אתרוג של אוצר בית דין

אברך מבני ברק

Well-known member
רציתי לעורר את הציבור בענין האם מותר לקנות אתרוג של אוצר בית דין מהבדצי"ם שמוכרים מהודר 50 מהודר א 80 מהודר אא 100 וכן הלאה
וכן האם מותר לקנות רק אתרוג ממכירה מסוימת ולולב ממקום אחר
וכן מכירה אינטרנטית או טלפונית שמוכרים לולב 50 ואתרוג 100 וא"א לעשות הבלעה.

זה ב' דברים. יש לקנות בהבלעה, ואז זה לא אוצר בי"ד ויכול 'למכור' בכל מחיר. כלומר, שהוא יכול לדרוש על לולב ששווה 50 גם 500 כדי להבליע 450 דמי אתרוג.
ויש אוצר בי"ד שאז הם לוקחים רק את דמי ההשקייה והטיפול וכו'.
רק שאז הם לא יכולים לקחת לך לכל אתרוג מחיר שונה, אלא לחלק את זה לכמה סוגים, והטענה היא ששווה לך להשתתף יותר בהוצאות בשביל לקבל משהו "סוג א'" (מהודר) ולא "סוג ב'" (כשר). [וכן הובא כאן בעמ' ק"ד]
יש אפשרות גם ללכת לפרדס ולקטוף בעצמך במחיר אחיד (כ-40 ש"ח).

תלוי איזה אתרוג אתה רוצה. פשוט תברר מאיזה פרדס. יש לך בבית חלקיה, יש בכפ"ח, תלוי איזה אתרוג אתה רוצה (קלבריה, מרוקאי וכד').
פשוט תתקשר למספר שכתוב על האריזה של האתרוג שאתה רגיל לקנות. (אגב, ע"פ ההלכה הם לא חייבים להגיד לך איפה הפרדס נמצא...)

תלוי איזה אתרוג אתה רוצה. פשוט תברר מאיזה פרדס. יש לך בבית חלקיה, יש בכפ"ח, תלוי איזה אתרוג אתה רוצה (קלבריה, מרוקאי וכד').
פשוט תתקשר למספר שכתוב על האריזה של האתרוג שאתה רגיל לקנות. (אגב, ע"פ ההלכה הם לא חייבים להגיד לך איפה הפרדס נמצא...)
מן הסתם שכבר סגרו דילים עם אוצר בית דין וכבר לא בנמצא להגיע ולקחת, אשמח שתתקנו אותי

ועוד שמעתי שיש אתרוגים של היתר מכירה - מישהו מכיר? שמע?

מן הסתם שכבר סגרו דילים עם אוצר בית דין וכבר לא בנמצא להגיע ולקחת, אשמח שתתקנו אותי
אני דיברתי עם ב' פרדסים ואמרו שאפשר לבוא ולקחת.
חלק מהאתרוגים נקטפו ע"י האוצר בי"ד וחלק עדיין נשארו למי שרוצה להגיע לקטוף.
רק ש'העולם' אומרים שככה"נ כבר אין אתרוגים כ"כ טובים על העצים שכן זה אחרי הליקוטי בתר ליקוטי, שהרי מה שהאוצר בי"ד לא קטפו כבר באו אנשים אחרים וקטפו, ושבועיים קודם ר"ה מן הסתם יהיה קשה למצוא אתרוגים מהודרים על העצים.

אני דיברתי עם ב' פרדסים ואמרו שאפשר לבוא ולקחת.
חלק מהאתרוגים נקטפו ע"י האוצר בי"ד וחלק עדיין נשארו למי שרוצה להגיע לקטוף.
רק ש'העולם' אומרים שככה"נ כבר אין אתרוגים כ"כ טובים על העצים שכן זה אחרי הליקוטי בתר ליקוטי, שהרי מה שהאוצר בי"ד לא קטפו כבר באו אנשים אחרים וקטפו, ושבועיים קודם ר"ה מן הסתם יהיה קשה למצוא אתרוגים מהודרים על העצים.
אלו פרדסים למשל?

אבל לא עניתם איך הם מוכרים אתרוג ב59 ואתרוג ב89 הרי זה אוצב"ד?
רק שאז הם לא יכולים לקחת לך לכל אתרוג מחיר שונה, אלא לחלק את זה לכמה סוגים, והטענה היא ששווה לך להשתתף יותר בהוצאות בשביל לקבל משהו "סוג א'" (מהודר) ולא "סוג ב'" (כשר). [וכן הובא כאן בעמ' ק"ד]

אלו פרדסים למשל?
אני חושב שאפשר ללכת גם לפרדס של שדיאור אברהמי במושב מסלול ליד אופקים.
וכמדומני שגם ליד בית שמש בכביש 10 יש פרדס/פרדסים של אתרוגים. (מאחורי התחנת אוטובוס)
וגם ביסודות, אחרי שפונים מכביש 3. (בשביל מצד שמאל ליד הכיכר).
ויש גם את הפרדס של שפירא במושב ישרש ליד רמלה (רחובות). (בפניה שמאלה מהכביש הראשי ליד משק 102/104).
ושם יש גם את הפרדס של חגי קירשנבוים בסוף רח' הירדן.
יש גם את הפרדס של משה ניימן במושב גאולים באזור השרון ליד נתניה (קדימה-צורן). (בכניסה המערבית למושב, בכיכר פונים שמאלה, ובהמשך מצד ימין).
יש גם את אתרוגי הולס במושב תירוש. (אני חושב שיש שם גם את הפרדס של לייזר דאובה, איך איני יודע מה המצב שם).
יש גם את הפרדס של אויערבך שבתוך השטחים שמול הישוב כפר מימון (ליד נתיבות). (קצת אחרי הכפר יש ירידה שמאלה לשטח שמול הישוב, עד צומת T, פונים ימינה עד שרואים עמוד חשמל ואז שמאלה ואח"כ ירידה שמאלה לכיוון הוואדי. בהמשך מצד ימין).

אני חושב שאפשר ללכת גם לפרדס של שדיאור אברהמי במושב מסלול ליד אופקים.
וכמדומני שגם ליד בית שמש בכביש 10 יש פרדס/פרדסים של אתרוגים. (מאחורי התחנת אוטובוס)
וגם ביסודות, אחרי שפונים מכביש 3. (בשביל מצד שמאל ליד הכיכר).
ויש גם את הפרדס של שפירא במושב ישרש ליד רמלה (רחובות). (בפניה שמאלה מהכביש הראשי ליד משק 102/104).
ושם יש גם את הפרדס של חגי קירשנבוים בסוף רח' הירדן.
יש גם את הפרדס של משה ניימן במושב גאולים באזור השרון ליד נתניה (קדימה-צורן). (בכניסה המערבית למושב, בכיכר פונים שמאלה, ובהמשך מצד ימין).
יש גם את אתרוגי הולס במושב תירוש. (אני חושב שיש שם גם את הפרדס של לייזר דאובה, איך איני יודע מה המצב שם).
יש גם את הפרדס של אויערבך שבתוך השטחים שמול הישוב כפר מימון (ליד נתיבות). (קצת אחרי הכפר יש ירידה שמאלה לשטח שמול הישוב, עד צומת T, פונים ימינה עד שרואים עמוד חשמל ואז שמאלה ואח"כ ירידה שמאלה לכיוון הוואדי. בהמשך מצד ימין).
ישר כח!
יש גם בצפון? אולי @יצחק משען יודע??

שאלה - 257082
לכבוד מו"ר. לשנה טובה תכתבו ותחתמו. התחילו למכור אתרוגים של אוצר בית דין חלקם במחירים... השאלה מה הסכום שאפשר לומר שזה אוצר בית דין ולא שח"ו עושים סחורה בפירות שביעית?
תשובה
אתה לא חייב לקנות, בבית הכנסת תבקש מתלמיד חכם לברך על ארבעת המינים.

חזור
חלק עליון