• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

מרן זצ"ל בקבלה.

אמרו לי שמרן זצ"ל היה בקיא בספרי קבלה
האם זה נכון?
אמת ונכון הדבר
וכמעשה שהיה עם ר"י עדס בניחום האבלים על חכם יעקב
והשווה הדברים עם ברכת מעין שבע במה שרמז בזה ביביע אומר חלק ב סימן כה
והרחיב הדיבור בזה בספר אביר הרועים חלק שני פרק קבלה בידי (פרק תשיעי כמדומני)
והרב גד יזדי בשיעור דיבר על כך סיפור מאלף שהיה בכולל יחוה דעת בזמנו, שאמר כי היום מלמדי הקבלה הם חלשים, לא כמו פעם...
וכבר מצאו קמיע לכל דבר שכתב ופיענח אותו בספר מנהגי הראשון לציון וחכם דוד מנהריה התפעל מכך מאוד...
והרב אמיר קריספל העיד שראה במו עיניו הוצאת דיבוק של כלב...
חכם עזריאל מנצור אמר שהראו לו ספר שכתב מרן בקבלה, אני לא יודע אם זה נכון. כי הרב גד יזדי אמר לא כך.

נערך לאחרונה:
אמת ונכון הדבר
וכמעשה שהיה עם ר"י עדס בניחום האבלים על חכם יעקב
והשווה הדברים עם ברכת מעין שבע במה שרמז בזה ביביע אומר חלק ב סימן כה
והרחיב הדיבור בזה בספר אביר הרועים חלק שני פרק קבלה בידי (פרק תשיעי כמדומני)
והרב גד יזדי בשיעור דיבר על כך סיפור מאלף שהיה בכולל יחוה דעת בזמנו, שאמר כי היום מלמדי הקבלה הם חלשים, לא כמו פעם...
וכבר מצאו קמיע לכל דבר שכתב ופיענח אותו בספר מנהגי הראשון לציון וחכם דוד מנהריה התפעל מכך מאוד...
והרב אמיר קריספל העיד שראה במו עיניו הוצאת דיבוק של כלב...
חכם עזריאל מנצור אמר שהראו לו ספר שכתב מרן בקבלה, אני לא יודע אם זה נכון. כי הרב גד יזדי אמר לא כך.
רוב הדברים שכתב מר אינם ראיה.
לכתוב קמיע גם אני יכול. דיבוק, מצינו סיפורים על חכמים שלא היה להם יד בקבלה והוציאו דיבוקים לדוג' הדיבוק המפורסם עם הח"ח זצ"ל.
מה שנותר הוא מה שהרחיב בזה בספר אביר הרועים שלא מצוי תח"י ואשמח לקבל ציטוט ממנו, וכן השמועה בשם החכם מנצור.
לא מתוך זלזול חלילה, אלא כדי להתעניין באמת מה שהיה, אשמח אם יחכימני מאן דהוא לעמוד על האמת.
ולא קבלתי הדברים ישר כי שמעתי הרבה דברים להפך.

וסיפור הארגזים במעבר דירה לרחוב הקבלן.
מה הסיפור? אשמח שתחכים אותי, ואולי עוד מקוראי הפורום שאינם מכירים את הסיפור.
מצינו סיפורים על חכמים שלא היה להם יד בקבלה והוציאו דיבוקים לדוג' הדיבוק המפורסם עם הח"ח זצ"ל.
החפץ חיים היה מקובל גדול, וכידוע מכמה גדולי עולם שקיבלו ממנו חכמת האמת.

נא הבא מקורות לדבריך ידידי, כי לא נראה כן בעליל מספריו.
שמעתי מסבי שליט"א ששמע כן ממו"ר רבי הלל זקס זצ"ל נכד החפץ חיים, שאע"פ שהח"ח לא כתב בקבלה, הוא למד ולימד את תלמידיו פנימיות התורה.
וציטט לי סבי שליט"א כמה וכמה מקומות ששמע מרבי הלל כי דרך הח"ח שונה בהם מדרך הגר"א.

אה"נ אבל אם הקבלה יכולה לשנות את ההלכה אז ידון גם בה בספריו...
כמדומני ששיטת מרן רע"י זיע"א היא שאין פוסקים על פי הקבלה כלל ועיקר. והוא אחד הנושאים העיקריים בהם חלק מרן על רבנים ספרדים אחרים. ועל כן לא דן בה בספרים הנוגעים הלכה למעשה. מה שמשיב גם על שאלתך
אני מעיר דא"כ היה אמור גם להזכיר קבלה מעט בספריו...
כי בספרים שהם הלכה למעשה ע"פ שיטתו אין להזכיר.

ואגב בחזרה לנושא האשכול, לפני כמה שנים הגאון רבי בניהו שמואלי שליט"א ר"י המקובלים נהר שלום התראיין לעיתון מרווה לצמא, בראיון סיפר כי מרן רע"י זיע"א רב חילא בתורת הנסתר, ושבחים שאמר מרן על דרך הלימוד של ר"י נה"ש רבי מרדכי שרעבי זיע"א.
נדמה לי שזכרוני כי לאחר מכן יצאו כמה רבנים שלא הסכימו עם רבי בניהו בנושא זה, אך איני זוכר פרטים מדויקים.

כמדומני ששיטת מרן רע"י זיע"א היא שאין פוסקים על פי הקבלה כלל ועיקר
מרן לא פסק כהמקובלים רק כי סבר שקיבלנו דעת מרן ולא שלא מתחשבים בקבלה וא"כ לפעמים מרן לא הביע דעה בשו"ע ובב"י ובמקרים כאלו מרן זצ"ל אמור להתחשב במקובלים והרי חזינא שלא התחשב בדרך כלל...

חזור
חלק עליון