עולם הישיבות הספרדי פני לאן

איזה חבורה...
את האמת שראוי לענות לדברים שלך באריכות.
אבל אני יענה על עיקר דבריך בקצרה.
שמע, אתה לא יכול לבא היום, לשאול שאלות ולמצוא פתרונות אם אתה לא יודע מאיפה זה התחיל.
ולכן, אני לא בא לזלזל או לעורר מחלוקת שהיתה לפני שלושים שנה. אני בסך הכל לא מסתיר את המציאות שהיתה, ולפי דעתי בזה תלוי מאד ההמשך.
כך רק ענין אחד פשוט, יש טענה מקובלת אצל בחורים שהולכים לישיבות אשכנזיות, שהם רוצים ללכת לספרדי, אבל גם הספרדי זה חיקוי, אז כבר הולכים למקור. הוי אומר, שאם אתה רוצה להצליח בשלך, אתה לא יכול להיות חיקוי כל עוד המקור קיים, כי שלך יהיה רק למי שלא הצליח ללכת למקור. וגם אתה תצטרך לעשות הכל כמה שאפשר כמוהם, וזה כולל גם רמי"ם אשכנזים ושלמדו בישיבות אשכנזיות. זה פשוט, ואכמ"ל
גם אם הדברים של הבחורים הנ"ל נכונים, ולא נגועים בעיקר בנחיתיות מסוימת.. עדיין אין צורך להכניס בשביל זה סגנון תפילה וכדו', כשדובר בזמנו על מוסדות לספרדים, התכוונו בעיקר לאופי וכדו', שהבחורים שנרמסים על לא עוול, פשוט על לא עוול.. בישיבות של 'אחרים'.. לא בגלל שאין להם כישרון ולא בגלל שום דבר אחר.. אלא בגלל שהם לא רגילים ל'גן חיות' ולתככנות ו'למאחורי הגב' ו'לפני הגב' שהולך שם, ול'לשם שמים' שברור לי שיש עליו גיהנום מיוחד.. וכו' וכו', (ואני לא אומר שאין גם מה ללמוד מהם, אבל את כל זה אין צורך.. ממש אין צורך..) ויכולים לגדול ולצמוח בענק.. בהכל.. במקומות שיתאימו יותר לאופי הישר והעדין שלהם.. בשביל זה צריך להקים מוסדות.. לגדל בחורים איכותיים בסגנון האופי שלהם.. רק ע"ז דיברו.. ולזה יש צורך בישיבה.. לא בחיצוניות שפחות קשורה..

אני יגיד לך מה הסיבה לזה, זה בגלל שאלו שהקימו את הישיבות הם המשתכנזים. והכל שמה בנוי בצורה משוכנזת, כי אע"פ שיש הרבה ספרדים חזקים, הם לא עומדים על שלהם כמו אצל האשכנזים. שהרי רוב הבחורים בישיבות הספרדיות הם חסידים של מרן, אבל הראשי ישיבות משוכנזים [ישיבות מאור התורה, ברכת אפרים...], אבל אם הבחורים יעמדו על שלהם, שהכל יהיה כמו ספרדים [קרי, תפילות במנגינה ספרדית, שירים של שבת ספרדיים, הדיבור בלימוד, שיהיה את ספרי מרן בביהמ"ד, סידורים כוונת הלב וכדומה, לאפוקי מבית תפילה, ועוד שלל דברים]. אז יתחילו לאט לאט לזוז לכיון הספרדי.
אבל כרגע כל ראש ישיבה עושה מה שבא לו. צריך להטריד בעינינים האלו את הראשי ישיבות, בלי להרפות.
זה לא בדיוק נכון אדרבה חשבתי על כך זה שטויות אני לא צודק היום יש ישיבות כמו מאור התורה ועוד ישיבות שיש בהם טובי הלמדנים לא צריך לרעות בשדות זרים וכן מה לעשות צריך ללמוד גם בצורת הלימוד האכשנזית אם אתה כל כך מבקר את המשתכנזים אדרבה רואים היום שזה מה שתרם להרבה בני תורה ספרדים

זה לא בדיוק נכון אדרבה חשבתי על כך זה שטויות אני לא צודק היום יש ישיבות כמו מאור התורה ועוד ישיבות שיש בהם טובי הלמדנים לא צריך לרעות בשדות זרים וכן מה לעשות צריך ללמוד גם בצורת הלימוד האכשנזית אם אתה כל כך מבקר את המשתכנזים אדרבה רואים היום שזה מה שתרם להרבה בני תורה ספרדים

זה נכון ויפה מאוד עד.................................

זה שיש עולם תורה אחד.. זה כל מי שכותב פה יודע.. מי שלא יודע את זה לא נמצא כאן.. כי הוא חושב שיש לו 'עולם תורה' משלו.. ומכאן הגיעו לביטוי הנ"ל.. כך שהתיקון לא רלוונטי לדיון כאן כי את מי שלא סבור כמוך לא תמצא כאן אלא ברחובות הערים..

רק תדעו שהיום תסתכלו על הבחורים הספרדים הצעירים שבישיבות ספרדיות
וואוו!! ואווו!
רב הכמות ורב האיכות ודעו כי לאט לאט יורד העברה של בחורים ספרדים לישבות אשכנזיות וכמעט ולא מצוי פעם היו מגיעים להבחן אצל האשכנזים הספרדים דגומא: 1 מתוך 3 היה ספרדי שבא להבחן היום זה 1 מתוך 10 לאט לאט זה ירד עוד ועוד וזה משאשכנזים מפחדים שיום אחד הספרם יהו בראש המנהיג הספרדי הוא יהיה מנהיג עולם הישיבות (ויתכן מאוד שלא יהיה ראשיבע אלא פוסק וכד') ולאט לאט האשכנזים יגיעו ללמוד אצל הספרדים ואז ביחגיצא עולם הישובת מושלםולא נראה לי שזה יהיה יותר מ15 שנה
מיששמע את פאר הדור מרן מו"ר הגר"מ מאיה שליט"א ב"קול ברמה" שאמר שעולם התורה הספרדי יותר גדול מהאשכנזי וכו'
וכל זה כמובן מי ילד לי את אלו????????????
בזכות מי כל אלו??????????????????
בזכות גדול ופאר הדורות מרן מלכא רבינו הענק זצוק"ל

[אני אומר שאפשר להית @ישיבישער של מרן וזה מצויין עלו והצליחו.]

משהו במודעה לא משכנע
אכן, ועצם זה שמעולם לא תמצא ליטאי שייאלץ לכתוב כזו הודעה פומפוזית על עולם הישיבות הליטאי אומר הרבה.
ד"א איני בא לזלזל בעולם הישיבות הספרדי שאכן בחלקו הגדול מצליח מאוד בס"ד, אולם הודעות מסוג זה משיגות את המטרה ההפוכה ממטרתן המקורית.

חזור
חלק עליון