• חדש מאיגוד האברכים והקהילות: חוברת בחומרת איסור הגיוס לצבא ובשבח לימוד התורה בישיבות הקדושות, ממרן רשכבה"ג רבינו עובדיה יוסף זיע"א ומנהיג הדור מרן רבינו יצחק יוסף שליט"א. לקריאה והפצה לחצו כאן

שוחט עם טלפון לא כשר

צריך לזכור שהרבה נעשה מתמימות ולא במזיד. כל מקרה לגופו. מצרף לשון מרן ביו"ד סימן ב' ס"ו: "
מומר לאחד משאר עבירות א"צ לבדוק לו סכין ולהרמב"ם צריך ודוקא במומר לעבירה אבל מי שהוא פסול לעדות בעבירה מעבירות של תורה אין צריך לבדוק לו סכין אפילו להרמב"ם (ב"י ושכ"כ הרמב"ם).
וז"ל מהר"א בן חסין בספר זבח תודה: "מומר לאחד מן העברות שבתורה, והוא שמומר לעבור על המצוה בכל עת שצריך ופרק עולה מעל צוארו לתאבון, אם היה מומחה שוחט בינו לבין עצמו, ואין צריך לבדוק לו סכין"

נערך לאחרונה:
זאת שאלה מאוד מכלילה שלענ"ד לא שייך לתת בה פסק נחרץ, מכשיר לא כשר יכול להיות שם לפלאפון עם עוד אפליקציה או שניים מסונן בתכלית הסינון שאושר על ידי חלק מגדולי ישראל, ויכול גם להיות רח"ל אם כל חטאת כאשר יש בתוכו מכל זבלי העולם הזה.
כל אחד מאיתנו (נראה לי) מכיר הרבה אנשים שיש להם פלאפון כשר למהדרין ואין תוכם כברם בלי ערכים, בלי יראת שמים, בלי שום דבר, ומאידך ישנם המחזיקים מכשירים משוכללים יותר שעובדים את ה' באמת, אוהבי תורה, מחזיקי תורה, יראי אלוקים, המדקדקים בקלה כבחמורה, כמובן שגדולי הדור מאורי דרכינו הם שיורו לנו כיצד לנהוג בכך, אבל לא הייתי חותך את העולם לשתיים בחלוקה הזאת...
לדעתי צריך להכיר את השוחט ולהבין אם יראת אלוקים בקרבו ואם כן יש על מה לסמוך, אך כמובן אינני פוסק והדברים נכתבו מדעת בעלי בתים.

זאת שאלה מאוד מכלילה שלענ"ד לא שייך לתת בה פסק נחרץ, מכשיר לא כשר יכול להיות שם לפלאפון עם עוד אפליקציה או שניים מסונן בתכלית הסינון שאושר על ידי חלק מגדולי ישראל, ויכול גם להיות רח"ל אם כל חטאת כאשר יש בתוכו מכל זבלי העולם הזה.
כל אחד מאיתנו (נראה לי) מכיר הרבה אנשים שיש להם פלאפון כשר למהדרין ואין תוכם כברם בלי ערכים, בלי יראת שמים, בלי שום דבר, ומאידך ישנם המחזיקים מכשירים משוכללים יותר שעובדים את ה' באמת, אוהבי תורה, מחזיקי תורה, יראי אלוקים, המדקדקים בקלה כבחמורה, כמובן שגדולי הדור מאורי דרכינו הם שיורו לנו כיצד לנהוג בכך, אבל לא הייתי חותך את העולם לשתיים בחלוקה הזאת...
לדעתי צריך להכיר את השוחט ולהבין אם יראת אלוקים בקרבו ואם כן יש על מה לסמוך, אך כמובן אינני פוסק והדברים נכתבו מדעת בעלי בתים.
לא נראה לי שיש מי מגדולי ישראל שמתיר היום פלא' כזה!

מסכים שיש כאלו עם כשר ואין תוכם כברם!

איני מסכים לכך בכל תוקף!!! אין אפשרות לעבוד את ה' עם פלא' כזה פתוח כמו שכתבתה ועוד מדקדק בקלה כבחמורה? עובדים את ה' באמת??? אי"ז אלא עצת היצר קל ליצר הרע לתת להם לעבוד את ה' ברמח אבריהם, העיקר להיות מומר לדבר אחד, וכ"ש שעברה גוררת עברה, וזו אחת מהעברות החמורת שעליה אמרו יהרג ואל יעבור.

ודי בזה!

איני מסכים לכך בכל תוקף!!! אין אפשרות לעבוד את ה' עם פלא' כזה פתוח כמו שכתבתה
? הרי הוא כ'
מכשיר לא כשר יכול להיות שם לפלאפון עם עוד אפליקציה או שניים מסונן בתכלית הסינון שאושר על ידי חלק מגדולי ישראל, ויכול גם להיות רח"ל אם כל חטאת כאשר יש בתוכו מכל זבלי העולם הזה.
אני גם מסכים שהיות וגדולי הדור אסרו את זה א"כ אין להתיר, אך אין זה דבר פשוט כיון שיש כאלה שחזרו בתשובה שעבודתם היא ע"י המכשירים האלו או עכ"פ שצריכים את זה לעבודתם וא"כ איך תאמר לו תזרוק מכשיר זה, ואם כי שאין זה סיבה מספקת אך כל מקרה לגופו וצריך לעשות שאלת חכם שמבין בדברים אלו, ונראה דבכגון דא שיש לומר אל תהי צדיק הרבה שאם תחמיר עליו לגמרי יכול להיות שיעזוב הכל ותפסת מרובה וכו' ושוב לא שאני חושב שזה סיבה אך צריך לעשות שאלת חכם אמיתי שמבינים את חומרת הדבר ועם שיקול דעת נכון ולא כל מיני צעירים עם אומציות. ואגב מש"כ
אין אפשרות לעבוד את ה' עם פלא' כזה פתוח כמו שכתבתה ועוד מדקדק בקלה כבחמורה? עובדים את ה' באמת???
אני מכיר בחור שעובד בחברה נבחרת וצריך את המכשיר לעבודה שלו וחזר בתשובה והחליף את המכשיר שהיה פתוח לגמרי למכשיר מסונן (שיומי חצי טאצ' שהוא גם טמא לדעתי ואוי לשמות שהוא עושה במחנינו) והוא בחור עובד ה' באמת

? הרי הוא כ'

אני גם מסכים שהיות וגדולי הדור אסרו את זה א"כ אין להתיר, אך אין זה דבר פשוט כיון שיש כאלה שחזרו בתשובה שעבודתם היא ע"י המכשירים האלו או עכ"פ שצריכים את זה לעבודתם וא"כ איך תאמר לו תזרוק מכשיר זה, ואם כי שאין זה סיבה מספקת אך כל מקרה לגופו וצריך לעשות שאלת חכם שמבין בדברים אלו, ונראה דבכגון דא שיש לומר אל תהי צדיק הרבה שאם תחמיר עליו לגמרי יכול להיות שיעזוב הכל ותפסת מרובה וכו' ושוב לא שאני חושב שזה סיבה אך צריך לעשות שאלת חכם אמיתי שמבינים את חומרת הדבר ועם שיקול דעת נכון ולא כל מיני צעירים עם אומציות. ואגב מש"כ

אני מכיר בחור שעובד בחברה נבחרת וצריך את המכשיר לעבודה שלו וחזר בתשובה והחליף את המכשיר שהיה פתוח לגמרי למכשיר מסונן (שיומי חצי טאצ' שהוא גם טמא לדעתי ואוי לשמות שהוא עושה במחנינו) והוא בחור עובד ה' באמת
"כמו שכתבתה" - הולך על הפלא' הפתוח!!! לפני שמגיבים נא לקרא הכל ואם אין זמן לא להגיב!!!

אולי נתיר לחוזר בתשובה לחלל קצת שבת כדי שלא יעזוב את כל השבת???
כבר אמר אחד החכמים רב שמתיר פלא' כזה הוא רב של הגיהנם

אתה חוזר על טעויות א"א לעבוד את ה' באמת עם דבר שאינו לפי רוח ההלכה!!! כמו אשה עם פאה שתלך להתפלל אצל רשב"י הרי הוא אוסר זאת, אפי' אם תוריד דמעה כנחל ותצום 90 יום זה נגד רשב"י.

ואין צורך להאירך בזה עוד

לא נראה לי שיש מי מגדולי ישראל שמתיר היום פלא' כזה!
אינני יודע אם אתה מכיר, אבל ישנם עשרות ועדות רוחניות לענייני טכנולוגיה בהרבה קהילות שמונחות על ידי הרבנים שלהם, לא אמרתי שגדולי ישראל מעודדים זאת אבל בהחלט נותנים לכך אישורים מתוך הבנה שלפעמים יש צורך חשוב ואפשר להתגבר על המכשולות.
איני מסכים לכך בכל תוקף!!! אין אפשרות לעבוד את ה' עם פלא' כזה פתוח כמו שכתבתה ועוד מדקדק בקלה כבחמורה? עובדים את ה' באמת??? אי"ז אלא עצת היצר קל ליצר הרע לתת להם לעבוד את ה' ברמח אבריהם, העיקר להיות מומר לדבר אחד, וכ"ש שעברה גוררת עברה, וזו אחת מהעברות החמורת שעליה אמרו יהרג ואל יעבור.
לא רוצה להיכנס לשיטות כלליות ודרכים השקפתיות בעבודת ה', א ל לא יכול להיות בחור דתי לאומי עם מכשיר כזה שעובד את ה' באמת?, או אולי אברך חסיד קרלין? איש עסקים שעושה רק חסד ואולי גם מחזיק כמה כוללים... בקיצור, אינני מצדיק את התופעה ובודאי שראוי להימנע מכך, גם לא באתי להפוך את ההיתרים לשיטות שחייבים להסכים איתם אבל באופן פרטני אי אפשר להכליל את כולם תחת אותה מטרייה ובהחלט יש בהם עובדי ה' באמת.

לא כ"כ הבנתי את השאלה למעש'ה. אתה מכיר שוחט בגוף כשרות? או שחיטה פרטית?
אם זה שחיטה פרטית הבנתי מה שאלתך אבל אם זה בגוף כשרות אז תפסול את כל גוף הכשרות?

אדם שיש לו טלפון לא כשר? פשוט...
אני מבין שזה חלק מהדיון פה...
כמובן שאפשר גם להתדיין אם דיני מומר בעדות ובשחיטה מקבילים, אבל רציתי להבין אם יש מקורות מפורשים לעצם ההנחה שלך.
זכור לי שבעל השבט הלוי פוסל לעדות, אבל לא נראה לי שהעולם כ"כ מחמירים בזה, מה גם שהדברים אינם מוגדרים מספיק בדורנו שבכל יום יוצאים לאור פיתוחים חדשים.

חזור
חלק עליון