• מעוניינים להכניס את הספר שלכם או לרכוש את ״אוצר החכמה״? שלחו מייל לכתובת: otzar@moreshet-maran.com
  • בשורה משמחת: בעז"ה עומד לצאת לאור בימים הקרובים ילקוט יוסף ברכות חלק א' החדש. מחיר מוזל לקבוצות הנרשמים מראש (כגון כוללים, קהילות, בתי כנסת וכדו'), לפרטים והרשמה יש לפנות למרכז למורשת מרן במייל: y@moreshet-maran.com

רק שלא נתבלבל...

אבל תבין, את כל הפיצות האלה שהלה הזמין אם כבר יש לו כסף שבאמת יתן את זה לבחורי ישיבות או אברכים שיושנים לפעמים ברעב, עד כדי כך, אני יודע מבפנים (ולא מדובר במשפחות עניות ממש) לחיילים יש הרבה שדואגים להם יותר ממה שאנחנו חושבים, אז בתור חייל הם לא מצפים מחרדים שתביא להם אוכל, הם מצפים שתלמד בשבילם ותזכיר אותם, לבנתיים יש לי אח שנמצא שמה ג"כ בזירת הקרב הי"ו, והוא אומר לי: אחי כל האוכל שמביאים אני לא מסוגל לאכול כלום אנחנו בפחד נוראי מכל מה שעומד כל רגע לקרות ואנחנו מזועזעים ג"כ מהמראות שראינו ואין לנו חשק בכלל לאכול, רק תתפללו ותלמדו בשבילינו!!! אז בודאי שכל החרדים שהולכים לשם להצטלם איתם עם הפיצות לא חושבים נכון כי הם לא מבינים למה הם זקוקים באמת!!! ואדרבה אם יבואו לשם ללמוד איתם תורה קצת ולהתפלל זה פי 10 יחזק אותם באמת!!!
בלי קשר לכמה זה מעלה את המוראל, לחיילים תמיד יש אוכל ואף פעם לא חסר (למישהו יש ה״א שמרעיבים אותם בצה״ל?). לעומת זאת, יש אברכים שאני מכיר שלצערי חיים ממש על פת לחם. ובכ״ז מוסרים את נפשם על הלימוד. ודווקא בתקופה כזו, לעזור להם יביא להם יותר שמחה בלימוד. לא צריך לחפש בעיתונים וכד׳,להתעניין מעט מה שקורה בשכונה, וודאי תמצאו לפחות 5 כאלו בשכונתכם. לעזור להם זה יותר גדול מלחסל את החמאס לענ״ד.
וצריך לדעת שהכל חוזר. השנה השקעתי כ-300 ש״ח ב-ד׳ מינים, כי זה באמת מה שיכולתי להרשות לעצמי השנה. לא עברו יומיים ואברך נחמד מהשכונה שתמיד נותן בעין יפה, ה׳ שלח אותו להחזיר לי את כל הכסף. מעשה שהיה כך היה. (אני לא אחד שחי על פת לחם אמנם, עדיף להביא לאלו שאין)

זה מה שאתה כחרדי אומר או מה שהם אומרים?

ואמנם, יש שנהגו להחליט בשביל השני מה הוא רוצה / צריך, ולפעול בהתאם.

ואולי כת"ר מתכוין שזה רצונו של אחיך.

ומה נעשה, ובצה"ל ישנם רבים שהם מאוד שונים ממנו.
המציאות היא שרוב האוכל הולך אחר כבוד לאשפה, ככה אמר לי אחי בפירוש, משום שעד שזה מגיע אליהם ועד שאוכלים זה מתקלקל.
ובכלל תתבונן אפי' שזה מצוה לעזור להם וכל זה, אבל הרבה מהם לא מברכים תחילה וסוף, הם לא נוטלים ידים לא ראשונים ולא אחרונים אשר חז"ל אמרו ע"ז שחייב מיתה בר מינן, ועוד הרבה עוברים על כמה הלכות מפורשות, ומי מדבר על איסור בשר וחלב, שאתה נותן להם פיצה אחרי שאכלו סטייק עגל זה לא נקרא להכשיל אותם בכמה לאווין מפורשים...
בשלמא אם הם היו בסכנת נפשות ולא היה להם מה לאכול ניחא, אבל עכשיו שזה סתם לשלוח בשביל להרגיש שאנחנו עוזרים לחיילים אז אולי אנחנו עוזרים לגוף שלהם, אבל לנשמה שלהם אנחנו מוסיפים עוד כמה גהינום וכף הקלע...... תתבונן אחי זה לא פשוט, ולהיפך שאתה נותן במקום זה אוכל למי שלמד כל היום והוא רעב מאד כבר קנית את עולמך בכל המצוות שהוא עשה היום והכל נזקף לזכותך!!!

ומי מדבר על איסור בשר וחלב, שאתה נותן להם פיצה אחרי שאכלו סטייק עגל זה לא נקרא להכשיל אותם בכמה לאווין מפורשים...
אין איסור להביא לאדם שאינו שומר תורה ומצוות מאכל חלבי כשאתה לא יודע מתי הוא יאכל/ האם הוא בשרי באותו רגע.
משהו מתווכח על זה?

אולי תשאל את 'אחיך' מה הסיבה האמיתית לכך שאינו אוכל?

כי בינתיים יש כאן סיבות שונות: 1. פחד וחוסר חשק. 2. אוכל מקולקל.

וצריך עיון...

מעניין לדעת באיזה 'לאווים מפורשים' נכשל מי שאכל פיצה אחרי סטייק עגל...?

נשמח להחכים.
אין איסור להביא לאדם שאינו שומר תורה ומצוות מאכל חלבי כשאתה לא יודע מתי הוא יאכל/ האם הוא בשרי באותו רגע.
משהו מתווכח על זה?
לא ראיתי אף תמונה שביאו להם שווארמות...
ויש לדון מה הדין במי שאכל בשר טרף (לדבריך), האם צריך להמתין 6 שעות...
קודם כל אחי אמר לי בפירוש שמביאים להם גם שווארמות, ובשרים, כל אחד מביא משהו אחר... ולא הבנתי איך הגעתם לטרף, מדובר בשומרי תורה ומצוות ששולחים להם אוכל בד"ץ.
ובקשר ללאו - אני מתכוון עם אוכל לפני כן מאכל חלבי ומיד אח"כ אוכל בשר או להיפך בלא שהות זה עבירה של אכילת בשר וחלב. ואין אנו יודעים כלום. או שהוא שותה נס קפה ביחד עם הבשרים שמביאים לו... ולא אאריך בדוגמאות.
אני יודע שכתוב בשו"ע בפירוש בסימן קסט ס"ב לא יתן לאכול אלא למי שאינו יודע בו שיברך. וא"כ ה"ה לשאר העבירות שאסור לנו ודאי להכשיל אותו בידיים ובודאי שיש לפני עיוור אם אני נותן לי מיד את החלב או הבשר והוא נכשל בזה. ומה עם נט"י, ברכת המזון ועוד ועוד...
אני לא יודע מה אתם מתקיפים אותי. הדברים פשוטים וחשבתי שאתם מבינים את כוונתי...

יש לדון א' האם מותר להביא אוכל לאדם שאינו מברך?(בילקו''י לא כ''כ פשיטא ליה להיתרא עיי''ש)
ב' האם מותר להניח לחילוני תפילין או שיש בזה איסור כיון שמסתמא לא משמרים מגוף נקי והרהור אסור או שאינם נזהרים בקדושת התפילין.
ג' האם יש לחשוש בסתמא שמא יאכלנו עם בשר או לאחר בשר? ֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫֫

ובקשר ללאו - אני מתכוון עם אוכל לפני כן מאכל חלבי ומיד אח"כ אוכל בשר או להיפך בלא שהות זה עבירה של אכילת בשר וחלב.
מבלי קשר לחומרת האיסור, או הקישור לנידו״ד.
זה איסור דרבנן ולא לאו מפורש כמו שטענת. כל הלומד סימן פ״ח ביו״ד יודע זאת. גם כשאוכלים בשר וחלב ביחד, כל עוד שהם לא מבושלים, אין בזה איסור דאורייתא. ע״ש.

מבלי קשר לחומרת האיסור, או הקישור לנידו״ד.
זה איסור דרבנן ולא לאו מפורש כמו שטענת. כל הלומד סימן פ״ח ביו״ד יודע זאת. גם כשאוכלים בשר וחלב ביחד, כל עוד שהם לא מבושלים, אין בזה איסור דאורייתא. ע״ש.
אויש בודאי שאתה צודק, אבל המחטיאו עובר בלפני עיור דאוריתא להרבה פוסקים.

בבקשה, בפרצוף המתנשא שלך! בדיוק החילוק שאמרתי, אתה משקר ומוציא שם רע! לגופים של דברים ידע הציבור את האמת ולא יחוש לחרדתיים עם סיסמאות ריקות!
פשוט וברור שאין בדברי הראשון לציון שליט''א הוראה שמי שאינו בחור ישיבה שילך לצבא

במקום להתחפר ולהשתבלל,

ניתן לומר: טעיתי, הביטוי 'לאוים מפורשים' - הינו ביטוי שלא מתאים לנושא המדובר.

זהו.
אפי' אם נגיד שבנידו"ד אין לאוים מפורשים מ"מ וכי איסורים דרבנן קלים בעיניך הלא הם יותר חמורים מדאורייתא שכל העובר על דברי חכמים חייב מיתה, לדוגמא נטילת ידים שכל המזלזל בה נעקר מן העולם, אז מה אתה רוצה להוסיף עוד עבירות לחיילים, ומה עם ברכת המזון שהוא מדאורייתא?
העיקר זה להיות חכם ולברוח מכל חשש איסור, לפעמים היצה"ר מראה לנו שאנו עושים מצוה גדולה מאד מאד, אולם באמת זה עבירה גדולה, והעצה לזה לבדוק כל הזמן אם זה מגיע יותר מדיי בהתלהבות זה סימן שיש כאן יצה"ר גדול, אבל אם זה מגיע בקושי זה סימן שזה מצוה גדולה, מעניין שללמוד בשביל החיילים שזה באמת יעזור לגמור כבר את כל המלחמה הזאת, שתורא מגנא ומצלא.... בכל זאת זה קשה לאנשים לעשות ואילו להביא פיצה נוסעים על המטוס בשביל להביא לחיילים, זה מראה שזה מגיע לא כ"כ מצד הקדושה... ודו"ק היטב.

אבל תבין, את כל הפיצות האלה שהלה הזמין אם כבר יש לו כסף שבאמת יתן את זה לבחורי ישיבות או אברכים שיושנים לפעמים ברעב, עד כדי כך, אני יודע מבפנים (ולא מדובר במשפחות עניות ממש) לחיילים יש הרבה שדואגים להם יותר ממה שאנחנו חושבים, אז בתור חייל הם לא מצפים מחרדים שתביא להם אוכל, הם מצפים שתלמד בשבילם ותזכיר אותם, לבנתיים יש לי אח שנמצא שמה ג"כ בזירת הקרב הי"ו, והוא אומר לי: אחי כל האוכל שמביאים אני לא מסוגל לאכול כלום אנחנו בפחד נוראי מכל מה שעומד כל רגע לקרות ואנחנו מזועזעים ג"כ מהמראות שראינו ואין לנו חשק בכלל לאכול, רק תתפללו ותלמדו בשבילינו!!! אז בודאי שכל החרדים שהולכים לשם להצטלם איתם עם הפיצות לא חושבים נכון כי הם לא מבינים למה הם זקוקים באמת!!! ואדרבה אם יבואו לשם ללמוד איתם תורה קצת ולהתפלל זה פי 10 יחזק אותם באמת!!!
אנא חזק את אחיך שלא יפחד. הרמב"ם בהלכות מלכים כותב שיש איסור לפחד במלחמה אלא חייל צריך לשים מבטחו בה' ולדעת שעל יחוד השם הוא יוצא לקרב.
ואולי שיברר אצל הסובבים אותו, כי מידיעה אישית, המורל אצל רוב החיילים גבוה מאוד, רובם מלאים באומץ ומתאזרים באמונה.
ויהי רצון שאחיך יחזור לשלום, בריא בנפשו וגופו, לאחר השלמת כל המשימות והכרעת האויב ימ"ש

קודם כל אחי אמר לי בפירוש שמביאים להם גם שווארמות, ובשרים, כל אחד מביא משהו אחר... ולא הבנתי איך הגעתם לטרף, מדובר בשומרי תורה ומצוות ששולחים להם אוכל בד"ץ.
ובקשר ללאו - אני מתכוון עם אוכל לפני כן מאכל חלבי ומיד אח"כ אוכל בשר או להיפך בלא שהות זה עבירה של אכילת בשר וחלב. ואין אנו יודעים כלום. או שהוא שותה נס קפה ביחד עם הבשרים שמביאים לו... ולא אאריך בדוגמאות.
אני יודע שכתוב בשו"ע בפירוש בסימן קסט ס"ב לא יתן לאכול אלא למי שאינו יודע בו שיברך. וא"כ ה"ה לשאר העבירות שאסור לנו ודאי להכשיל אותו בידיים ובודאי שיש לפני עיוור אם אני נותן לי מיד את החלב או הבשר והוא נכשל בזה. ומה עם נט"י, ברכת המזון ועוד ועוד...
אני לא יודע מה אתם מתקיפים אותי. הדברים פשוטים וחשבתי שאתם מבינים את כוונתי...
ידידי, תשאל איזה פוסק שאתה חפץ.
האם מותר להביא לאדם חילוני אוכל חלבי/ בשרי בסתמא, כשאין ידיעה ברורה אם יאכל עם המין ההפכי.
תעדכן אותי בתשובתו.

חזור
חלק עליון