• ניתן לשלוח יישובים בתורת מרן רבינו עובדיה יוסף זלה"ה, שיודפסו בע"ה בקובץ בית יוסף מהדורת תשפ"ה למייל: office@moreshet-maran.com בקובץ וורד, עד לחג השבועות תשפ"ד, אין התחייבות לפרסום, והרשות נתונה לערוך את הדברים לפני הפרסום.

רבותי מהפכה

פוזל ועוד איך.. בכל הזדמנות אתה מזמזם כמה הם לא טובים, ואפילו בת''ח שביניהם אתה מנסה למצוא כמה שפחות שבחים.
ראשית, אם אני לא מוצא בהם כלום אז ודאי שאינו פוזל לכיוונם.
ולגוף הדברים ח"ו שאני מנסה למצוא פחות שבחים, (ותלי"ת זכיתי לשמש רבים מגדוליהם), רק שכתבתי שב"ה יש לנו מספיק ת"ח חשובים ועצומים וא"צ לרעות בשדות זרים, וחיפוש רב אשכנזי בדווקא (אף לאותם שזה קרה להם לא בדווקא...), נובע מנחיתיות.

ולענין הרב אותו לדעתך ביזיתי וכו', השגתי את שיעוריו על החומר אותו אנחנו לומדים בכולל, ויש הרבה מה לדון בדבריו. ואתמול דיברתי עמו בכמה נושאים שעסקתי, ויש ת"ח ספרדים שהשיבו לי תשובות יותר ברורות ומנומקות ומוטעמות. [ומהם הרב אופיר מלכא]. וח"ו אין בכוונתי להמיעט ממעלתו במאומה, ואני זוכר אותו עוד לפני שהתעטר בעול הרבנות בבית שמש, בהיותינו סמוכים זל"ז בי-ם, ותמיד היה שקוע בלימוד. ותול"מ.

ברגע שכולנו נלך לישיבות ספרדיות הישיבות האלו אוטומטית תעלה הרמה של הישיבות הספרדי בעשר דרגות
אם כל מי שאמור להתקבל לישיבה אשכנזית יקים ישיבה זו תהיה ישיבה הכי טובה בעולם.
הבעיה שמכריחים שזו תהיה ישיבה שהמכנה המשותף שלה זה אולי צבע העור ולכן זה ממש לא נותן רצון לבחור שיכול להתקבל לפוניבז' ללכת לישיבה ספרדית.
אומר כאן דבר שיכעיס את הציבור אבל זו האמת.. אין איש שחולק שחלק מהספרדים שלא מתקבלים לישיבות אשכנזיות זה סתם גזענות.
אבל א"א להתכחש שיש רבים מהעדה הספרדית שהסגנון לא מתאים אני מדבר על מנטליות צורת דיבור לבוש והתנהגות. כאלה שהם דור שני לבע"ת שעם כל הערכה העצומה לבע"ת אבל מאוד קשה למי שלא התחנך בצעירותו בעולם הישיבות לבנות בית בסגנון ישיבתי מבחינת השקפה אבל בעיקר הסגנון...
ולכן אני מבין שבחור שכבר הוריו התחנכו בישיבות ליטאיות שלא ירצה ללכת למקום שהבחורים לא מתאימים לו כלל לא בסגנון ולא דרך חיים רק בשביל שהבחורים ששונים ממנו ירגישו טוב עם ישיבתם....

אם כל מי שאמור להתקבל לישיבה אשכנזית יקים ישיבה זו תהיה ישיבה הכי טובה בעולם.
הבעיה שמכריחים שזו תהיה ישיבה שהמכנה המשותף שלה זה אולי צבע העור ולכן זה ממש לא נותן רצון לבחור שיכול להתקבל לפוניבז' ללכת לישיבה ספרדית.
אומר כאן דבר שיכעיס את הציבור אבל זו האמת.. אין איש שחולק שחלק מהספרדים שלא מתקבלים לישיבות אשכנזיות זה סתם גזענות.
אבל א"א להתכחש שיש רבים מהעדה הספרדית שהסגנון לא מתאים אני מדבר על מנטליות צורת דיבור לבוש והתנהגות. כאלה שהם דור שני לבע"ת שעם כל הערכה העצומה לבע"ת אבל מאוד קשה למי שלא התחנך בצעירותו בעולם הישיבות לבנות בית בסגנון ישיבתי מבחינת השקפה אבל בעיקר הסגנון...
ולכן אני מבין שבחור שכבר הוריו התחנכו בישיבות ליטאיות שלא ירצה ללכת למקום שהבחורים לא מתאימים לו כלל לא בסגנון ולא דרך חיים רק בשביל שהבחורים ששונים ממנו ירגישו טוב עם ישיבתם....
עולם הישבות הספרדי מגוון
והוא יהיה עוד יותר מגוון אחרי המהפכה
ובחור שהוא בן של בוגר ישיבה אשכנזית {כמוני} יש לו מספיק ישיבות שיתאימו לו יסודות/משכנות התורה וכו
ובקשר לדור שני לבעלי תשובה יש ישיבות שמתאימות לסגנון הזה
אנחנו יכולים
אנחנו מסוגלים
יהיה לנו הרבה מבחר
יותר מהמצופה

יעויין בתגובותי לנושא באשכול זהה בפורום השכן:

בעיקר הודעה זו:

ובחור שהוא בן של בוגר ישיבה אשכנזית {כמוני}
אולי זאת הסיבה להרגשה סוג ג'
בכל אופן אבי ודודי למדו בפורת יוסף ורוב בניהם למדו בישיבות אשכנזיות והיו והרגישו סוג אא, ואף חבריהם האשכנזים כשנתקלתי בהם שבחום בפני בצורה בלתי רגילה.

אל תענה לו.
כשאין טיעונים לגופו של ענין מתחילים עם טיעונים לגופו של אדם
לגופו של עניין יש כאן מחלוקת אם הספרדים מרגישים סוג א' או סוג ג', אני טוען שמרגישים א' ואילו הוא טוען סוג ג'.
וברגע שהטיעונים לגופו של אדם נוגעים לטיעונים בגופו של עניין כן צריך לענות, וההתחמקות מזה נובעת מכך שאין טיעונים לגופו של עניין.

בר שני והכי חשוב תשאלו כל פסיכולוג או כל מי שמתעסק עם נפש האדם
האם יש משהו שמזיק לנפש לכל החיים יותר מאשר להרגיש סוג ג'?
הבחורים שכן זכו להתקבל לישיבות אשכנזיות טוב להם?
דבריך אינם נכונים כלל ועיקר!!!
רוב הספרדים בישיבות ליטאיות לא מרגישים שום נחיתות.. הם יודעים טוב מאוד שסיבת הקושי שלנו להתקבל לישיבות ליטאיות לא נובע מסיבה אמתית אלא לפי הפרוטוקול.. זו המדיניות ואף אחד אפי' מהאשכנזים לא חושב על ספרדי באותה מנטליות עם אותו רקע משפחתי וצורת חינוך כסוג ב'
הדברים האלו היו שייכים לפני שלושים שנה כשרוב הספרדים באו מבתים פשוטים ולא היו הרבה בתים אברכים כמו אצל הליטאים.. מה שייצר שהספרדים שנדחפו אצל הליטאים היו בולטים בתמימותם מול שועלי הקרבות הליטאים...
[לדעתי פסגת התמימות באה לידי ביטוי בהקמת ה'מרביצי' שכל מטרתם הבלטת הנחיתות והבנה שככל שיתחנפו לאשכנזים ויבוזו לרבנים הספרדים כמו מרן זיע"א כך האשכנזים יקבלו אותם..
ומה שקרה בדיוק להיפך הם נהפכו ללעג וקלס בעיקר אצל האשכנזים ולא עזר להם מאומה הליטאים המשיכו להפלות ולבוז לתמימותם של הנחיתחם ודי בזה..]
כיום לאחר שיש אלפי משפחות בוגרי ישיבות ליטאיות משפחות אלו אינם שונים במאומה ממשפחות ליטאיות הן בסגנון בשיפשוף ובמנטליות. כך שאף אחד לא מרגיש שונה וזה עוול עצום שאותם משפחות יצתרכו ללמוד עם ספרדים ששונים מהם בתכלית השינוי רק בגלל ששניהם קרוים 'ספרדים'
כבוגר ישיבת פוניבז' אני שולח את ילדי רק למוסדות ליטאיים ולא אני ולא ילדיי מרגישים נחיתות כל שהיא ואני גאה במורשת של אבותי אבל מאידך מחבב מאוד את הסגנון של הישיבות שבו התחנכתי.
ביום שיקימו מוסדות באותו סגנון בדיוק שבו הורגלתי אשקול ברצינות [אף שלעצמי לא רואה בזה שום תועלת וכל רווח שיצא לי ממהלך כזה]
לעת עתה זה נראה ניסיון לחזק את אלו שלא מתאימים או שלא מצליחים להתקבל למוסדות ליטאיים שירגישו טוב ולא יצטערו שלא התקבלו.

לפי הנראה בחור שמחפש ישיבה אשכנזית בזמן שהיום יש ישיבות מעולות ספרדיות והוא נלחם על זה פירוש שהוא מצהיר אנחנו לא מספיק טובים אין לנו את הכלים איך לחנך ולהוביל רק האשכנזים יכולים ממילא כשמגיע לישיבה כבר בהרגשה הוא לא סוג ג אלא סוג ה' הרי כמה שיצא למדן מהישיבה האם יש סיכוי שיהיה ר"מ או משיח בישבה אשכנזית ודאי שלא כי הבחור הספרדי אצל האשכנזים סוג ה' ויש הרבה להאריך

זאת אומרת שאנחנו הספרדים פחות טובים ונשארנו בשנות ה-80 וצריכים את טובתם של אחינו שיעזרו לנו עד מתי נמשיך להכות את עצמנו ולחשוב שאצינו אין ראש גדול ואין ישיבות טובות די לנחיתות

מתנצל מראש אם דעתי לא כ"כ תהיה מוקבלת כאן
אני ב"ה זכיתי ללמוד בישיבה קטנה ספרדית ובישיבה גדולה אשכנזית די סגורה וכעת בכולל אשכנזי די טוב
ואני קורא את כל האשכולות כאן ובמקומות אחרים על הנושא הזה וזה מציק לי מעט בעצם הרצון של אותם אנשים שדוחפים לזה רוצים שבחור טוב כישרוני ירא שמים בעל דרגה רוחנית ילך לישיבה ספרדית שבהכרח לא ימלט שיש שם גם בחורים פחות מרמתו הרוחנית ע"מ ש.... שהישיבות הספרדיות יצליחו בשביל שהוא לא ירגיש סוג ג זה גובל ברשעות לדעתי עדיף שבחור ספרדי ילמד טוב יתעלה בתורה ויראת שמים וירגיש סוג .ג.
מאשר שילמד עם בחורים מהפריפריה שיש להם מושגים בדברים שלו אין מושגים בהם
לדעתם של המון אברכים בני תורה אסור לשלוח בחור בני ברקי שמור לישיבה עם בחור מאשקלון שיש לו מושגים אחרים
עדיף לסבול קצת 6 שנים ולצאת עם מושגים מרוממים וגבוהים
לפי"ז אפילו ישיבות אשכנזיות לא כ"כ טובות עדיפות מישיבה ספרדית טובה כי שמה יש פחות סיכוי להתקלקל כמובן כל דברי הם אך ורק על ישיבות סגורות
על הפתוחות אין לי מה לומר
מקווה לתגובה עניינית ומוכבדת

זאת אומרת שאנחנו הספרדים פחות טובים ונשארנו בשנות ה-80 וצריכים את טובתם של אחינו שיעזרו לנו עד מתי נמשיך להכות את עצמנו ולחשוב שאצינו אין ראש גדול ואין ישיבות טובות די לנחיתות
אם הגבת לי, אזי בבקשה אל תכניס לפי דברים שלא אמרתי.
לרגע לא עלה בדעתי שאין ישיבות ספרדיות טובות, ולא אמרתי זאת.
אמרתי ואני שב ואומר שאצל אחינו יותר מצוי ה"ראש הגדול", ואשר על כן ישנם בחורים ספרדיים שישיבות אשכנזיות אלו מתאימות להם לפי הלך רוחם, מבלי להכנס מי יותר טוב ומי פחות טוב.

אמרתי ואני שב ואומר שאצל אחינו יותר מצוי ה"ראש הגדול", ואשר על כן ישנם בחורים ספרדיים שישיבות אשכנזיות אלו מתאימות להם לפי הלך רוחם, מבלי להכנס מי יותר טוב ומי פחות טוב.
א"א להרחיב קצת בישיבות האשכנזיות יש גיוון יותר גדול תנסו לחשוב כמה ישיבות בסגנון תפרח יש בספרדיות כמה בסגנון פוניבז כמה בסגנון קול תורה אורחות תורה ועוד סגנונות יש בודדות כלומר אין כ"כ מבחר אצל הספרדיות

א"א להרחיב קצת בישיבות האשכנזיות יש גיוון יותר גדול תנסו לחשוב כמה ישיבות בסגנון תפרח יש בספרדיות כמה בסגנון פוניבז כמה בסגנון קול תורה אורחות תורה ועוד סגנונות יש בודדות כלומר אין כ"כ מבחר אצל הספרדיות
למה היום יש ישיבות עם מבחר גדול ספרדיות רינת התורה שדומה מאוד לתפרח ויש רכסים יסודות באר התלמוד יסודות ועוד רבות הישיבות תתחיל לבדוק ולצאת משנות ה_80 סליחהעל החדות
אני ב"ה זכיתי ללמוד בישיבה קטנה ספרדית ובישיבה גדולה אשכנזית די סגורה וכעת בכולל אשכנזי די טוב
ואני קורא את כל האשכולות כאן ובמקומות אחרים על הנושא הזה וזה מציק לי מעט בעצם הרצון של אותם אנשים שדוחפים לזה רוצים שבחור טוב כישרוני ירא שמים בעל דרגה רוחנית ילך לישיבה ספרדית שבהכרח לא ימלט שיש שם גם בחורים פחות מרמתו הרוחנית ע"מ ש.... שהישיבות הספרדיות יצליחו בשביל שהוא לא ירגיש סוג ג זה גובל ברשעות לדעתי עדיף שבחור ספרדי ילמד טוב יתעלה בתורה ויראת שמים וירגיש סוג .ג.
מאשר שילמד עם בחורים מהפריפריה שיש להם מושגים בדברים שלו אין מושגים בהם
אני דן אותך לכף זכות שאתה לא מכיר את עולם הישיבות הספרדי שהתפתח חבל שנשארת מאחור לך תבדוק בעצמך ישיבות אל תתפתה ממה שאתה יודע מהעבר
לדעתם של המון אברכים בני תורה אסור לשלוח בחור בני ברקי שמור לישיבה עם בחור מאשקלון שיש לו מושגים אחרים
עדיף לסבול קצת 6 שנים ולצאת עם מושגים מרוממים וגבוהים
לפי"ז אפילו ישיבות אשכנזיות לא כ"כ טובות עדיפות מישיבה ספרדית טובה כי שמה יש פחות סיכוי להתקלקל כמובן כל דברי הם אך ורק על ישיבות סגורות
על הפתוחות אין לי מה לומר
אין לי מה לעשות חוץ מלרחם מי שמבין שאצל הספרדים אסור ללמוד כי יש סיכוי יותר להתקלקל עם רגשי נחיתות כאלו אין לי איך להתמודד צר לי עליך לשכנע אותך אין לי אפשרות אבל לרחם עליך אני יכול ומחובתי
בקיצור א''א להשיב להם, משום שהם לא מוכנים לקבל שיש כאלו שטוב להם אצל אחינו, ויש כאלו שמצליחים שם.
סטית מהנושא הנושא הוא לא עם יש כאלו שמצליחים אלא שיש ישיבות מעולות היום אצל הספרדים ולא צריך כל הזמן לרדוף אחרי האשכנזים ולהיות סוג ב'

חזור
חלק עליון