• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

האם יש בעיה שאישה תעשה גלילה?

האם יש בעיה שאישה תעשה גלילה?
ברור שכבוד ציבור שבגללו אשה לא עולה, שייך גם לגלילה, אבל זה לא נושא הלכתי רק, יש פה נושא של צניעות, לפי המתואר בכתבה, ועוד ועוד, ואם תרצה... אז גם לאשה אסור לעבור בין ב' גברים, ומסתמא עברה גם ע"ז...
האיסור, זה הזלזול בכבוד התורה, ופרצה בגדרי הצניעות, שהיא חמורה מאוד...
לדור שלנו לא חסר בדיוק רפורמות שונות ומשונות, שמגיעות מהרפורמים...

מענין מאוד, כתושב השכונה שמעתי ע"ז רק דרך התקשורת...
מענין מאוד איך נקרא הביכנ"ס הזה.
[יש כאן בשכונה כמה בתי כנסת של חסידים מודרניים, מן הסתם זה אחד מהם].

מה השאלות האלה??????????????????
דברים שהיו בעיר בית שמש!
זה מעשה שהיה? מי נתן לאשה גלילה?
מעשה שהיה בעיר בית שמש והיא תרמה ספר תורה. ונתנו לה לעשות
בית כנסת ליטאי!
העיתונאי ע.ס מע. 12 טוען שאצלו בבית הכנסת (רפורמים לכאורה) זה מצוי הרבה.

בלי להיכנס לעניין המותר והראוי וכ"ו
רק להעמיד דברים על דיוקם - ובהסתייגות שלא הייתי שם , אלא כך שמעתי מיודעי דבר ....
המעשה היה בזוג נדיבים מארה"ב שתרמו ספר תורה לביהכ"נ ובאו ארצה להשתתף בשמחת הכנסת
הס"ת , האשה שכנראה רצתה להרגיש יותר קשורה לעניין ביקשה לעשות גלילה ושאלה האם יש בכך
בעיה או מניעה הלכתית כל שהיא ,
השאלה העוברה לרב ביהכ"נ שהשיב שאין בכך שום מניעה הלכתית ומותר לה לגלול ,
ושוב אין זו הבעת עמדה , אלא סיפור דברים בעלמא

בלי להיכנס לעניין המותר והראוי וכ"ו
רק להעמיד דברים על דיוקם - ובהסתייגות שלא הייתי שם , אלא כך שמעתי מיודעי דבר ....
המעשה היה בזוג נדיבים מארה"ב שתרמו ספר תורה לביהכ"נ ובאו ארצה להשתתף בשמחת הכנסת
הס"ת , האשה שכנראה רצתה להרגיש יותר קשורה לעניין ביקשה לעשות גלילה ושאלה האם יש בכך
בעיה או מניעה הלכתית כל שהיא ,
השאלה העוברה לרב ביהכ"נ שהשיב שאין בכך שום מניעה הלכתית ומותר לה לגלול ,
ושוב אין זו הבעת עמדה , אלא סיפור דברים בעלמא
הכל טוב ויפה. אבל לא עושים כך בבית כנסת בציבור.
אם היה בבית עם מספר מצומצם של אנשים, אני מבין.
היה לי מלחמות על כיו"ב במקום מסויים, שנשים רצו לכתוב אותיות ועוד כל מיני דברים. מה שכן נתתי להם, זה להניח את המטפחת על הספר תורה ותו לא.

דעתי כדעתך
רק ברצוני היה להעמיד הדברים שלא נעשה זה להחציף ולהתריס
ואף שאלו לרבם ע"כ ...
ומ"מ מובן שאין רוח חכמים נוחה מכך , וכדברי כבודו - "וברכנו בברכת ישועה ורחמים ..... "

רק יש להעיר עוד, שאני מסתפק אם הרב שרץ ופרסם מכתב על זה, בדק בדיוק מה היה שם, אולי זה באמת היה בבית בחוג מצומצם.
ורק שלא ידע אותו חכם שמנהג הספרדים היה שנשים תופרות את הספר תורה....

רק יש להעיר עוד, שאני מסתפק אם הרב שרץ ופרסם מכתב על זה, בדק בדיוק מה היה שם, אולי זה באמת היה בבית בחוג מצומצם.
כתוב שיש סרטון שרואים שזה היה בבית הכנסת מלא.
נראה לא כדאי לדעת מה היה שם שלא יגלו עוד דברים של צניעות וכד'

הזלזול כנגד אחד מחכמי ישראל, ודאי חמור יותר מהסיפור עליו אנו דנים.
אנא לכתוב בכבוד על חכמי ישראל בכלל החוגים.

השאלה גם למה אתם קוראים גלילה. אני מאמין שהיא לא נכנסה באמצע התפילה לעשות גלילה רק ביקשה להצטלם אוחזת בס''ת.
תחשבו שבס''ת של אשכנזים קשה מאוד להגביה למי שלא מנוסה, וגלילה הם קוראים בד''כ למעיל שמלבישים לס''ת שזה לא מעשה כזה נורא
תעיינו בגמ' כתובות שהנשים היו מורחות שמן על ראשי הבחורים
אם לא עושים עסק מכל דבר אף אחד לא יודע. עובדה שתושבי השכונה עצמה לא ידעו מזה. עכשיו כל העולם יודע. מה הרווחנו?

מ ה ה ק ש ר
נשים תפרו ס''ת אינו ענין לגלילה ופשוט.

השאלה גם למה אתם קוראים גלילה. אני מאמין שהיא לא נכנסה באמצע התפילה לעשות גלילה רק ביקשה להצטלם אוחזת בס''ת.
תחשבו שבס''ת של אשכנזים קשה מאוד להגביה למי שלא מנוסה, וגלילה הם קוראים בד''כ למעיל שמלבישים לס''ת שזה לא מעשה כזה נורא
תעיינו בגמ' כתובות שהנשים היו מורחות שמן על ראשי הבחורים
אם לא עושים עסק מכל דבר אף אחד לא יודע. עובדה שתושבי השכונה עצמה לא ידעו מזה. עכשיו כל העולם יודע. מה הרווחנו?
תושבי השכונה אינם יודעים אבל רבים מהעולם ידעו, הסרטה של זה רצה ברשתות האנטי חברתיות, כך עכ"פ לפי הפרסומים.

הכל טוב ויפה. אבל לא עושים כך בבית כנסת בציבור.
אם היה בבית עם מספר מצומצם של אנשים, אני מבין.
היה לי מלחמות על כיו"ב במקום מסויים, שנשים רצו לכתוב אותיות ועוד כל מיני דברים. מה שכן נתתי להם, זה להניח את המטפחת על הספר תורה ותו לא.

אחינו העצניקים עושו מזה מטעמים והחילונים עשו מזה אוכל לשבוע שלם

חזור
חלק עליון