עולם הישיבות הספרדי פני לאן

רק תדעו שהיום תסתכלו על הבחורים הספרדים הצעירים שבישיבות ספרדיות
וואוו!! ואווו!
רב הכמות ורב האיכות ודעו כי לאט לאט יורד העברה של בחורים ספרדים לישבות אשכנזיות וכמעט ולא מצוי פעם היו מגיעים להבחן אצל האשכנזים הספרדים דגומא: 1 מתוך 3 היה ספרדי שבא להבחן היום זה 1 מתוך 10 לאט לאט זה ירד עוד ועוד וזה משאשכנזים מפחדים שיום אחד הספרם יהו בראש המנהיג הספרדי הוא יהיה מנהיג עולם הישיבות (ויתכן מאוד שלא יהיה ראשיבע אלא פוסק וכד') ולאט לאט האשכנזים יגיעו ללמוד אצל הספרדים ואז ביחגיצא עולם הישובת מושלםולא נראה לי שזה יהיה יותר מ15 שנה
מיששמע את פאר הדור מרן מו"ר הגר"מ מאיה שליט"א ב"קול ברמה" שאמר שעולם התורה הספרדי יותר גדול מהאשכנזי וכו'
וכל זה כמובן מי ילד לי את אלו????????????
בזכות מי כל אלו??????????????????
בזכות גדול ופאר הדורות מרן מלכא רבינו הענק זצוק"ל

[אני אומר שאפשר להית @ישיבישער של מרן וזה מצויין עלו והצליחו.]
פורים לא עכשיו!!
לפחות שתי בדיחות באותה הודעה!!!

נכון
עולם הישיבות האשכנזי
עולם הישיבות המשתכנז
ועוד הרבה עולמות קטנים ואכמ"ל
אתה צודק אבל מה לעשות יש דרך שהתקבלה בעולם וזה השקפת עולם הישיבות מצד דרך הלימוד בדיוק כמו שהולכים עם כובע וחליפה ולא עם ג'לבייה כך סגנון הלימוד לא מדבר על הלכה
דבר שני מה לעשות הישיבות החזקות בציבור הספרדי הולכות בקו הזה
נכון שיש איזה כמה ישיבות שעדיין דבקות בקו הזה שזה יהייה ספרדי עד הסוף אבל רוב הציבור של בחורי הישיבות לא הולכים לשם בגלל שמבחינת העניין הם עובדים בשיטת חינוך שהרבה בחורים קשה להם לסרוד בזה ואני מכיר סיפורים

נכון שיש איזה כמה ישיבות שעדיין דבקות בקו הזה שזה יהיה ספרדי עד הסוף אבל רוב הציבור של בחורי הישיבות לא הולכים לשם בגלל שמבחינת העניין הם עובדים בשיטת חינוך שהרבה בחורים קשה להם לסרוד בזה ואני מכיר סיפורים
למיטב ידיעתי אין אף ישיבה שהיא בדיוק כמו פור"י של פעם [כולל פורת יוסף גאולה והדומים לסגנונה], לדוגמא שירי החתונות ברובם הם חסידיים, לובשים כאמור כובע וחליפה ולא קסקט ומכנסיים קצרות, לומדים עם סטנדרים ולא עם שולחנות, יש פנימיות בישיבה ולא מסיימים בשעה שבע בערב [כמו בפור"י העתיקה לפני הקמת המדינה], יש משגיח בישיבה [דבר שלא היה קיים בעבר], ועוד המון דברים שהשתנו
א"כ אני מאמין שכולם מסכימים שגם הישיבות שהם עם הקו ספרדי עד הסוף שינו המון דברים בהתאם למצב וצורך הדור
אז יש עוד כמה דברים ששינו כמעט כל גדולי ראשי הישיבות בדור הזה ובדור שעבר, והוכח שהם דברים שגורמים לבחורים יותר להתחבר ללימוד,
והבעיה היא לא רק שיטת החינוך כמ"ש, שזה ודאי גם נכון, אלא גם לגבי שיטת הלימוד שרוב הבחורים היום לא יכולים לשרוד עם שיטת הלימוד הישנה
[ולא מחמת שהיא איננה נכונה חלילה, אלא שלדורנו היא לא מתאימה]

רציתי להעלות נושא שבעיני כאוב והוא שכיום בעולם הישיבות הספרדי לא מספיק מקדמים בתור רמים בוגרי ישיבות ספרדים שלא נדבר על אותן ישיבות עצמן שבדרך כלל מי שמונה להיות רמ בישיבה זה בדרך כלל רב שלמד בישיבה אשכנזית ולא מאיז המקום ספרדי אז עם כל הכבוד ברוך השם יש הרבה ישיבות טובות אבל זה לא מספיק
לפעמים אפילו אם אותו בוגר ישיבה ספרדי מתנה לתפקיד במקרה טוב הוא מתמנה לרב משיב
או רמ במוסד ספרדי בינוני
הלב דואב אבל אין מה לעשות
יש קצת צדק בדבריך אבל אני חושב שאולי כדאי לתת צד אחר כי תחלס כל הישבות החזקות הם קמו לפני כמה שנים טובות עוד בעידן שהרמי"ם הטובים באו מעולם הישיבות האשכנזי ולכן לקחו אותם אבל עכשיו ב"ה נוצר מצב שיש לנו רמי"ם טובים שגדלו בתוך עולם הישיבות הספרדי וכלן כן מתחילים לראות רמי"ם כאלו לדוגמא בישיבות באר התלמוד יש כמה רמי"ם חדשים בשנים האחרונות ורובם ספרדים שגדלו בעולם התורה הספרדי ואפ' יש רמי"ם בוגרי הישיבה כך שזה ממש לא מדוייק מה שאתה כותב וזה ממש ענין של תהליך שהולך ממש בצורה טובה
סתם כך זה נראה לי יותר ענין של הסתכלות ואם אנחנו נהיה שלמים עם התהליך של עולם התורה הספרדי שעכשיו בשנים האחרונות רואים את העצמות שלו בלי סוף ורק נתן גיבוי לעצמנו ולא נחפש כל היום לראות שאנחנו לא עושים מספיק טוב ושאנחנו לא יודעים להתפתח וכדומה כי את הגב של עולם התורה הספרי זה רק מאתנו ולא מאף אחד אחר ובעז"ה כך נמשיך להגדיל תורה ולהאדירה וכמה גוואה יש לנו שאנחנו נמצאים בתוך כזב עולם תורה עוצמתי בלי לדפוק חשבון לא עדה מגזר קהילה או משהו כזה
עלה נעלה וירשנו אתה כי יכול נוכל לה
שמחתי לעזור

חזור
חלק עליון