• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

מדוע מתחבאים?

מהי הסיבה שרוב ככל משתמשי הפורום לא מזדהים?
כי לא רוצים שהתלמידים נ''י יראו אותם כאן מחמת אי אלו סיבות.
מדוע משתמשים בכינויים שונים ולא מציינים שום פרט מזהה?
כנ''ל שהחתנים או בני המשפחה יזהום.
יש לכך הסבר נורמלי,
כן. כי רוצים שתיקח את הדעה לגופה ולא לגופו של דובר.
או שפשוט מתביישים בזה שהם חברים כאן?
במה יש להתבייש?

למרות שאני חושב שהדברים פשוטים, אסביר:

יש מליצה נאה ששגורה בפיות האנשים: מה ההבדל בין דובר אמת לדוגרי?
דובר אמת אומר את האמת, דוגרי אומר את כל האמת...
למותר לציין כאן את משלו הנודע של הבן איש חי על אותו אחד שקיבל על עצמו בראש השנה לומר את כל האמת...

בן אדם נורמלי לא אומר את כל מה שהוא חושב בפני כל אחד, למרות שהוא חושב שהדברים נכונים ואמיתיים, ולמרות שהוא עומד מאחריהם, זה עדיין לא סיבה לומר אותם בפני מי שלא יערב לו לשמוע אותם. וזה לבד סיבה שלא לפרסם את דעותי ברשת כשאין לי מושג מי יקרא אותם ומה הוא ישליך עלי.

אתן לך דוגמא קטנה - אמש התפתח כאן דיון באחד האשכולות על מעמדם החברתי והדתי של קהילה מסויימת שאכמ''ל, ואתה יודע במה הדברים אמורים. ב''ה מנהלי הפורום מתוך אחריות וחשש לפגיעה הזדרזו למחוק את ההודעות הבעייתיות למען לא יעמדו ימים רבים. אבל באותה מידה יתכן שאדם בלהט הויכוח ומתאוות הניצוח יאמר דברים שלא ראויים להאמר בפני כל אדם מישראל, ולא יזכור לבקש להעלימם אחר הזמן, ויבוא מי שיבוא ויראה את הדברים רשומים ויהיו לו למעיק נפש. וכשהדברים רשומים תחת שם מלא - רבה האחריות וקרוב לנזק.

עוד נקודה - לפעמים אדם אומר דבר ואחר זמן או אחר שנחשף לפרטים נוספים הוא משנה את דעתו, אבל אם הדברים חתומים תחת שמו יהיה לו קשה להסירם מהשתייכות אליו, כי הוא חתום עליהם בפומבי כבעל השמועה.

דבר נוסף, כאדם פרטי אין לי בעיה להתבטא כאן ולהשתמש ברשת בצורה כשרה, אך כרב לתלמידים צעירים אני חושב שזו דוגמא לא טובה, כי הם יקחו את זה כאישור לשימוש ברשת בכלל, ורב התועלת על הנזק.

לסיום: מה העניין לכתוב שמות?
מילא ת''ח שצריכים לסמוך על פסיקתו ראוי שנדעהו בשם ונדע אם ראוי הוא לכך, אבל מעבר לזה ממש אין צורך. וכי אנחנו רשת חברתית?
אולי גם נעלה תמונות שלנו? נשתף מהחיים האישיים?
מי שרוצה לקשור קשרים יכול לפתח אותם בהודעות פרטיות, הפורום מיועד לדיון ענייני בתוכן הדברים בלי השפעות חיצוניות.
אני חושב שעל בעל האשכול להסביר למה הוא שונה מרוב ככל חברי הפורומים התורניים שבחרו שלא להזדהות בשמם.

אני חושב שעל בעל האשכול להסביר למה הוא שונה מרוב ככל חברי הפורומים התורניים שבחרו שלא להזדהות בשמם
אני חושב שהוא לא צריך להסביר, וכל אחד יבחר מה לעשות עם תדמיתו.
בנוסף, עילום השם גורם לכך שמשתמשים כותבים דברים בלי לחשוב פעמים ויוצרים בעיות כי אין להם אחריות לנכתב

למרות שאני חושב שהדברים פשוטים, אסביר:

יש מליצה נאה ששגורה בפיות האנשים: מה ההבדל בין דובר אמת לדוגרי?
דובר אמת אומר את האמת, דוגרי אומר את כל האמת...
למותר לציין כאן את משלו הנודע של הבן איש חי על אותו אחד שקיבל על עצמו בראש השנה לומר את כל האמת...

בן אדם נורמלי לא אומר את כל מה שהוא חושב בפני כל אחד, למרות שהוא חושב שהדברים נכונים ואמיתיים, ולמרות שהוא עומד מאחריהם, זה עדיין לא סיבה לומר אותם בפני מי שלא יערב לו לשמוע אותם. וזה לבד סיבה שלא לפרסם את דעותי ברשת כשאין לי מושג מי יקרא אותם ומה הוא ישליך עלי.

אתן לך דוגמא קטנה - אמש התפתח כאן דיון באחד האשכולות על מעמדם החברתי והדתי של קהילה מסויימת שאכמ''ל, ואתה יודע במה הדברים אמורים. ב''ה מנהלי הפורום מתוך אחריות וחשש לפגיעה הזדרזו למחוק את ההודעות הבעייתיות למען לא יעמדו ימים רבים. אבל באותה מידה יתכן שאדם בלהט הויכוח ומתאוות הניצוח יאמר דברים שלא ראויים להאמר בפני כל אדם מישראל, ולא יזכור לבקש להעלימם אחר הזמן, ויבוא מי שיבוא ויראה את הדברים רשומים ויהיו לו למעיק נפש. וכשהדברים רשומים תחת שם מלא - רבה האחריות וקרוב לנזק.

עוד נקודה - לפעמים אדם אומר דבר ואחר זמן או אחר שנחשף לפרטים נוספים הוא משנה את דעתו, אבל אם הדברים חתומים תחת שמו יהיה לו קשה להסירם מהשתייכות אליו, כי הוא חתום עליהם בפומבי כבעל השמועה.

דבר נוסף, כאדם פרטי אין לי בעיה להתבטא כאן ולהשתמש ברשת בצורה כשרה, אך כרב לתלמידים צעירים אני חושב שזו דוגמא לא טובה, כי הם יקחו את זה כאישור לשימוש ברשת בכלל, ורב התועלת על הנזק.

לסיום: מה העניין לכתוב שמות?
מילא ת''ח שצריכים לסמוך על פסיקתו ראוי שנדעהו בשם ונדע אם ראוי הוא לכך, אבל מעבר לזה ממש אין צורך. וכי אנחנו רשת חברתית?
אולי גם נעלה תמונות שלנו? נשתף מהחיים האישיים?
מי שרוצה לקשור קשרים יכול לפתח אותם בהודעות פרטיות, הפורום מיועד לדיון ענייני בתוכן הדברים בלי השפעות חיצוניות.
אני חושב שעל בעל האשכול להסביר למה הוא שונה מרוב ככל חברי הפורומים התורניים שבחרו שלא להזדהות בשמם.
דברי פי חכם חן
שיכנעת אותי לעשות שינוי השם

מהי הסיבה שרוב ככל משתמשי הפורום לא מזדהים?
מדוע משתמשים בכינויים שונים ולא מציינים שום פרט מזהה? יש לכך הסבר נורמלי, או שפשוט מתביישים בזה שהם חברים כאן?
דבר ראשון לשים תמונה לדעתי זה לא צורה מתאימה לת"ח.
ועצם ההזדהות אין ענין אם לא מכירים אותי,
וגם אם כן שאם ח"ו אני אכתוב משהו שפגע במישהו, כדאי שזה היה אנונימי מאשר שידע שמי שזה פוגע יותר. ודי למבין.

דבר ראשון לשים תמונה לדעתי זה לא צורה מתאימה לת"ח.
ועצם ההזדהות אין ענין אם לא מכירים אותי,
וגם אם כן שאם ח"ו אני אכתוב משהו שפגע במישהו, כדאי שזה היה אנונימי מאשר שידע שמי שזה פוגע יותר. ודי למבין.
אז אל תפגע וזהו.
וכי ארור מכה רעהו בסתר קל בעיניך?

ממש ממש לא!
במיוחד שלפעמים נדמה לאנשים שהאנונימי זה האדם הסביר וכך חושבים כולם,
וגם שאם פגעו בי על סמך מה שאמרתי או ייצגתי זה יותר מעליב לפעמים כי זה בעצם האדם ומחשבתו

אינו נכון כלל. אם אתה חושב שזה נכון לך לגלוש במקומות מסוימים, תעשה זאת ותסביר לתלמידיך מדוע אתה עושה זאת ומדוע עליהם להמנע מכך, אם הם ידעו שאתה עושה זאת במחשכים זה יזיק להם הרבה יותר.

האנונימיות הזו גם יצרה תופעה שאדם אחד נכנס מכמה שמות ומייצר מצג שוא של קבוצה התומכת ברעיון מסוים, מה שגורם לאוירה ולהונאה (גם אם היא זניחה)
לפני כמה ימים קיבלתי הודעה פרטית ארוכה מאחד המשתמשים שטוען על כמה משתמשים פה שזה אותו אחד ומדובר בטיפוס שלילי ביותר לדעתו. ובכן, האם עלי לחשוש לדבריו? ואולי הכותב עצמו הוא אחד שמתנהג באותה צורה? ומי אמר שהוא עצמו לא אדם שלילי שמנסה להעליל על אחרים?
יש משהו נחמד בלהיות אנונימי שלא צריך לקחת אחריות על דבריו, אבל לדעתי אם אנשים יהיו יותר אמיתיים זה יעלה את רמת השיח ולא להיפך.
ומי שחושש שאם הוא יהיה פחות אנונימי הוא יפגע יותר באנשים, לענ"ד אינו נכון כי כשאדם כותב משהו ומישהו מזלזל בו הוא נפגע מעצם זה שאדם אחר מזלזל בו, לא כ"כ חשוב לו אם קוראים לו דוד או שקוראים לו פלוני.

לדעתי אם אנשים יהיו יותר אמיתיים זה יעלה את רמת השיח
אני חושב שבאופן תיאורטי אתה צודק, אבל באופן מעשי אם השמות יהיו אמיתיים זה יכבה את השיח ויהפוך אותו להיות ענייני מידי כך שאנשים יחששו להביע את דעתם בכל נושא.

יכול להיות עוד סיבה, לפעמים יש כאלה שלא ירצו שידעו מי כתב את התגובה למרות שהם חושבים שכתבו דבר אמיתי או בלי לשון הרע וכד'
בכל זאת אם יראו מי כתב זאת אחרים שמכירים אותם יכולים להטריד אותו בנושא או להפגע מזה רק בגלל שהם מכירים את הכותב
אבל אם יודעים מי כתב פחות נפגעים, וכך גם לא 'מציקים' לכותב

חזור
חלק עליון