההגדרה של ציבור ספרדי בני תורה?
ואם אני 'מרניסט' אני לא בן תורה?

הנה כל שיטתם בארוכה, בקובץ המצורף...
הגם שיש עליהם איזה השגות... בכל זאת יש לציין שבכל בתי המדרש שראיתי ברחבי הארץ שקשורים אליהם יש שם את כל ספרי מרן זצ"ל וברובם גם ספרי בניו אחריו שליט"א..
ומייסדו הוא ר' שלומי טוויל יחד עם עוד כמה אברכים...

קבצים מצורפים

• אריות קשורים בחוט הציבור הספרדי ישיבתי בארץ ישראל ע...pdf
    419.9 KB · צפיות: 36
אני ראיתי (אם אמצא את המקור אשמח להביאו) שהרה"ג שלמה זעפרני כתב
במפורש בנאום שנשא לפני חג הפסח באחת הקהילות, שהרב שך הוא האחראי הבלעדי להקמת
המוסדות הספרדיים בארץ, וכן הוא זה שהרים את הציבור הספרדי בארץ, והזכיר שם עוד
כמה רבנים ספרדים כמו הגאון רבי יעקב מוצפי, הרה"ג יעקב הלל, הגרב"צ אבא שאול ועוד..
אך לתדהמתי מרן זיע"א לא הוזכר ואף לא התנועה הקדושה ש"ס.
שום כלום.
לעניות דעתי זה לא הגיוני!!
זה גובל בארגון 'מכחישי מרן' או מחנה 'רק לא ש"ס'....

כמה רבנים ספרדים כמו הגאון רבי יעקב מוצפי, הרה"ג יעקב הלל, הגרב"צ אבא שאול ועוד..
שום כלום.
הדבר ידוע למביני עניין...

שום כלום.
כלך לך מדרך זו,
ככל הנראה אלו הם בני תורה ספרדים 'העיליתות' 'המיינסטרים' מסכנים דמתקרו "משתכנזים" שבושים ומתבוששים בדרך אבותיהם. ומה לך ולהם? עכשיו הם מתפשטים בכל הארץ ומקימים קהילות קהילות אגודות אגודות עם רבניהם וחכמיהם וזה טוב מעיקרו אך אם אמת הוא שמתכחשים למרן ז"ל ודרכו אזי יש לנו לקיים בנפשנו מאמר החכם מכל אדם "בני אל תלך בדרך איתם מנע רגלך מנתיבתם"!

אני מכיר כמה מהקהילות האלו הראשים שלהם בכלל לא מחבבים את מרן זיע"א וממשכי דרכו ואת תנועת ש"ס ואף צוחקים ומלגלגים על דרכו
אך מנצלים מאד את תנועת ש"ס בתקצבים וכדומה - ולצערי ראשי ש"ס קונים את זה
אולם יש לציין שיש רבים מהמתפללים שם בני תורה ספרדים לא משוכנזים שהולכים לשם רק מפני שמקבלים מענקים וכספים בחגים וכדומה

אני מתפלל בא' מקהילות עמלי תורה, ב"ה יש עמודה של כל ספרי מרן זיע"א ובניו אחריו שליט"א, (הסט של האור לציון עוד לא הושלם).
כל הדוברים בלילות שב"ק מזכירים מדברי מרן זיע"א, כ"מרן" סתם. רב הקהילה בכל דרשה שלו מזכיר את מרן זיע"א ומרן שליט"א.
אולי יש כמה משוכנזים בקהילה, אבל ודאי שלא זו הרוח.
לא יודע מה קורה בקהילות אחרות.
וגם אני חושב שצריכים לשאת את דגלו של מרן זיע"א בגאווה, ולא כמו שהם עושים בין הטיפות, אבל לא נראה לי שאפשר לומר שהם "נגד".

אני מתפלל בא' מקהילות עמלי תורה, ב"ה יש עמודה של כל ספרי מרן זיע"א ובניו אחריו שליט"א, (הסט של האור לציון עוד לא הושלם).
כל הדוברים בלילות שב"ק מזכירים מדברי מרן זיע"א, כ"מרן" סתם. רב הקהילה בכל דרשה שלו מזכיר את מרן זיע"א ומרן שליט"א.
אולי יש כמה משוכנזים בקהילה, אבל ודאי שלא זו הרוח.
לא יודע מה קורה בקהילות אחרות.
וגם אני חושב שצריכים לשאת את דגלו של מרן זיע"א בגאווה, ולא כמו שהם עושים בין הטיפות, אבל לא נראה לי שאפשר לומר שהם "נגד".
היכן אתה מתפלל באיזה עיר ?

אז בעיר שלי המצב לצערי הפוך!
אחד מראשי הקהילה אמר לי פעם שכשהוא קורא 'חזון עובדיה' הוא מרגיש 'רדידות' עפ"ל.
ופעם כשמישהו פרסם ירקות של היתר מכירה הורידו את המודעות במהירות הבזק ל"בל יכשלו"...
והת"ת אצלנו מנוהל ע"י מישהו ש"סניק, (יר"ש בתכלית אני מכירו אישית) מהר מאוד משכו ידיהם ופתחו ת"ת 'חניכי הישיבות עמלי תורה'.
אם זה לא נגד, אז מה כן???

לא שמעתי על על האירגון זה או קהילות בשם זה. אבל..... תדעו שגם בקהילות ספרדיות שלימות שלא קשורות לאירגון כזה או אחר. ואפילו עם ת"ת של רשת החינוך, הראשי כוללים, רבני הקהילות והעסקנים מדברים לפעמים בצורה לא נאותה בלשון המעטה על "היתרי מרן".
זה הבעיה שלהם, כל הזמן יוצאות להם העיניים על חכמתו של מרן, על הגב הרחב והגדול שלו.
מבחינתם צריך להחמיר ולייחד את עצמם כמורמים מעם, וכבני תורה אמיתיים ולא העם הפשוט. בקיצור הם משתכנזים וזה נראה לי הסיבה הפשוטה. הם רק לא מבינים שאדרבה מי שמרים את ראשו בגאוה בפסקי מרן - יותר מעריכים אותו. למה מרן המציא את כל הפסקים? מרן נצמד לאמת ולפסקי הש"ע. לכללי ההלכה כולל ספק ספיקא.
אבל הם מנסים להשתכנז, ובלי כל דרך ברורה, מחמירים מחמירים ומורים לאחרים חומרות, אבל בחלק מהמקרים נשותיהן הולכות עם פאות (כי אם כבר להשתכנז אז כבר עד הסוף) ומקילין בדברים אחרים שאנחנו הספרדים מחמירים בהם. אז הם נראים כבדיחה בעיני האשכנזים. האשכנזים רואים איך הם מחקים אותם בלי שום היגיון....

הבעיה שהם טוענים שהם לא משתכנזים ח"ו.
אלא הם הם הספרדים האמיתיים.
ועוד טוענים ברוב סכלותם, שאם העם הספרדי היה ללא מרן זיע"א
הם היו יותר מצליחים. עפ"ל.

הבעיה שהם טוענים שהם לא משתכנזים ח"ו.
אלא הם הם הספרדים האמיתיים.
ועוד טוענים ברוב סכלותם, שאם העם הספרדי היה ללא מרן זיע"א
הם היו יותר מצליחים. עפ"ל.
יש דברים יותר גרועים שהם אומרים
וכבר כתבתי לעיל שחלק מהמתפללים באים בשביל כסף שרואים ממון גם ההשקפה של המשוכנזים נעלמת
ואצל הספרדי האמיתי כבוד מרן נעלם לרגע

השאלה היא איך מתייחסים אליהם?
הרי חלק מהם הם חברים שלך, לומדים יחד בכולל, מתפללים איתך!!
מה עושים?
שוב, לא מכיר את האירגון הזה. והרשת הזו. וכמו שכתבתי לעיל, ישנם בכל מקום משתכנזים, וכאלו שלא כ"כ אוהבים את דעת הרב עובדיה זצ"ל.
אברכים, ראשי כוללים, הנהלות.
והשאלה היא כללית איך מסתדרים איתם, בכל מקום. לא באירגון כזה או רשת כזו.
אני אישית חיי עם הרבה כאלו, ומסתדר איתם טוב מאוד. ולעניות דעתי יש להם דוקא קינאה גדולה מאוד בדרך ובדביקות במטרה.
אנחנו לא מתמסכנים על זה שהאשה עם כיסוי ראש ולא פאה.
אנחנו לא מתמסכנים בזה שאנחנו דבקים במרן בעניין הלוטו ולא ממלאים.
אני לא מתמסכן שאני מברך אדמה על במבה. או נכנס לסופר עם היתר מכירה וקונה.
אני לא מתמסכן שאנחנו מוציאים רבינו תם. ולא מתמסכן שאני בין היחידים שמניח תפילין ר"ת.
לא מתמסכנים שמחמירים בבשר חלק. ולא מתמסכנים שמקילים בקטניות בפסח או בפתיחת מקרר.
לא מתמסכנים שמחמירים בלא לערות לחמין מים אפילו מכלי ראשון ולא מתמסכנים שלשבוע שחל בו מכינים בגדים ע"י לבישה.

יש לנו דרך מאוד עיקבית ולא זגזגנית, לכן אין התמסכנות, אין בושה, ואנחנו עם ראש מורם.

ופעם כשמישהו פרסם ירקות של היתר מכירה הורידו את המודעות במהירות הבזק ל"בל יכשלו"...
יש בזה בעיה?! כיון שיש רבנים שאוחזים אחרת ממרן זיע"א וס"ל שהאוכל מאלו עוקר שביעית וכשיטת המבי"ט (וכשיטת החזו"א בב"י) היעלה על הדעת שיש בעיה בזה?! הלא זוהי סתימת פיות, אמנם מרן זיע"א התיר אבל צריך לדעת שיש הסוברים אחרת.
לא כולם הולכים בכל הליכותיהם אחר מרן זיע"א וכך דרכה של תורה.
לגבי האמירה על "חזון עובדיה", זוהי אמירה של איש רדוד, אדרבה, אם יש לו סיבה לחלוק ולסתור שיאמר, אבל סתם לזרוק אמירות פוגעניות, לא כך דרכה של תורה.
לגבי הת"ת צריך לדעת מה הסיפור שמאחורי, קשה לשייך את הסיפור לנגד ש"ס, אולי היתה שם בעיה בהתנהלות ללא קשר לש"ס.

יש בזה בעיה?! כיון שיש רבנים שאוחזים אחרת ממרן זיע"א וס"ל שהאוכל מאלו עוקר שביעית וכשיטת המבי"ט (וכשיטת החזו"א בב"י) היעלה על הדעת שיש בעיה בזה?! הלא זוהי סתימת פיות, אמנם מרן זיע"א התיר אבל צריך לדעת שיש הסוברים אחרת.
לא כולם הולכים בכל הליכותיהם אחר מרן זיע"א וכך דרכה של תורה.
לגבי האמירה על "חזון עובדיה", זוהי אמירה של איש רדוד, אדרבה, אם יש לו סיבה לחלוק ולסתור שיאמר, אבל סתם לזרוק אמירות פוגעניות, לא כך דרכה של תורה.
לגבי הת"ת צריך לדעת מה הסיפור שמאחורי, קשה לשייך את הסיפור לנגד ש"ס, אולי היתה שם בעיה בהתנהלות ללא קשר לש"ס.
קודם כל המודעה נתלתה בבית מדרש ספרדי שרובו ככולו פוסק כמרן זיע"א ותולשי המודעה היו המיעוט שבמיעוט!
לגבי הת"ת אין סיפור מאחורי, המנהל היה שסנ"יק והם אמרו לו - אין בעיה שתנהל את הת"ת רק שלא יראו אותך כי אתה נראה קצת 'פרנק'....

נערך לאחרונה על ידי מנחה:
חזור
חלק עליון