• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

ספרי מחשבה בסגנון מעמיק שמרן זיע"א היה הוגה בהם

א. סיפר לי יהודי ת"ח שמרן זצ"ל היה הוגה בספר פחד יצחק של הרב יצחק הוטנר האם זה נכון?

ב. פתחתי את האשכול כדי שכל אחד יכתוב על ספר או 'תורה' (לא הלכה אלא מחשבה וכו') שנדמה שהוא רחוק מעולמו של מרן (מבחינת הסגנון) ועם זאת הוא היה הוגה ומחובר אליו.

ג. מה ידוע בבירור על שליטתו של מרן בתורת הקבלה (חוץ ממה שידוע שלמד אצל רבי מרדכי שרעבי זיע"א)

ד. מה היה יחסו של מרן לתורת החסידות. (לא לסיפורים או לווארטים שמרבה להביא מהם בפרט בענף עץ אבות ובדרשותיו, אלא במהות תורת החסידות).

נערך לאחרונה:
כמה דברים שחשוב לדעת
רבינו עובדיה לא למד בספרי מחשבה בכל אופן לא באופן קבוע, הוא מזכיר את המכתב מאליהו דסלר ואני יודע שהוא שמע שיחות מהרב שלום שבדרון ועוד
יש עדות שהוא מסר פעם שיעור בתורת החסידות של חב"ד, ואנכי שמעתי מפיו בשבח ספר התניא וגם מזכירו כמה פעמים בספריו
בענף עץ אבות כתוב בספר רבינו שהוא דוקא מיעט להביא מסיפורי חסידים
לגבי חכמת הקבלה לא קיבלתי תשובה ברורה, כי בני משפחתו אמרו לי שאין לו כתבים בתורת הקבלה
עוד נקודה חשובה, כשהרב הראי"ה קוק זצ"ל היה חי היה רבינו זצ"ל משפיע על חבריו שלא ילכו לשיעוריו במחשבה, אלא רק בהלכה ופלפול, ויתכן הסיבה מחמת מה שכתב עליו בזמנו רבי יוסף ידיד הלוי, ואכמ"ל

מוזכר בספר רבינו שהרב עובדיה אמר שבספרי ההלכה של הרב קוק לומדים אבל לא בספר ההשקפה.
ליקוטי מוהר"ן נראה לי מזכיר פעם אחת או שתיים (תבדוק באתר של מהורא"ש)

ד. מה היה יחסו של מרן לתורת החסידות. (לא לסיפורים או לווארטים שמרבה להביא מהם בפרט בענף עץ אבות ובדרשותיו, אלא במהות תורת החסידות).

כמה דברים שחשוב לדעת
רבינו עובדיה לא למד בספרי מחשבה בכל אופן לא באופן קבוע, הוא מזכיר את המכתב מאליהו דסלר ואני יודע שהוא שמע שיחות מהרב שלום שבדרון ועוד
יש עדות שהוא מסר פעם שיעור בתורת החסידות של חב"ד, ואנכי שמעתי מפיו בשבח ספר התניא וגם מזכירו כמה פעמים בספריו
בענף עץ אבות כתוב בספר רבינו שהוא דוקא מיעט להביא מסיפורי חסידים
לגבי חכמת הקבלה לא קיבלתי תשובה ברורה, כי בני משפחתו אמרו לי שאין לו כתבים בתורת הקבלה
עוד נקודה חשובה, כשהרב הראי"ה קוק זצ"ל היה חי היה רבינו זצ"ל משפיע על חבריו שלא ילכו לשיעוריו במחשבה, אלא רק בהלכה ופלפול, ויתכן הסיבה מחמת מה שכתב עליו בזמנו רבי יוסף ידיד הלוי, ואכמ"ל
אתה סך הכל חוזר על אותה אקסיומה והנחה שמרן לא עסק בספרי מחשבה. ומנגד אני בקשתי לשמוע כפי שסיפר לי אותו ת"ח שמרן כן עסק. אם יש לך ידיעה מוסמכת מבניו שכל ימי חייו הוא לא עסק בספרי מחשבה אז אדרבה, אתה מוזמן אחר כבוד לכתוב אותה, אבל הקביעה הגורפת של כ"ת לא משכנעת אף אחד מלבד את עצמו, כל עוד לא יביא סימוכין לדבריו.

על אף ההקדמה מרן מצטט שם המון סיפורי חסידות, וגם בהגדת חזון עובדיה.

מעניין כי זכור לי שמרן התבטא בסרטון וידאו שלא הסכימו עם מש"כ הגאון רבי יוסף ידיד הלוי בשו"ת שלו על הראי"ה.

חזור
חלק עליון